Arădeanca Dana Dodean, printre cei 100 de sportivi români ce vor lupta pentru medalii la Olimpiada de la Tokyo!

Comitetul Olimpic şi Sportiv Român (COSR) a prezentat, duminică seara, echipa olimpică a României pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo (23 iulie – 8 august) care cuprinde 100 de sportivi, 45 la feminin, 55 la masculin, la 17 discipline sportive. ”Separaţi fizic de pandemie dar uniţi în spirit, membrii Team Romania au fost prezentaţi astăzi în transmisiune directă la TVR 1. Preşedintele COSR, Mihai Covaliu, şi ministrul Sportului, Eduard Novak, au prefaţat prezentarea din studioul TVR. Cele patru bule olimpice de izolare sanitară din care au fost realizate transmisiuni au fost Complexul Olimpic Sydney 2000, Centrul Naţional Snagov, Centrul Naţional de Fotbal Mogoşoaia şi Complexul Olimpic din Poiana Braşov”, se menţionează pe pagina oficială de Facebook a COSR.

La Izvorani au fost prezenţi sportivii de la scrimă, gimnastică, tenis de masă, baschet 3×3, box, tir sportiv, tir cu arcul, lupte şi înot. După mesajul de încurajare al secretarului general, George Boroi, au fost depuse jurămintele olimpice. Marian Drăgulescu a depus jurământul pentru sportivi, Viorel Filimon (tenis de masă) pentru antrenori şi Marius Florea (scrimă) pe cel al arbitrilor. Ana-Maria Popescu şi Robert Glinţă au transmis colegilor din Echipa Olimpică Team Romania încredere şi curaj pentru a urma visul pentru care s-au pregătit de o viaţă.

Arădeanca Dodean, a patra prezenţă la rând la Jocurile Olimpice!

Aradul o are la Jocurile Olimpice pe Daniela Monteiro Dodean, jucătoare de tenis de masă calificată alături de naţională la Tokyo. Pentru sportiva de la CSM Arad este a patra prezenţă consecutivă la întrecerea olimpică, după ediţiile de la Beijing 2008, Londra 2012 și Rio de Janeiro 2016. Dodean are 33 de ani şi un palmares impresionant, cu numeroase titluri şi medalii europene şi mondiale, dar unul din ultimele obiective ale superbei sale cariere este o medalie olimpică. Tenisul de masă îşi pune speranţe într-o medalie olimpică în probele pe echipe, la feminin şi la dublu mixt.

Componenţa echipei olimpice a României:

Atletism (10 sportivi): Florentina Costina Iuşco, Alina Rotaru (ambele la săritura în lungime), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Iulian Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklos (400 m), Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei);
Antrenori: Teodoru Agachi, Nicolae Alexe, Valentin Anghel, Sergiu Mihai Octavian Măzăran, Oana Manuela Pantelimon, Mihai Corucle;

Echipa feminină baschet 3×3 (4 jucătoare + 2 rezerve): Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic; Rezerve: Anca Şipoş, Gabriela Irimia;
Antrenor: Tatiana Gallova;

Box (2): Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg), Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg);
Antrenori: Dumitru Dorobanţu, Adrian Lăcătuş;

Canotaj – 9 echipaje (36 sportivi + 2 rezerve): Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu; Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea; Patru rame fără cârmaci masculin (4-): Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari; Patru rame fără cârmaci feminin (4-): Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu; Dublu rame feminin (2-): Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi; Dublu rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă; Dublu vâsle categorie uşoară feminin (L2x): Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă; Dublu vâsle feminin (2x): Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş; Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache; Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei;
Antrenori: Dorin Alupei, Antonio Colamonici, Vasile Ionel Măstăcan, Bogdan Liviu Codrici, Marius Bacaoanu Aanei, Ciprian Atomei.

Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea);
Antrenori: Paulo De La Fuente Perez, Georgios Georgiadis;

Fotbal (18 jucători + 4 rezerve): Portari – Marian Mihai Aioani, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu; Fundaşi – Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore; mijlocaşi – Mihai Alexandru Dobre, Ion Gheorghe, Marius Mihai Marin, Ronaldo Deaconu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca; atacanţi – Andrei Sîntean, George Dănuţ Ganea, Valentin Gheorghe;
Antrenori: Mirel Matei Rădoi, Constantin Nicolae Dică, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader;

Gimnastică artistică (3): Maria Larisa Holbură (individual compus), Larisa Andreea Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);
Antrenori: Ştefan Csaba Gal, Lăcrămioara Moldovan, Cristian Moldovan;

Înot (4): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Andreea Costea;
Antrenori: Mugur Constantin Tomescu, Adrian Rădulescu;

Canoe sprint (2): Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 – 1.000 m);
Antrenor: Florin Popescu;

Judo (3): Andreea Ştefania Chiţu (cat. 52 kg), Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg), Vladuţ George Simionescu (cat. +100 kg);
Antrenori: Florin Bercean, Kohei Oishi;

Lupte (5): feminin – Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg), libere masculin – Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane – Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg);
Antrenori: Petrică Carare, Nikolai Ilici Stoianov, Ion Vremere;

Scrimă (2): Ana-Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie);
Antrenori: Rareş Eugen Dumitrescu, Radu Nicolae Podeanu;

Tenis (2): Ioana Raluca Olaru, Monica Niculescu (ambele la dublu feminin);
Antrenor: Stelian Călin Ciorbagiu;

Tenis de masă (4 + 1 rezervă): echipa feminină (3 jucătoare, Eliza Samara, Daniela Monteiro Dodean, Bernadette Szocs) – Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Irina Ciobanu (rezervă), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt);
Antrenori: Viorel Filimon, Andrei Filimon;

Tir sportiv (1): Laura Georgeta Ilie (puşcă aer comprimat, 10 m);
Antrenor: Olimpiu Florin Marin;

Tir cu arcul (1): Mădălina Ştefania Amaistroaie;
Antrenor: Viorel Habian;

17. Triatlon (1): Felix Pierre Duchampt;
Antrenor: Ovidiu Nicolae Burghelea.

0
0

Articolul Arădeanca Dana Dodean, printre cei 100 de sportivi români ce vor lupta pentru medalii la Olimpiada de la Tokyo! apare prima dată în Sportarad.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*