Meciul Boston Celtics – Cleveland Cavaliers a deschis sezonul cu numarul 72 din istorie, partida dintre cele doua echipe fiind considerata si viitoarea finala a conferintei de Est.

Dupa sase minute de la fluierul de start, Gordon Hayward, baschetbalistul care a lasat-o pe Utah Jazz in aceasta vara pentru Boston Celtics pentru un contract de 128 de milioane de dolari pentru urmatorii cinci ani, s-a accidentat grav. Shooting Guard-ul echipei si-a rupt tibia piciorului stang in primul sfert, dupa ce a sarit pentru un alley-oop la o minge trimisa de Kyrie Irving, conducatorul de joc ajuns in Boston in aceasta vara de la Cavaliers. Mai mult ca sigur, Hayward a fost operat imediat si va lipsi de pe teren intre 8 si 12 luni.

Fara Gordon Hayward, Boston Celtics a fost aproape de un succes, insa geniul lui LeBron James a adus victoria gazdelor, 102-99, intr-un meci care va ramane cu eticheta accidentarii grave a baschetbalistului. James a fost aproape de un triple-double in debutul sezonului, terminand meciul cu Boston cu 29 de puncte, 16 recuperari si noua pase decisive.

Cele doua echipe au jucat si in ultimul sezon finala de conferinta, echipa condusa de LeBron James reusind sa treaca de Celtics cu 4-1, ca mai tarziu sa piarda cu tot cu acest scor si finala din NBA contra celor de la Golden State Warrios.

The post Accidentare terifianta in meciul Boston Celtics – Clevland Cavaliers, in deschiderea noului sezon din NBA! VIDEO appeared first on Sport Total FM.