55 de jucători U20 în etapa 4: cu 5 tineri, Daco-Getica a învins Reșița, plus un debut la 17 ani

La finalul fiecărei runde din Liga 2 Casa Pariurilor, site-ul FRF.ro analizează prestațiile tinerilor fotbaliști.

În ediția 2019-2020 a competiției, cluburile vor folosi pe durata întregii partide doi jucători Under 20. Sunt eligibili fotbaliștii născuți începând cu 1 ianuarie 2000.

În a patra etapă din Liga 2 au evoluat 55 de jucători Under 20: 42 dintre aceștia au fost titulari, iar 29 integraliști.

Se remarcă debutul portarului născut în 2002 al lui Fotbal Club Rapid, Alexandru Tătaru, care a reușit să închidă poarta în duelul cu ASU Politehnica Timișoara.

Daco-Getica a mizat pe 5 fotbaliști U20 în această rundă, reușind să câștige partida cu una dintre echipele neînvinse până atunci, CSM Reșița. Unicul gol a fost marcat de tânărul Gabriel Răducan.

AFK Csikszereda – Dunărea Călărași 1-1
Au marcat: Szilard Veres (28) / Radu Crișan (25)
Csikszereda: Simo (integralist), Becze (titular, 75 de minute), Barta (din minutul 75)
Dunărea: Sabangeanu (integralist), Marrone (titular, 65 de minute), Zete (din minutul 65)

Ripensia Timișoara – UTA Arad 2-1
Au marcat
: Albert Voinea (87), Adrian Zaluschi (90+3-pen.) / Octavian Ursu (45+2)
Ripensia: T. Călin (integralist), Chera (integralist)
UTA Arad: Miculescu (titular, 89 de minute), Hrezdac (integralist), Oroian (82 de minute)

Sportul Snagov – Metaloglobus 0-3
Au marcat
: Ovidiu Herea (17, 76), Valentin Ghenovici (74)
Snagov: Mocioacă (integralist), R. Bucur (titular, 45 de minute), Mirică (din minutul 46)
Metaloglobus: Ciubotaru (integralist), R. Chiriac (integralist), Banu (din minutul 72)

Pandurii Lignitul – Viitorul Pandurii 0-0
Pandurii Lignitul
: Nichifor (titular, 87 de minute), Rasoveanu (integralist), R. Filip (din minutul 87)
Viitorul Pandurii: Negrean (integralist), Gârbiță (integralist)

Daco-Getica – CSM Reșița 1-0
A marcat
: Gabriel Răducan (7)
Daco-Getica: Puțaru (integralist), Epure (titular, 45 de minute), Jica (din minutul 46), Rob. Neacșu (titular, 70 de minute), Gab. Răducan (integralist)
CSM Reșița: Ehmann (integralist), Dat (integralist)

Concordia Chiajna – Turris-Oltul Turnu Măgurele 0-3
Au marcat
: Silviu Pană (6), Cristian Ciobanu (73), Nedo Turkovic (83)
Concordia: Stănică (integralist), Ciucureanu (integralist)
Turris-Oltul: I. Rus (integralist), Haită (integralist)

Fotbal Club Rapid – ASU Politehnica Timișoara 1-0
A marcat: Cristian Scutaru (82-autogol)
Fotbal Club Rapid: Al. Tătaru (integralist), Pănoiu (integralist)
ASU Politehnica: Jurj (titular, 78 de minute), Pițigoi (din minutul 78), Trip (titular, 45 de minute), C. Popescu (din minutul 46)

Universitatea Cluj – SCM Gloria Buzău 0-2
Au marcat
: Valentin Alexandru (39-pen.), Dragoș Huiban (79-pen.)
”U” Cluj: Dican (integralist), Al. M. Pop (integralist)
Gloria Buzău: Vîlsan (integralist), Tucaliuc (titular, 84 de minute), Matei Constantinescu (din minutul 84)

Farul Constanța 1920 – FC Petrolul Ploiești 0-0
Farul Constanța 1920: Cană (integralist), Al. Ionuț Stoica (integralist)
FC Petrolul Ploiești: Țicu (integralist), M. Bratu (titular, 85 de minute), Mihai Constantinescu (din minutul 85)

CS Mioveni – Fotbal Club Argeș 2-0
A marcat
: Andrei Hergheligiu (45+1, 59-pen.)
CS Mioveni: Rob. Ghiță (integralist), Ișfan (titular, 66 de minute), Cioargă (din minutul 66)
Fotbal Club Argeș: Agachi (integralist), Dănescu (titular, 83 de minute), Matiș (din minutul 83)

Fotbaliștii U20 utilizați în etapa 4 a Ligii 2 Casa Pariurilor, 2019-2020

Portari
I. Rus (Turris-Oltul / 2000), Al. Tătaru (Fotbal Club Rapid / 2002), Agachi (Fotbal Club Argeș / 2000)

Fundași
Simo (AFK Csikszereda / 2001), Sabangeanu (Dunărea Călărași / 2000), Mocioacă (Sportul Snagov / 2002), Ciubotaru (Metaloglobus / 2000), Puțaru (Daco-Getica / 2000), Epure (Daco-Getica / 2000), Jica (Daco-Getica / 2000), Ehmann (CSM Reșița / 2000), Stănică (Concordia Chiajna / 2000), Jurj (ASU Politehnica / 2000), Cană (Farul / 2000), Țicu (FC Petrolul Ploiești / 2000), Rob. Ghiță (Mioveni / 2000), Dănescu (Fotbal Club Argeș / 2000)

Mijlocași
Marrone (Dunărea Călărași / 2001), T. Călin (Ripensia / 2000), Chera (Ripensia / 2000), Miculescu (UTA Arad / 2001), Hrezdac (UTA Arad / 2001), Oroian (UTA Arad / 2001), R. Chiriac (Metaloglobus / 2000), Banu (Metaloglobus / 2000), Rasoveanu (Pandurii Lignitul / 2002), R. Filip (Pandurii Lignitul / 2002), Negrean (Viitorul Pandurii / 2001), Gârbiță (Viitorul Pandurii / 2000), Rob. Neacșu (Daco-Getica / 2000), Dat (CSM Reșița / 2001), Ciucureanu (Concordia Chiajna / 2000), Haită (Turris-Oltul / 2000), Pănoiu (Fotbal Club Rapid / 2002), Trip (ASU Politehnica / 2000), C. Popescu (ASU Politehnica / 2001), Dican (”U” Cluj / 2000), Vîlsan (Gloria Buzău / 2000), Tucaliuc (Gloria Buzău / 2000), Matei Constantinescu (Gloria Buzău / 2000), M. Bratu (FC Petrolul Ploiești / 2002), Mihai Constantinescu (FC Petrolul Ploiești / 2002), Ișfan (Mioveni / 2000), Cioargă (Mioveni / 2000), Matiș (Fotbal Club Argeș / 2001)

Atacanți
Becze (AFK Csikszereda / 2000), Barta (AFK Csikszereda / 2000), Zete (Dunărea Călărași / 2000), R. Bucur (Sportul Snagov / 2002), Mirică (Sportul Snagov / 2001), Nichifor (Pandurii Lignitul / 2000), Gab. Răducan (Daco-Getica / 2000), Pițigoi (ASU Politehnica / 2000), Al. M. Pop (”U” Cluj / 2000), Al. Ionuț Stoica (Farul / 2000)

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*