Atunci când revanşa capătă accente decisive

CS Cuza Sport Brăila – CSM Ploiești, astăzi, ora 16:00, Sala Polivalentă „Danubius”

Bogdan Chitic

Pe o pantă ascendentă în planul rezultatelor, dar și al evoluțiilor, în Liga 1, baschetbaliștii de la CSM Ploiești sunt pregătiți să susțină un examen de al cărui rezultat ar putea cântări, în mod decisiv, prezența la turneul de promovare. La un singur punct în spatele grupării brăilene, care a câștigat meciul tur, din „Olimpia”, derulat sub forma unui „thriller” cu două reprize de prelungiri, băieții lui Cătălin Burlacu și Ionuț Ivan nu au decât varianta victoriei pentru a reintra, cu patru etape rămase până la final, pe radarul locurilor 1-4. Și asta în contextul în care programul ultimelor patru meciuri este unul favorabil CSM-ului, cu trei întâlniri la Ploiești și una singură în deplasare, la Sighetu Marmației, pe terenul unei echipe ieșite din calculele pentru plutonul fruntaș.atunci 2
După ce au trecut pe bilanț pozitiv grație victoriei cu CSO Voluntari, de săptămâna trecută, Burlacu și compania se află în fața unei partide la finalul căreia ar putea reveni în „Top 4”, indiferent de rezultatele înregistrate în celelalte jocuri ale etapei. Confruntarea cu „pirații” din Brăila, antrenați de fostul tehnician secund al formației municipalității, Cătălin Ștefănescu, reprezintă de departe, în contextul actual, cel mai important test al ploieștenilor din faza semifinală, unul ce va trimite, la finalul celor 40 de minute – în variantă „optimistă” dacă ne amintim de „maratonul” din tur, una dintre echipe tot mai aproape de turneul final. Dacă tânăra echipă prahoveană a arătat din ce în ce mai bine, de la meci la meci, în ultima lună, brăilenii au început să cedeze teren, ultimele două confruntări, cu CN „Aurel Vlaicu” București și concitadina acesteia, Știința, soldându-se cu tot atâtea înfrângeri care au zdruncinat moralul gazdelor de astăzi.