România a pierdut dramatic la Erevan, scor 2-3 în fața Armeniei, în Grupa J din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2022, din Qatar. E a doua seară dezamăgitoare pentru fotbalul autohton, după ce, ieri, naționala mică a părăsit „europenele” de tineret în urma remizei (0-0) cu Germania.

Nici fotbaliștii arădeni implicați în cele două partide nu au prins zile grozave. Este vorba despre Adi Petre, la Under 21 și Dennis Man, astăzi, în Armenia. Mijlocașul ofensiv al celor de la Parma nu a avut nicio realizare în fața unei formații  – totuși – modeste și a și fost înlocuit în minutul 81, cu colegul de la echipa de club, Valentin Mihăilă.

În acel moment, însă, România conducea cu 2-1, după ce craioveanul Cicâldău a întors golul lui Spertsyan (56) cu „dubla” din minutele 62 și 72. În zece oameni, după eliminarea lui Pușcaș din minutul 78, „tricolorii” au mai primit două goluri de la Haroyan (87′) și Barseghyan (89′-pen) și rămân pe locul 4 în grupă, la 6 puncte de Armenia, care devine principala favorită la ocuparea poziției de baraj, în spatele Germaniei.

Formații:

ARMENIA: 1. Yurchenko – 19. Hambartsumyan, 2. Calisir, 3. Haroyan, 13. Hovhannisyan – 11. Barseghyan, 5. Grigoryan, 8. Muradyan (15. Spertsyan, 46), 7. Bayramyan – 20. Karapetyan (18. Shaghosyan, 46), 14. Briasco (22. Adamyan, 46). Selecționer: Joaquin Caparros

ROMÂNIA: 1. Niță – 2. Mogoș, 6. Chiricheș-cpt., 3. Toșca, 11. Bancu – 7. Stanciu (19. Tănase, 74), 18. Marin – 20. Man (21. Mihăilă, 81), 8. Cicâldău (23. Crețu, 81), 10. Maxim (13. Keșeru, 74)- 9. Pușcaș. Selecționer: Mirel Rădoi. Rezerve: 12. Lazar, 16. Radu – 4. Popescu, 5. Nedelcearu, 14. Hagi, 15. Burcă, 17. Bicfalvi, 22. Camora

0
0

Articolul Arădeanul Man, 81 de minute pe teren pentru România în eșecul lamentabil din Armenia apare prima dată în Sportarad.