BC SCM Timișoara reia campionatul pe terenul vicecampioanei CSM Steaua Eximbank București. Roș-albaștrii sunt neînvinși acasă în această ediție a Ligii Naționale, iar „leii” speră să le strice acest bilanț. Formația de pe Bega a adus al 6-lea străin în ultima zi de transferuri, dar Marko Stevanovic nu a făcut deplasarea în capitală pentru partida din etapa a 18-a. Meciul Timbei din această rundă a fost amânat pentru jumătatea lunii.

BC SCM Timișoara are parte de o deplasare dificilă astăzi. „Leii” întâlnesc una din formațiile neînvinse pe propriul teren în campionat, CSM Steaua Eximbank București. Cele două echipe sunt la egalitate înaintea acestei etape cu 29 de puncte după 12 victorii și 5 înfrângeri. Steliștii au 8 victorii din 8 acasă, în timp ce timișorenii au 5 succese și 3 eșecuri în deplasare.

Steliștii nu au mai jucat de la semifinala Cupei României, pierdută cu CSM CSU Oradea în 12 februarie. Ultimul lor meci în campionat a fost cel din 3 februarie, la Galați, în care au cedat la 8 puncte. Și BC SCM Timișoara a evoluat în semifinalele competiției eliminatorii, dar a avut parte mai recent de un meci, restanța de la Iași. Alb-violeții s-au impus cu 100-77 în Moldova pe 22 februarie, astfel că ar putea avea un mic avantaj, fiind un pic mai în ritm ca adversarii.

În tur a fost 86-83 pentru bănățeni la sala Constantin Jude. A fost acel meci când Jukka Toijala a băgat 5 străini pe teren la Steaua și a fost sancționat cu tehnic.

Al 6-lea străin nu va debuta încă la timișoreni

Ambele echipe au mutat pe piața transferurilor înainte de încheierea perioadei, în 28 februarie. Steaua i-a adus pe Randal Falker și pe Jonte Flowers după cupă, iar BC SCM Timișoara l-a luat pe Marko Stevanovic. Falker a evoluat pentru bucureșteni și în a doua parte a sezonului precedent, perioadă în care Flowers a jucat pentru BC SCM Timișoara.

Alb-violeții au decis să aducă al 6-lea străin după ce au jucat cu 5 până acum. Regulamentul Ligii Naționale de Baschet Masculin permite echipelor să treacă 6 stranieri pe foaie în acest sezon. Dacă unele au optat să aducă al 6-lea jucător străin abia acum, alte formații au plusat și au chiar 8 stranieri în componență, cum este cazul celor de la CSM CSU Oradea. La finalista cupei momentan sunt doar 7 apți, pentru că Zeno este în recuperare după o accidentare gravă și nu se știe dacă va putea evolua în play-off.

Marko Stevanovic este cel ales de echipa de pe Bega pentru a mări rotația în partea finală a sezonului. Noua achiziție a timișorenilor nu va debuta încă. Antrenorul Tudor Costescu crede că acesta mai are nevoie de timp pentru a se integra în echipă.

Pentru „lei” va urma perioada aglomerată cu cele 10 meciuri într-o lună în grupa 1-6, iar apoi play-off-ul. Stevanovic are 23 de ani și este extremă. Acesta a început sezonul la Napredak, în liga a doua sârbă. În 7 meciuri a avut medii de 19.1 puncte, 5.9 recuperări și 1.4 pase decisive în 31.7 minute.

Sârbul a jucat 3 meciuri în prima ligă din Portugalia pentru FC Electrico, ultima clasată din campionat cu 3 victorii și 16 înfrângeri. Stevanovic a avut o medie de 32 de minute în cele trei partide, cu 16.3 puncte și 7.7 recuperări. În sezonul trecut a jucat în Bosnia, la Takovo Leotar. Mediile sale în 8 partide au fost de 8.1 puncte și 5.1 recuperări în 19 minute.

Meciul dintre CSM Steaua Eximbank București și BC SCM Timișoara se dispută astăzi, de la ora 19:45. Partida va fi transmisă în direct pe DigiSport 4 și va fi arbitrată de Marius Ciulin, Ciprian Stoica și Dragoș Barbu, supervizați de Svetlana Simion. Pentru alb-violeți urmează două partide acasă, joi 8 martie cu CSM CSU Oradea, iar în etapa a 20-a vor întâlni Phoenix Galați.

Pauză mai lungă pentru Timba Timișoara

Cealaltă prim-divizionară de pe Bega, BC Timba, are o pauză mai lungă după ce a debutat la Final 8-ul Cupei. „Urșii” ar fi trebuit să joace la Târgu Mureș în etapa care a reluat campionatul după pauza pentru cupă și naționale. Dar meciul a fost amânat pentru 14 martie. În aceste condiții, pentru Timba urmează un duel important pentru evitarea ultimelor poziții, acasă cu Politehnica Iași, la mijlocul săptămânii. Moldovenii s-au întărit după modificările de pe bancă. Poziția galben-negrilor în primul eșalon pare tot mai sigură, după problemele grave cu care se confruntă BC Mureș de la care au plecat jucători importanți.

The post BC SCM Timișoara vrea să strice bilanțul perfect al Stelei pe teren propriu. „Leii” au adus al 6-lea stranier, dar nu a făcut deplasarea în capitală appeared first on sporttim.ro.