Atleta Miruna Pricop a cucerit titlul național la probe combinate şi a doborât recordul CSŞ Lugoj la cadete

Sportiva Miruna Pricop (15 ani) legitimată la secţia de atletism a Clubului Sportiv Şcolar Lugoj a reuşit o performanţă de excepţie în cadrul finalei naţionale de pentatlon pentru juniori II (cadeţi), ce a avut  loc joi şi vineri, 8-9 martie, la Bucureşti. Competiţia rezervată atleţilor de la nivelurile seniori, tineret, juniori I, II, III s-a desfăşurat în Sala de atletism “Lia Manoliu”. Lugojeanca, pregătită de profesorul Adrian Vrudnik, a confirmat că locul întâi obţinut în etapa de calificare, la începutul acestui an, nu a fost întâmplătoare, reuşind, chiar în finală să-şi îmbunătăţească timpii la probele de concurs. Punctajul general realizat a clasat-o pe primul loc, poziţie ce i-a adus atletei de pe Timiş medalia de aur şi titlul de campioană naţională. “A fost o evoluţie foarte bună a sportivei noastre, care a reuşit să depăşească atlete de mare valoare şi cu un an mai mari. Miruna a realizat cinci recorduri personale cu 9,88 secunde la 60 de m garduri, 1,54 m la săritura în înălţime, 5,20 m la săritura în lungime, 10,66 m la aruncarea greutăţii şi 3239 de puncte în clasamentul general. Felicitări pentru aceste rezultate! Punctajul totalul obţinut de Pricop este un nou record al CSŞ Lugoj, mai [...]