Câmpia Turzii şi Mintiu, egal cu şase goluri, trei eliminări şi două penalty-uri. Cum au sărbătorit floreştenii revenirea pe locul 1 (VIDEO)

CSM Câmpia Turzii-Vulturul Mintiu-Gherlii s-a încheiat 3-3, cu gazdele obţinând un punct în minutul 90+5 dintr-un penalty contestat vehement de către oaspeţi.

Până atunci, “sârmarii” au condus de două ori, într-un meci mult mai spectaculos decât anunţa clasamentul.

Dan Ştefan şi Tescar, ultimul din penalty, au înscris pentru Câmpia, Rus egalând la unu în prima repriză. După o oră de joc apare prima fază controversată, cu Mintiu-Gherlii marcând prin Covaci, însă gazdele au cerut vehement offside. Fanionul a rămas jos, iar portarul gazdelor, Fekete, a protestat şi a fost eliminat pentru injurii.

Cu un om în plus, Mintiu credea că a dat lovitura prin Morar, în minutul 79, doar că şi oaspeţii au rămas în 10, pe final. Tot pentru proteste, Alex Rus, marcatorul din prima repriză, a fost eliminat, iar Câmpia a primit un penalty în minutul 90+5, atunci când a fost rândul Mintiului să protesteze vehement.

Hociung a fost eliminat şi el, iar Tescar a marcat de la punctul cu var şi a stabilit scorul final. După un joc mai spectaculos, dar şi mai nervos decât se anunţa, cu ambele formaţii acuzând arbitrajul, cele două echipe s-au mulţumit cu doar un punct.

A fost primul meci al unei zile în care CS Floreşti e redevenit lider în campionat, după victoria cu Gherla şi eşecul Iclodului cu Someşul Dej. Roş-albaştrii au sărbătorit revenirea pe locul 1chiar în vestiarul de la Gherla (video mai jos). Etapa a 21-a a Ligii a IV-a mai programează astăzi încă trei meciuri. CFR Dej-Sporting Apahida începe la ora 12:00 şi Unirea Dej 2-Arieşul Mihai Viteazu, de la ora 14:00, pe acelaşi teren „Obor”.

De la 16:00, la Cluj-Napoca, CS Supporter o va întâlni pe Unirea Triteni.