FC Barcelona a disputat miercuri, pe Camp Nou, meciul din runda a treia a grupelor Ligii Campionilor, impotriva formatiei Olympiacos Pireu.

A fost un inceput greoi de meci pentru catalani, acestia nereusind sa inscrie in prima repriza. Scorul a fost deschis in minutul 18 printr-un autogol al lui Nikolaou, iar Pique a vazut al doilea cartonas galben in minutul 42 si si-a lasat astfel, echipa in zece oameni.

In partea secunda a jocului, Messi a reusit sa isi linisteasca fanii in minutul 61, cand a dus scorul la 2-0, iar dupa doar trei minute, acesta i-a pasat decisiv lui Digne care a majorat diferenta pe tabela.

In ultimul minut al partidei, Nikolaou si-a reparat greseala, reusind sa inscrie in poarta lui Ter Stegen, insa prea tarziu. Acest gol a fost primul incasat de catalani in acest sezon al grupelor Ligii Campionilor. Meciul s-a incheiat cu victoria echipei blau-grana, cu scorul de 3-1 in fata propriilor fani.

Astfel, Barcelona si-a consolidat pozitia de lider in clasamentul Grupei D, avand noua puncte din tot atatea posibile si un golaveraj de 7-1.

Barcelona – Olympiacos 3-1 (Nikolaou – autogol ’18, Messi ’61, Digne ’64)

ECHIPELE

Barcelona: Ter Stegen, Sergi Roberto, Pique, Umtiti, Digne – Paulinho, Busquets (80 A. Gomes), Iniesta (67 Rakitic) – Messi, L. Suarez, Deulofeu (46 Mascherano);
Antrenor: Ernesto Valverde;

Olympiacos: Proto – Elabdellaoui, Botia, Nikolaou, Koutris – Gillet (55 Djurdjevic), Romao, Zdjelar – Carcela-Gonzalez (65 Pardo), Odjidja-Ofoe (72 Fortounis), Androutsos;
Antrenor: Takis Lemonis.

The post Barcelona, victorie in zece oameni in fata celor de la Olympiacos si primul gol incasat in acest sezon al grupelor Ligii Campionilor appeared first on Sport Total FM.