Arădeanul David Petruț, titular în victoria României U17 contra Ungariei

Naționala juniorilor născuți în 2004 a disputat miercuri, 17 februarie, la Gyula, un meci amical în fața selecționatei similare a Ungariei. Tricolorii pregătiți de Daniel Mogoșanu s-au impus cu scorul de 2-1 (1-0 la pauză). Fulga, în minutul 30, a deschis scorul pentru naționala „tricoloră”, care, în minutul 57, și-a mărit avantajul în urma unui autogol. Reușita gazdelor a venit în minutul 67.

Din angrenajul României a făcut parte și arădeanul David Petruț (foto, primul din stânga sus, cu numărul 5) care s-a transferat de la UTA la FCSB încă din vara lui 2018. Poate, după Cătălin Vulturar, transferat în urmă cu 8 luni la Lecce, Petruț a fost cel mai bun produs al generației crescută de Dinu Donca la CSȘ Gloria, Atletico și apoi la echipa fanion a Aradului. David, fundaș central de meserie, este nepotul lui Alin Petruț, fost atacant la UTA sau Telecom în anii 2000.

Pentru România U17 contra Ungariei au evoluat: 1. Mărgărit (12. Dincă, 46) – 2. Maftei (14. Dragomir, 76), 5. Petruţ (16. Martinovic, 62), 15. Răducioiu (4. Ţone, 76), 3. Şuteu (18. Neacşu, 72) – 10. Radaslavescu-cpt. (21. Petre, 76), 6. Stavrositu (20. Kolbasz, 46) – 7. Oargă (19. Scocîlcă, 46), 8. Morar (22. El Sawy, 72), 11. Borduşanu (17. Rusu, 72) – 9. Fulga (13. Cociş, 62). Antrenor: Daniel Mogoșanu

0
0

Articolul Arădeanul David Petruț, titular în victoria României U17 contra Ungariei apare prima dată în sportarad.