45 de jucători U20 au evoluat în etapa 22 a Ligii 2

S-a reluat Liga 2! La finalul săptămânii trecute și începutul acesteia, s-au disputat jocurile rundei cu numărul 22, prima după pauza de iarnă.

În această etapă au evoluat 45 de jucători Under 20: 32 dintre aceștia au început jocurile ca titulari, iar 22 au fost integraliști. S-au remarcat Călin (Ripensia), Dat (CSM Reșița) și Miculescu (UTA Arad) care au marcat pentru echipele lor în victoriile obținute.

În această ediție de campionat, cluburile trebuie să folosească pe întreaga durată a partidelor doi fotbaliști născuți începând cu 1 ianuarie 2000. Din sezonul viitor, regula va fi modificată, astfel că vor fi folosiți un jucător născut în 2000 și un altul în 2002.

Universitatea Cluj – Campionii FC Argeş 1-1 (0-1)
Au marcat: Mailat (77) / Blejdea (43)
”U” Cluj: Telcean (integralist), Dican (titular, 88 de minute), Al. M. Pop (din minutul 83)
Argeș: Ducan (integralist), Matiș (titular, 73 de minute), Mirică (din minutul 73)

AFC Farul Constanța – Concordia Chiajna 3-1 (2-0)
Au marcat: Cruceru (7-pen., 14-pen., 57) / Cucu (90)
Farul: M. Leca (integralist), Daniel Toma (din minutul 83), Al. Ionuț Stoica (integralist)
Chiajna: Bg. Vișan (integralist), I. Păun (titular, 20 de minute), Ciucureanu (titular, 74 de minute), D. Mihalcea (din minutul 74)

CS Mioveni – Viitorul Pandurii 0-2 (0-1)
Au marcat: Al. Bădăuță (21), D. Paraschiv (52)
Mioveni: Rob. Ghiță (titular, 55 de minute), Albăstroiu (din minutul 55), M. Șerban (integralist)
Viitorul Pandurii: Negrean (integralist), Gârbiță (integralist)

Ripensia Timișoara – Metaloglobus 3-0 (3-0)
Au marcat: T. Călin (23), C. Lungu (29), Apro (34-pen.)
Ripensia: T. Călin (integralist), Chera (integralist), Vasluian (din minutul 85)
Metaloglobus: Ciubotaru (integralist), Duminică (titular, 45 de minute), I. Stoica (din minutul 46)

FC Petrolul Ploiești – Dunărea Călărași 2-0 (1-0)
Au marcat: Gabriel Deac (16), Blănaru (66)
Petrolul: Manolache (integralist), Țicu (integralist)
Dunărea: Al. Sîrbu (integralist), Jica (integralist)

Pandurii Lignitul – CSM Reșița 1-4 (1-0)
Au marcat: Tănăsoiu (44-pen.) / Dat (60), Breșeni (72, 89), Astafei (90)
Pandurii: Peia (titular, 45 de minute), Cornicioiu (din minutul 46)
Reșița: R. Ispas (integralist), Dat (integralist), F. Dobre (din minutul 90+3)

AFK Csikszereda – UTA Arad 0-6 (0-3)
Au marcat: Fl. Ilie (12), Moise (33), Al. Ioniță (44), Melinte (54), Buhăcianu (58), Miculescu (73)
Csikszereda: Gyenge (integralist), Marrone (integralist), K. Pal (din minutul 64)
UTA Arad: Isac (integralist), Oroian (titular, 56 de minute), Miculescu (din minutul 56)

Fotbal Club Rapid – Turris-Oltul Turnu Măgurele 0-0 (0-0)
Rapid: Mih. Popa (integralist), Sefer (titular, 45 de minute), Finica (din minutul 46)
Turris-Oltul: Duțu (integralist), Haită (titular, 90+2 minute), Rob. Neacșu (din minutul 90+2)

Sportul Snagov – SCM Gloria Buzău 0-3
Rezultat stabilit de Comisia de Disciplină și Etică, în urma neprezentării echipei gazdă.

Fotbaliștii U20 care au bifat minute în etapa 22 a Ligii 2, sezonul 2019-2020

Portari: Ducan (Campionii FC Argeș), Gyenge (Csikszereda), Mih. Popa (Rapid), Duțu (Turris-Oltul)

Fundași: Telcean (Universitatea Cluj), M. Leca (Farul), Bg. Vișan (Chiajna), Rob. Ghiță (Mioveni), Albăstroiu (Mioveni), Ciubotaru (Metaloglobus), Manolache (Petrolul), Țicu (Petrolul), Al. Sîrbu (Dunărea Călărași), Jica (Dunărea Călărași), R. Ispas (CSM Reșița), Marrone (Csikszereda), Finica (Rapid)

Mijlocași: Dican (Universitatea Cluj), Matiș (Campionii FC Argeș), Mirică (Campionii FC Argeș), Daniel Toma (Farul), I. Păun (Chiajna), Ciucureanu (Chiajna), D. Mihalcea (Chiajna), M. Șerban (Mioveni), Negrean (Viitorul Pandurii), Gârbiță (Viitorul Pandurii), T. Călin (Ripensia), Chera (Ripensia), Duminică (Metaloglobus), I. Stoica (Metaloglobus), Peia (Pandurii Lignitul), Dat (CSM Reșița), K. Pal (Csikszereda), Isac (UTA Arad), Oroian (UTA Arad), Miculescu (UTA Arad), Sefer (Rapid), Haită (Turris-Oltul), Rob. Neacșu (Turris-Oltul)

Atacanți: Al. M. Pop (Universitatea Cluj), Al. Ionuț Stoica (Farul), Vasluian (Ripensia), Cornicioiu (Pandurii Lignitul), F. Dobre (CSM Reșița)

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*