Arădeanul Man nu a putut schimba soarta meciului România – Germania 0-1

România a pierdut la limită cu Germania, 0-1, într-un meci din etapa a doua a preliminariilor Campionatului Mondial. Cel mai bun om de pe teren a fost portarul „tricolorilor”, Florin Niță, care a limitat proporțiile scorului. A decis golul lui Gnabry, din minutul 16, care a pus latul la pasa din dreapta a lui Havertz.

Mihăilă și Pușcaș au avut cele mai bune situații ale românilor, în timp ce nemții au cam ratat din toate pozițiile. Arădeanul Dennis Man a intrat pe teren în minutul 66, în locul colegului de la Parma, Vali Mihăilă, dar nu a schimbat deloc fața jocului ofensiv al trupei lui Mirel Rădoi, care a rămas lent și previzibil până la următorul fluier.

În urma eșecului, de altfel calculat cu Germania, naționala tricoloră cade pe locul 4 în clasamentul Grupei J și are meci decisiv miercuri (ora 19) la Erevan, cu Armenia. Adversarul e pe locul 2 în clasament, cu 6 puncte și în această seară a bătut acasă, Islanda.

Formații:

ROMÂNIA: 1. Niță – 4. Popescu, 6. Chiricheș-cpt., 3. Toșca, 22. Camora (15. Burcă, 46) – 7. Stanciu, 18. Marin – 14. Hagi (10. Maxim, 83), 19. Tănase (8. Cicâldău, 83), 21. Mihăilă (20. Man, 66) – 13. Keșeru (9. Pușcaș, 66). Selecționer: Mirel Rădoi. Rezerve: 12. Lazar, 16. Radu – 2. Mogoș, 5. Nedelcearu, 11. Bancu, 17. Bicfalvi, 23. Crețu

GERMANIA: 1. Neuer – 13. Klostermann, 16. Rudiger, 23. Emre Can, 4. Ginter – 21. Gundogan, 6. Kimmich, 18. Goretzka – 19. Sane (11. Younes, 90+3), 20. Gnabry (14. Neuhaus, 90+2), 10. Havertz (9. Werner, 77). Selecționer: Joachim Low. Rezerve: 12. Leno, 22. ter Stegen – 2. Max, 5. Tah, 8. Musiala, 17. Wirtz

0
0

Articolul Arădeanul Man nu a putut schimba soarta meciului România – Germania 0-1 apare prima dată în Sportarad.