Oaspeții au obținut mai multe victorii în fiecare din primele 4 runde din 2018 în seria vestică din Liga 3, iar un semn ”2” se anunța a fi asigurat și astăzi după-amiază cu ocazia vizitei doljenilor din Filiași pe terenul din Jimbolia al ”lanternei roșii”. De la ora 17 s-a jucat o altă etapă reprogramată din retur ca intermediară, a 19-a respectiv a 5-a din retur, iar tocmai rezultatul din orășelul timișean, CS Nuova Mama Mia – ACSO Filiași 0-6 (0-4), a făcut ca și în această rundă balanța să încline de puțin în favoarea vizitatorilor, acum fie și doar la… golaveraj: 3-1-3 9-11 în 7 partide.

Într-adevăr, gazdele din C4 nu s-au prea descurcat pe tronsonul acestei prime treimi din retur cu întreruperi și etape amânate, dar mai nou și cu runde înghesuite în ritmul atipic pentru Liga 3 marți – vineri – marți – vineri, căruia codașa fără victorie doar cu numele din Becicherecu Mic i-a făcut cu atât mai greu față.

Pe rând, bilanțul etapelor din 2018 în C4 a fost 1-4-2, din nou 1-4-2, 2-0-5, 3-0-4 și 3-1-3 astăzi, iar pe goluri 17-11, 10-10, 12-20, 6-10 și 9-11 în această zi de marți, în total 10-9-16, 54-62.

Cu greu ar fi putut contura Mama Mia un alt deznodământ după ce în actuala ediție mai ceda acasă fie pe CFR, fie la Jimbolia, cu 1-8 și 0-7 în prima respectiv ultima apariție a turului, ba chiar și cu 11-0 și 8-0 în deplasare. Și cu atât mai greu cu cât vizitatoare astăzi era prima din restul plutonului, ocupanta locul 6, ACSO Filiași prezentându-se cu nimic altceva decât a treia cea mai impenetrabilă apărare, 14 goluri încasate în 18 apariții, pe când Mama Mia se chinuise să înscrie de 3 ori în întregul sezon…

Mama Mia a înregistrat astfel și cea de-a 6-a înfrângere la rând la zero, pe când ACSO Filiași a bifat cu bine întâia deplasare din noul an, început doar cu apariții acasă, 1-1 cu CNS Cetate Deva, 3-0 cu Internațional Bălești și 0-3 în weekend cu liderul ACS Șirineasa.

Aflată așadar la prima deplasare din 2018, ACSO Filiași a corectat și o nedorită dată statistică, deoarece nu mai marcase afară din 21 octombrie 2017, victorioasă fiind atunci cu 1-2 la CS Șoimii Lipova, după care era depășită cu 1-0 la CS U Craiova SA 2, remiza 0-0 la Ghiroda și pierdea cu 2-0 Reșița, rezultate din noiembrie și decembrie.

Dar norma realizată în partida tur, 3-0 cu codașa timișeană, a fost dublată astăzi de doljeni: Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – ACSO Filiaşi 0-6.

La pauză era deja 0-4 prin deschiderea de scor semnată de Nicholas Chivu în minutul 3, autogolul din minutul 5 al lui Alexandru Catrici și ”dubla” lui Ionuţ Dinu din minutele 30 și 41, după pauză punctând Cosmin Calu în minutul 65, din penalty, și Fabian Cruşoveanu în minutul 73.

În defensiva gazdelor a jucat și Alexandru Catrici, revenit de la recenta participare cu juniorii B U17 ai României până la mijlocul săptămânii trecute la Turul de Elită în grupa din Ungaria, încheiat de ”tricolori” pe ultimul loc al patrulaterului sub egida UEFA, fără punct în cont.

Pentru timișenii preluați de Marcel Baban la Jimbolia au jucat: Cătălin Costoaie – Alexandru Catrici, Alin Miculete, Marius Racolţea, Alexandru Ciobanu, Bienvenue Ndongo, Takenoci Kawagec, Ionuţ Paşca, Adrian Gheorgheoiu, Elvis Tehana, Daniel Radu.

Au mai jucat: Alex Braşoveanu, Raul Chivăran şi Ionuţ Bursuc.

Marcel Baban: ”Echipa oaspete a meritat victoria. Nu am putut face faţă presiunii pe care adversarul nostru a exercitat-o galopant în începutul de joc. Noi avem o echipă tânără dar astăzi am fost mai slabi, asta este, ce să facem!? De la vară vom vedea ce se va întâmpla…”

Iar ACSO Filiași va juca și vineri în Timiș, pe ”Banatul”, la Centrul Național de Pregătire, pe când Mama Mia tot la Jimbolia, cu CSM Lugoj. Grea cruce poartă în această campanie ”lanterna roșie” preluată în bătătura Jimboliei…

*

Rezultatele și marcatorii zilei în etapa a 19-a din C4, a 5-a din returul pe 2018:

CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – ACSO Filiaşi 0-6 (0-4): Nicholas Chivu (3), Alexandru Catrici (5 – autogol), Ionuţ Dinu (30, 41), Cosmin Calu (65 – pen.), Fabian Cruşoveanu (73)

Millenium Giarmata – Internaţional Băleşti 3-0 (1-0): Claudiu Ghighilicea (42, 90+4), George Beloescu (89)

ACS Ghiroda – Gloria Lunca Teuz Cermei  2-0 (1-0): Alexandru Baranyi (13), Darius Neamțu (90+1)

CSM Şcolar Reşita – CSM Lugoj 1-0 (0-0): Marius Staicu (90)

CS U Craiova 2 – AFC Hermannstadt II 1-2 (1-1): Raul Baicu (27) / Petrişor Petrescu (16), Robert Bratu (56)

Şoimii Lipova – Naţional Sebiş 0-1 (0-1): Dragoş Săulescu (11 – pen.)

ACS Şirineasa – CNS Cetate Deva 2-2 (0-1):  Daniel Cocină (77), Cătălin Ţîră (88) / Robert Cristian (25), Petruţ Chirlejan (83)

Centrul Naţional de Pregătire Timişoara a stat.

Rezultatele zilei în C4, clasamentul la zi și programul viitor, etapa a 21-a, de vineri de la ora 17, pe coloana datelor tehnice.

The post 0-4 în repriza I, set la zero. Mama Mia ce se bucură ACSO Filiași la Jimbolia. Baban: ”Din vară vom vedea ce se va întâmpla…” appeared first on sporttim.ro.