S-a încheiat și etapa a XIV-a în Campionatul Județean Timiș, penultima a turului, sâmbătă disputându-se şapte meciuri, iar duminică grosul rundei, alte 17 partide. Poate cea mai liniștită reuniune a toamnei în cele trei serii din liga a V-a, cu numai 5 cartonaşe roşii, dar şi cu numeroase arbitraje contestate de unele grupări. Asta după ce în runda trecută nu mai puţin de 12 jucători vedeau cartonaşul roşu din partea arbitrilor.

Toate meciurile au avut loc, cu excepţia unei partide, care n-a primit ”undă verde” de la arbitrul Cosmin Ripan. S-au marcat nu mai puțin de 116 de goluri, gazdele având un număr record de victorii, 17 succese în acest weekend, cu 89 de goluri marcate. În schimb vizitatorii au avut cel mai slab randament din întregul tur, cu 27 de goluri înscrise și numai două victorii, respectiv tot atâtea rezultate de egalitate, excluzând victoria probabilă la ”masa verde” a echipei Meget Remetea Mare la Galaxy Electrometal. Scorul rundei a fost realizat de cei din Parţa, 12-1 cu Uivar, CSO Făget semnând un 11-0 cu Timişul Jabăr.

Ca o paranteză, ultimele sancţiuni dictate de Comisia de Disciplină a AJF Timiș pe seama meciurilor din etapa trecută în liga a cincea, 12 fiind jucătorii suspendați pentru cumul de cartonaşe galbene, urmate de cel roşu. Au fost suspendați pentru câte trei etape şi amendați cu suma de 400 de lei un număr de patru jucători, și anume Alexandru Benea (Dacia Cărpiniş), Florin Horoba (Plavii Delia Sâmpetru Mare), Sergiu Deac (CS Comloşu Mare) şi Angel Cănuci (Unirea Jimbolia). Alţi trei jucători au primit două etape de suspendare şi 400 de lei amendă, și anume Dumitru Inoveanu (Juventus Pişchia), Sergiu Tot (Unirea Banloc) şi Claudiu Tociuc (Pişchia). Iar un număr de cinci jucători vor sta câte o etapă, după cum urmează: Alexandru Cornea (United Bencecu de Sus), Constantin Fanu (Unirea Banloc), Vasile Paşca (Viitorul Ştiuca), George Varga (Pesac) şi Ionel Porumbel (AS Utvin).

Meciul AS Avântul Jamu Mare – CS Progresul Gătaia, care a fost întrerupt în minutul 13 la scorul de 0-1, întrucât gazdele au rămas în 6 jucători, după ce s-au prezentat la teren cu numai 7 jucători, a fost omologat cu 0-3 pentru Progresul Gătaia, clubul din Jamu Mare primind un ultim avertisment.

Dar iată ce-a fost în ”Județ” în acest weekend…

Seria I

AS Gelu

Lider rămâne CS Comloşu Mare, cu 40 de puncte și un avans de 11 față de AS Gelu, revelaţie a acestei serii, cea mai notabilă dintre toate promovatele din ”Promoţie” în această ediţie.

ACS Voinţa Valcani – Unirea Jimbolia  4-1 (3-1): Alexandru Ienovan (min. 20, 30), Cristian Trăistaru (min. 35) şi Emanuel Michi (min. 81), respectiv Marius Boldijar (min. 45).

AS Mureşul Cenad – AS Tricoul 1 Iunie Timişoara 1-0 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 21 de Ionuţ Moldovan din lovitură liberă de la 18 metri, sub transversală.

Unirea Sânnicolau Mare II – AS Bobda 6-2 (5-0): Tomas Cozma – 3 goluri, Sorin Bogdan Pânzaru – două goluri și Vasile Goje, respectiv Dinu Giuruschiu şi Ciprian Manolache.

AS Gelu – AS Steaua Roşie Variaş 3-0 (1-0). Derbiul sat – comună a dat câştig de cauză nou promovatei din Gelu, antrenată de Bogdan Lupu, prin cele trei goluri marcate de Florin Ioviţu (min. 44), Vasile Palkovacs (min. 87) şi Marin Straton (min. 90). După această victorie, revelaţia Seriei I ocupă locul secund.

CS Comloşu Mare – AS Voinţa Şandra 1-0 (1-0). Unicul gol al meciului pentru liderul de necontestat a fost marcat în minutul 22 de antrenorul-jucător Răzvan Leucă din lovitură liberă de la 20 de metri.

Şoimii Pesac – Mureşul Igriş 4-1 (3-1). Au marcat: Ioan Slatină (min. 26) și Cosmin Florescu (min. 25, 34, 70), respectiv Laviniu Văcaru (min. 28).

Plavii Delia Sâmpetru Mare – AS Sânandrei 3-0 (2-0). Cele trei goluri pentru gazde au fost marcate de Ovidiu Todor (min. 6), Daniel Nagy (min. 26) şi Caius Hulbăr (min. 72). În minutele 88 şi 89, oaspeţii au suportat două eliminări dictate lui Ovidiu Barcan şi Alex Moisa.

Seria a II-a

CS Progresul Gătaia rămâne lider, cu 42 puncte, urmat pe locul secund de Flacăra Parţa, cu 37 de puncte.

Progresul Gătaia – ASO Deta II 8-1 (5-0).

Cele opt goluri au fost marcate de: Mădălin Semenea (min. 3), Eduard Codreanu (min. 15, 22), Miodrag Ichim (min. 35), Alex Olar (min. 40), Alexandru Grigoraş (min. 60), Darius Apro (min. 71) și Iulian Verdeş (min. 82), oaspeţii marcând în minutul 53.

Vizitatorii au început meciul în 8 jucători, dar pe parcurs, până în minutul 12, au avut tot efectivul pe teren. Liderul s-a impus categoric, la un scor care spune totul. Formă bună a celor de la Progresul în noua ediţie de campionat, păstrând în continuare distanţa de cinci puncte faţă de ocupanta locului secund, Flacăra Parţa.

AS Utvin – AS Atletico Liebling 2-3.

Au marcat: Florin Văcărescu (min. 35) și Alin Gruia (min. 55), respectiv pentru învingători Alexandru Ivan (min. 15) și Florin Năstase (min. 61 şi 75, ambele din lovituri de la 11 metri). Antrenorul gazdelor, Mircea Gogoaşă, a fost nemulţumit de arbitraj: ”Aşa lovitură de la 11 metri acordată oaspeţilor nu am mai văzut. Și au câştigat… În loc de fault în atac, arbitrul a greşit şi a acordat invers, 11 metri…”

AS Dedy Mid Sânmihaiu Român – Unirea Banloc 1-0 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 66 de căpitanul echipei, Adrian Cuzic, cu un şut de la 23 de metri în vinclu.

ACS Galaxy Electrometal Timişoara – AS Meget Remetea Mare 0-3.

Ambele echipe aşteptau fluierul de început al partidei, dar arbitrul Cosmin Ripan (Lugoj), nu a dat ”undă verde” jocului, dat fiind absența la apel din partea serviciului de ordine, la completarea raportului. După toate probabilităţile, rezultatul se va omologa cu 0-3 pentru trupa lui Horaţiu Stoia.

Spiritele s-au stins repede, dar antrenorul oaspeţilor, Horaţiu Stoia, a răsuflat uşurat odată ce a plecat cu maşina personală, ”şifonată” de un intrus.

În altă ordine de idei, marţi se va judeca recursul formulat de cei patru suspendaţi de la Galaxy Electrometal, în urma sancţiunilor primite din partea Comisiei de Disciplină după incidentele de la meciul cu Progresul Gătaia, din cadrul etapei a X-a. După toate probabilităţile, se vor mări sancțiunile… La recurs nu s-a întâmplat niciodată ca pedepsele să se reducă.

Flacăra Parţa – Gloria Uivar 12-1 (6-0). Flavius Ion, jucător al meciului, cu 6 goluri marcate, urmat de Bogdan Andriucă, cu patru reuşite. Alţi doi jucători au înscris câte un gol, Daniel Alexin şi Ruben Nicolaescu, Marius Megan semnând golul de onoare al Gloriei.

AS Juventus Pişchia – AS United Bencecu de Sus 2-1 (1-1). Oaspeţii au deschis scorul în minutul 25 prin Mircea Maricec, ca apoi gazdele – foto să rămână în 10 jucători din minutul 33, când David Josu a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Mai ambiţioşi după această eliminare, cei din trupa lui Richard Meleşcanu au reuşit să întoarcă rezultatul şi să câştige la limită, prin golurile reuşite de Eduard Boroş (min. 44) şi Sorin Novac (min. 66, din lovitură de la 11 metri). Ambele formaţi au fost nemulţumite de arbitrajul prestat de Gakos.

AS Unirea Cerneteaz – AS Petroman 1-1 (0-1). Oaspeţii au deschis scorul în minutul 40, când portarul Ovidiu Sabac a transformat o lovitură de la 11 metri acordată de arbitrul Raul Ciev. Iar gazdele au egalat cu 10 minute înainte de final prin Adrian Jivan, tot din lovitură de pedeapsă.

Seria a III-a

Lider este Avântului Topolovăţu Mare, cu 38 puncte, urmat pe locul secund de CSO Făget cu 31 de puncte.

CSO Făget – Timişul Jabăr 11-0 (6-0): Arpad Laszko (min. 23, 40, din lovitură de la 11 metri), Cristian Sîrbu (min. 11, 21, 33 şi 56), Giorgian Berzava (min. 37), Flavius Jurj (min. 51, 74) și Ionuţ Baralka (min. 79) – un junior de 15 ani la primul său meci în acest eşalon, şi Adrian Boc (min. 83).

Gazdele au realizat scorul rundei, reuşind să înscrie 11 goluri, şi se menţin în continuare pe locul secund, cu 31 de puncte.

AS Recaş – AS Gloria Moşniţa Nouă 5-0 (2-0). O nouă victorie pentru echipa lui Sorin Micşa, prin golurile reuşite de Marius Tutunaru (min. 17), Norbert Găleţan (min. 35), Alex Mărgărita – un junior din generația 2002 (în minutul 55), Florin Bolgea (min. 77) – revenit după o accidentare de circa 3 luni care l-a ţinut departe de gazon, şi Cosmin Ciubotariu (min. 79), un alt junior, de 2003. La acest joc, antrenorul Micşa a folosit cinci  juniori.

AS Tormac – AS Viitorul Ştiuca 2-2 (1-1). Au marcat: Florin Cionvică (min. 38) şi Daniel Vlădulescu (min. 58), respectiv Ştefan Turcin (min. 13) şi Ion Munteanu (min. 46).

AS Bega Belinţ – AS Viitorul Sacoşu Turcesc 3-1 (2-1). Au marcat: Denis Ştefănescu (min. 8), Marius Mladescu (min. 29) și Ioan Şonda (min. 54), respectiv Cristian Stiopu (min. 32). Nou promovata din Belinţ, surpriză a seriei, demonstrând că-și merită locul în prima jumătate a clasamentului, cu opt victorii în această stagiune de campionat.

AS Bacova – AS Ohaba Forgaci 2-2 (1-1): Eugen Coca (min. 45) şi Mihai Obreja (min. 80), respectiv Răzvan Trandafir (min. 33) și Cătălin Tătar (min. 62). În minutul 21, portarul gazdelor, Daniel Legradi, a apărat o lovitură de la 11 metri executată de Cătălin Tătar.

AS Avântul Topolovăţu Mare – AS FC Bazoşu Vechi 5-1 (3-0).

Denis Vînătu a deschis scorul pentru oaspeţi în minutul 8, ca apoi liderul să puncteze de cinci ori prin Traian Ciobanu (min. 17), Mişi Bejera (min. 25, 32 ), Vaska Dziţac (min. 40) şi Bogdan Cortuşan (min. 78).

În minutul 42, Denis Vînătu, de la oaspeţi, a nimerit transversala. Ambele echipe au rămas în 10 jucători din minutul 78, Andrei Tomici şi Cosmin Bogdan Radu fiind eliminați.

”Foarte nemulţumit de arbitraje! În ultimele trei deplasări efectuate de echipa mea, ne trimit copii de 19 ani, care nu cunosc regulamentul, chiar dacă astăzi nu a influenţat rezultatul, la acest meci cu echipa de pe primul loc”, a spusmanagerul echipei din Bazoşu Vechi, Flavius Buţă.

AS Olimpia Darova – AS Timişul Hitiaş 0-5 (2-0).

Victorie la scor obţinută de trupa lui Mircea Şchiopu, care şi-a adus aportul la trei goluri, marcate în minutele 49, 53 și 65. Au mai înscris Dan Dragotescu (min. 22, din lovitură de la 11 metri) şi Adrian Fodor (min. 85).

În Campionatul Municipal Lugoj, lider și în continuare este CS Phoenix Buziaş II, cu 33 de puncte, reuşind o victorie la limită în deplasare la Avântul Topolovăţu Mare II, cu 2-3. Iar pe locul secund a trecut Autoliv Lugoj,  acumulând 30 de puncte grație scorului rundei, 12-1 acasă împotriva celor de la Foresta Mănăştiur. Meciul Tomeşti – Stanciova se va juca după ultima etapă a turului, fiind amânat.

Adrian Stănilă (AS Tomeşti) şi Ovidiu Ioan Corfu (AS Foresta Mănăştiur) au fost suspendaţi o etapă pentru cumul de cartonaşe galbene în etapa precedentă.

Jocul dintre Micro 1 Lugoj şi AS Şoimii Ghizela, din etapa trecută, pe teren 2-2, s-a omologat cu 0-3 pentru oaspeţi, iar clubul Micro I a fost penalizat cu 6 puncte şi amendat cu 200 de lei.

Clasamentele, pe coloana dreaptă.

The post Campionatul Județean Timiș. Au început în 8, din minutul 12 în efectiv complet… Ion, 6 goluri. Șchiopu, trei într-un 0-5 în deplasare. Micșa, 5-0 cu 5 juniori appeared first on sporttim.ro.