După exact o lună de zile, echipa de fotbal feminin a Aradului a revenit în arena Ligii 1. A făcut-o fără Florin Bugar pe margine, dar cu el în minte și în suflet. Tehnicianul „leoaicelor” pierdea lupta cu coronavirusul pe 24 octombrie, iar de atunci elevele sale au promis că vor (și) mai puternice pentru profesorul lor.

La intrarea terenul din Odorheiu Secuiesc, arădencele au intrat cu tricouri albe, imprimate cu poza regretatului tehnician, cu aripi de înger și cu mesajul: “Ne-ai antrenat sa fim puternice, iar acum luptam sa te facem mândru! Nu te vom uita niciodată!”. Și, într-adevăr, chiar dacă au revenit la antrenamente  doar de câteva zile, „leoaicele” au fost puternice în fața uneia dintre echipele cu pretenții la podium în Liga 1. Și asta în condițiile în care nu l-au avut pe margine nici pe noul „principal”, Dan Cuedan, rămas la Arad din cauza unor probleme de ordin personal.

Au dat repede gol, mai precis în minutul 8, prin Sucilă care a reluat în plasă o pasă a lui Parlak pătrunsă în careu pe partea dreapta. Apoi, arădencele au stat foarte bine în teren, au alergat una pentru alta și Vasas Femina nu a avut nicio ocazie clară de gol în prima parte. Egipteanca Maha a avut de intervenit, în doi timpi, doar la șutul de la distanță a lui Barabasi, pentru că altfel spațiile spre poarta ei au fost bine închise.

Piroș Security a început bine și repriza a doua, iar Drăgan a avut șansa să facă 0-2, doar că a șutat în plasa laterală după o pătrundere din stânga până în 8 metri. Primul moment de neatenție în apărare a adus și golul egalizator. În minutul 61, Barabasi a centrat dintr-o lovitură liberă din dreapta și Szasz a reluat cu capul în plasă din numai 3 metri. „Leoaicele” nu au dezarmat, s-au întors în atac și, în minutul 73, au obținut un penalty. Azera Parlak s-a prezentat la punctul cu var, dar a tras telefonat, pe mijlocul porții și Kajtar a respins.

Duelul dintre cele două jucătoare a continuat și 7 minute mai târziu, doar că de această dată „straniera” arădencelor a scăpat perpendicular pe poartă, iar finalizarea fost exact în portărița adversă, ieșită la intercepție. Tot Parlak a mai grațiat-o odată pe Kajtar, cu un lob prea slab de la marginea careului. În ciuda forcingului de final al oaspetelor, tabela nu s-a mai schimbat, însă atitudinea a fost fără cusur. Chiar și rezultatul, 1-1, în fața echipei de pe locul 2, este unul bun, însă prestația este cea care dă speranțe pentru ceea ce urmează pentru „leoaice” sub comanda lui Cuedan.

Miercuri, la Sânnicolau Mic, e intermediară, sosește Banat Girls, echipă nou promovată pe scena primului eșalon.

Formații:

Vasas: Kajtar – Biro, Kis, Szasz, Gered, Beno, Orban, Barabasi, Vlădulescu, Mitri, Mardari. Au mai jucat: Dako, Egyed, Toth. Antrenor: Attila Vago.

Piros: Maha – Olariu, Ancăș, Prisăcari, Marcea – Șuveț, Răduc, Sucilă, Drăgan – Parlak – Sîrbovan (71 Neacșu). Rezerve: Neacșu, Tomesov, Bot, Kugler. Antrenor: Dan Cuedan.

Arbitri: Cristian Moldoveanu – Roberto Ciuraru (ambii din Sfântu Gheorghe), Gabriel Boncz (Făgăraş)

0
0

Articolul Au luptat în memoria lui Bugar, dar au plătit tribut singurei neatenții în defensivă și unui penalty ratat: Vasas Femina – Piroș Security Lioness 1-1 apare prima dată în sportarad.