Atleţi prahoveni, medaliaţi la Cupa de Iarnă

Petre Apostol

În zilele de 7 și 8 decembrie, s-a desfășurat, în sala de atletism din cadrul Complexului Sportiv “Lia Manoliu” din Capitală, Concursul Național de atletism “CUPA DE IARNĂ”. Atleții de la Clubul Sportiv Şcolar Ploiești, pregătiți de profesorii Maria Andrei și Florin Andrei, au avut evoluții foarte bune, reușind să obțină 10 medalii, astfel:
Categoria Juniori 3 (2004 -2005)
Alexandru Blănaru – medalie de aur la 400 m, medalie de argint la 200 m
Ștafeta 4 x 400 m feminin – medalie de aur, în componența Adina Moldoveanu, Alina Radu, Lorena Gherman, Rossana Ristulescu
Ruben Chivi – două medalii de bronz la 200 m și 400 m
Categoria Juniori 2 (2002 – 2003)
David Gudi – medalie de argint la 400 m, medalie de bronz la 200 m
Andrei Niculiță – medalie de argint la 200 m
Andrei Toma – medalie de bronz la 800 m
Categoria Juniori 1 (2000-2001)
Eduard Chivi – medalie de argint la 200 m
Aproape de o clasare pe podium s-au mai aflat şi sportivii Nicolae Florian – două locuri 4 la 200 m și 400 m, Alexandru Săceanu –locul 4 la 200 m, Eduard Chivi – locul 4 la 400 m, Robert Ioniță –locul 4 la 60 m, locul 5 la 200, Andrei Niculiță –locul 5 la 60 m, Rossana Ristulescu –locul 6 la 400 m.
De asemenea, la competiţie au participat şi sportivi de la CSM Ploieşti, care au reuşit să urce de şapte ori pe podium. Sportivii pregătiţi de Augustin Iancu şi Robert Munteanu au obţinut următoarele performanţe:atleti - cupa de iarna1– Costin Homiuc – locul 1 la seniori
– Ianis Moise – locul 2 la juniori 3
– Alexandru Geamănu – locul 4 la juniori 1
– Ovidiu Burcea – locul 5 la juniori 1
Proba de 200 metri
– Alexandru Geamănu – locul 1 la juniori 1
– Ovidiu Burcea – locul 3 la juniori 1
– Ianis Moise – locul 5 la juniori 3
Proba de 400 metri
– Alexandru Geamănu – locul 2 la juniori 1
– Ovidiu Burcea – locul 5 la juniori 1
– Florin Nica – locul 6 la juniori 1
Proba de 800 metri
– Mihai Lazăr – locul 2 la seniori
Proba de ştafetă 4×1 tur
– ştafeta formată din Alexandru Geamănu, Mihai Lazăr, Ovidiu Burcea şi Florin Nica – locul 1
Proba de săritura în înălţime
– Teodora Iancu – locul 4 la juniori 3

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*