ASU Politehnica a avut maximă eficiență într-o săptămână grea, câștigând cu 1-0 împotriva nou-promovatelor atât restanța de marți de la Buzău cât și astăzi de la ora 14 pe ”Știința”, cu AFK Csikszereda, debut perfect pe banca tehnică a timișorenilor pentru noul antrenor principal Octavian Benga, după ce succesul din urmă cu 4 zile era repurtat cu interimarul Foale la cârmă. Încă o victorie într-un duel ”de 6 puncte”, dat fiind că harghitenii se aliniau pe ”Știința” cu unul mai puțin la zestre decât alb-violeții, învingători într-un meci din jumătatea secundă a ierarhiei Ligii 2 grație loviturii de cap a lui Ignea din minutul 49: 1-0 (0-0).

Victorie de moral înaintea deplasării de miercuri la concitadina Ripensia, în derby-ul timișorean din etapa intermediară a Ligii 2, antepenultimă rundă a turului, abordată de alb-violeți de pe o poziție ierarhică superioară roșu-galbenilor și cu un număr foarte scăzut al golurilor primite, pe zero săptămâna aceasta.

Moment special de la ora 14 pe ”Știința”, înaintea începerii meciului din etapa a XVI-a în eșalonul secund, noul antrenor al ”violeților”, Octavian Benga, îndreptându-se spre galerie întru a aplauda suporterii, la care și al treilea ”principal” al echipei în acest sezon a fost aplaudat de fanii viola la scenă deschisă.

Prima repriză a fost una tare anostă, fără ocazii de gol, remarcând poate faza din minutul  32, când Popescu a pătruns în careul de 16 metri iar Lalic a respins şutul acestuia în calea lui Ungureanu, Mera fiind pregătit să reia cu capul, la care toţi poliştii au solicitat henţ, centralul lăsând însă bine jocul să curgă.

A avut în schimb accidentări cu urmări, în cazul lui Ungureanu, lovit în gleznă, dar și pe pielea lui Schieb, peste numai câteva minute, la o ciocnire cap în cap cu ciucanul Eder Gonzalez. Schieb, K.O., necesitând pătrunderea Ambulanței pe teren, de unde a fost transportat de urgenţă la spital. Foarte curios, arbitrul n-a reacţionat deloc, trebuind să-i acorde cartonaşul roşu căpitanului de echipă al nou-promovatei.

La patru minute de la reluare a venit şi golul mult dorit de jucători dar şi de suporterii prezenţi în număr de peste 500. Cherecheş a aruncat o minge din aut de margine de pe flancul stâng, către Zabun, care i-a pasat scurt lui Dros, a cărui centrare în careu a fost reluată de Alin Ignea cu capul din 7-8 metri către colţul lung, învingându-l pe tânărul portar Gyenge Szilard… 1-0. Galeria a ”explodat”, cântând și mai apoi, până la sfârşit, o necontenită încurajare a jucătorilor.

Harghitenii au ripostat cu primul lor şut pe spaţiul porţii, trimis de Kalman pe jos, lângă bară și scos de Murariu, ca apoi tot Kalman să şuteze de la 18 metri, peste transversală.

ASU Politehnica rămânea cu iniţiativa iar în minutul 83 Axente ochea transversala din lovitură liberă de la 18 metri. Putea fi 2-0 și cu două minute înainte de final, când Mera a reluat cu capul de la opt metri direct în braţele portarului, după un corner de pe dreapta al lui Ignea, ratând desprinderea.

Mai apoi, în prelungiri, înlocuirea lui Călin Popescu cu Fabio Trip a fost punctată de lungi şi îndelungate aplauze din partea asistenței, pe adresa internaționalului de junior. Iar de la aplauzele la scenă deschisă din partea tuturor celor prezenţi în tribună, la altceva…

Fluierul final al arbitrului Marius Omuţ a declanșat nervozitatea şi furia în tabăra adversă, cea a ciucanilor. În vizor a fost centralul, de a cărui manieră de arbitraj au fost se pare deranjaţi. Oaspeţii beneficiau ca ultimă fază de o lovitură de la colţul terenului, chiar dacă expiraseră cele trei minute de prelungiri semnalizate de la margine, chiar cu mult. Carlo Erdei a văzut direct cartonaşul roşu pentru că l-a înjurat pe Omuţ după fluierul final iar Gonzalez s-a ales până la urmă cu un cartonaş galben, probabil pentru proteste.

*

ASU Politehnica:
 Murariu – Jurj, Mera – cpt., Scutaru, Cherecheş – Dros, Ignea – Popescu (90+2, Trip), Ungureanu (34, Zabun), Schieb (39, Vidrăsan) – Axente.

Pe bancă: Contra – Vasile, Radu, Coadă.

Antrenori: Octavian Benga (principal), Antonio Foale (secund).

Csikszereda Miercurea Ciuc: Gyenge – Palmeş, Csuros, Lalic, Majzik – Eder Gonzalez – cpt., Kalman (75, Hodgyai) – Erdei, Magyari (63, Jebari), Pinter – Becze (75, Barta).

Pe bancă: Bordas – Takacs, Veres, Bara.

Antrenori: Valentin Suciu (principal), Lucian Nicolau (secund).

Au arbitrat: Marius Omuţ (Satu Mare) – Ovidiu Timar (Bihor) şi Răzvan Constantin Nistoran (Reşiţa). Arbitru de rezervă: Tudor Florin Jurcă (Arad). Observator de arbitri Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca), delegat de joc Daniel Sabău (Zalău).

*

La cald…

Octavian Benga (antrenor principal ASU Politehnica): ”O victorie muncită. Un moment important pentru mine. Pot spune că sunt fericit în primul rând pentru că am debutat cu o victorie. Mi-am asumat acest risc, să vin cât mai repede la echipă. Am crezut că pot să influenţez cât mai repede echipa. Mai mult jocul tactic, pentru că în alte aspecte era mai dificil. I-am analizat foarte bine pe cei de la Csikszereda, o echipă, cum am repetat, care joacă foarte disciplinat, închide foarte bine zona centrală. Vreau să le mulţumesc jucătorilor mei, cărora le-am cerut două lucruri: să joace cu inima, să fie cel puţin la fel de motivaţi şi determinaţi ca cei de la Csikszereda sau mai mult decât ei. Cred că au reuşit acest lucru. Iar al doilea lucru, le-am cerut să schimbe foarte rapid direcţia de joc, pentru că ei fac o translaţie foarte bună pe lăţimea terenului şi în multe momente am reuşit acest lucru. Aşa a venit şi golul sau celelalte ocazii ori momentele în care i-am pus în dificultate”.

”Vreau să le mulţumesc şi fanilor, şi oamenilor care au venit la stadion. Au fost pozitivi, şi nu în ultimul rând familiei mele şi tuturor apropiaţilor, prietenilor care au venit să mă susţină. Un debut perfect, sunt mândru de echipă şi de suporteri, sper să facem lucruri frumoase în continuare şi să o ţinem tot aşa!”

Întrebat despre cei doi jucători accidentaţi, cât de gravă este starea lor, Benga a explicat că ”ne-a influenţat ceea ce am pregătit tactic, Ungureanu a ieşit foarte repede, mai apoi Schieb. Jucătorii care au intrat, au făcut-o foarte bine şi au intrat repede în joc. Au fost prompţi, pentru că e posibil în orice moment să intri. S-au adaptat foarte bine, poate chiar au adus un plus. Ne-am adaptat cerinţelor jocului. La Ungureanu e o entorsă, va sta o săptămână, iar Schieb e suspect de fractură de pomete… Suntem cu lotul puţin decimat. Manea a avut fractură de mână, marţi la Buzău, dar nu am venit să mă plâng de lipsuri. Vom aborda cu jucătorii pe care-i avem, săptămâna viitoare încercăm să luăm toate punctele. Ne aşteaptă un meci foarte greu cu Ripensia, un adevărat derbi local!”

Valentin Suciu (antrenor principal AFK Csikszereda Miercurea Ciuc): ”A fost un meci disputat, în prima repriză pot să spun că am avut o posesie bună. Am încercat să avem şi în repriza a doua. Dar suferinţa noastră din primele etape a lăsat de dorit, nu avem marcatorul, şi asta ne costă etapă de etapă. Asta este, felicit Timişoara, suporterii care nu au abandonat echipa, şi dimpotrivă, şi ultima dată când am venit au cântat cap-coadă, sincer merită felicitaţi! Nu putem să ne propunem mai mult, trebuie să fim realişti. Să vină şi rezultatele pozitive, aici am primit un duş foarte rece. Am controlat jocul, dar nu am avut finalitate… Ne-a lipsit golul efectiv, iar defensiv, în unele faze am fost destul de visători şi ne-a costat”.

Suciu a mai vorbit şi despre arbitraj… ”Au fost unele decizii pe care sincer nu le-am înţeles, faulturi date aiurea. Nu au fost decisive, dar au fost spre final, când, părerea mea, trebuia să primim un 11 metri la un henţ, dar arbitrul a văzut altceva. Noi am văzut că un jucător în negru a atins mingea cu mâna. Asta este, ăsta e nivelul arbitrajului, trebuie să ne conformăm, acesta este şi nivelul la care jucăm…”

Fotografii de Iosif Canea

The post Benga, debut de succes: ASU Politehnica – Csikszereda 1-0. ”Ne-a influențat ceea ce am pregătit tactic” Suciu: ”N-avem marcatorul, ne costă etapă de etapă” + FOTO appeared first on sporttim.ro.