Campionatul Judeţean Timiş: etapa a XII-a

United Bencecu de Sus a obținut prima victorie în deplasare în actualul campionat, ca principală surpriză în runda a XII-a din liga a cincea timișeană, derulată în acest weekend, în care totodată Unirea Cerneteaz a învins la Uivar iar AS Coşteiu la Recaş. S-au marcat 127 de goluri, gazdele reuşind 82 și 14 victorii, pe când oaspeţii au semnat opt succese.

Altfel, această etapă nu a adus modificări importante, liderii celor trei serii obţinând noi victorii, de exemplu cei din Becicherecu Mic prin a juca numai 50 de minute, răstimp în care au marcat patru goluri fără a fi primit nici unul, în vreme ce sportivii din Parţa au învins în deplasare la Jebel iar cei din Dudeştii Noi la scor, acasă cu cei de la Tormac. S-au înregistrat şi două rezultate de egalitate, Topolovăţu Mare şi Mănăştiur, 2-2 respectiv 1-1 la Bacova și Boldur. Putem cataloga etapa ca fiind liniştită, mai ales că s-au acordat numai cinci cartonaşe roşii.

Seria I

Fortuna Becicherecu Mic – Vulturii Comloşu Mare 4-0. Meciul a fost întrerupt în minutul 50, întrucât oaspeţii, deși au început partida cu 11 jucători, au ieşit de la vestiare după pauză numai în şapte iar în minutul 50 un alt component s-a accidentat stupid, arbitrul fiind nevoit să pună capăt partidei. Până în acel moment golurile liderului seriei au fost marcate de Adrian Negruț în minutul 9 și Flavius Cioancă (min. 31, 37 şi 42). Acest rezultat va fi omologat cel mai probabil de Comisia de Disciplină.

AS Carani – Voinţa Valcani 6-0 (1-0)

O victorie cu un ”set la zero” pentru trupa antrenorului-jucător Iulian Şuleap, golurile fiind marcate în special după pauză. Au înscris Dan Dragotescu (min. 7), Alexandru Bodochi (min. 58, 69 şi 83), Alexandru Neag (min. 81) şi Vasile Palkovacs (min. 89).

AS Dacia Cărpiniş – Mureşul Igriş 7-1 (3-1)

Au marcat: Răzvan Burchelea – 2, Liviu Zahorneanu – 2, Lucian Farcaş – 2 şi Alexandru Benea un gol, respectiv Alin Olariu, care a deschis scorul după numai şapte minute de joc. Arbitrul Costel Dobrişan l-a eliminat pe Daniel Munteanu de la Mureşul Igriş, în minutul 51, pentru comportament nesportiv.

Unirea II Sânnicolau Mare – Tricoul 1 Iunie Timişoara 1-4 (1-3)

Au marcat: Cosma Tomasz (min 25), respectiv pentru învingători Doru Tudorache – autogol (min. 12), Răzvan Baciu (min. 30 şi 81) şi Daniel Obeşterescu (min. 40).

Ioan Neamţu (antrenor Tricoul 1 Iunie): ”Dacă în etapa trecută nu am marcat nici un gol şi am terminat la egalitate, astăzi am făcut un meci perfect şi am reuşit o victorie meritată în faţa unor juniori care aleargă foarte mult. Preferam să dăm două goluri şi cu Sâmpetru Mare şi aveam şase puncte, nu patru din aceste ultime două jocuri. Am avut şi un arbitraj chiar foarte bun, a fost Claudiu Gaitin, se vede că arbitrează la un eşalon superior”.

Seria a II-a

FC Jebel – Flacăra Parţa 2-3 (2-1)

Au marcat: Bogdan Handra (min. 16) și Claudiu Lupşescu (min. 38) respectiv pentru învingători Adrian Milovan (min. 30 şi 75) şi Gheorghe Sabău (min. 78). Cu această victorie, trupa lui Daniel Drăgan s-a distanţat la trei punte de ocupanta locului secund, Rapid Săcălaz, pe când cei de la Jebel au coborât pe locul trei prin această înfrângere suferită pe teren propriu.

Unirea Banloc – Timişul Urseni 4-2 (4-2)

Au marcat: Petru Demian (min. 13, 17 şi 19) și Denis Grigore (min. 21), respectiv Daniel Zaharia (min. 9) şi Cristian Cheverşan (min. 36). La bare a fost 1-3, pentru oaspeţi. Iar cu trei minute înainte de pauză antrenorul Teo Suciu a fost trimis în tribună pentru proteste.

AS Corneşti – Millenium Giarmata II 5-7 (2-1)

Au marcat: Raul Muntea – 3, Alin Spanciu şi Ovidiu Bărcan, respectiv pentru învingători Cristian Obreja – 4, Sebastian Stoica – 2 şi Mircea Stupu – un gol. Fără Răzvan Leucă, suplinit de Alexandru Şofronici, echipa a doua din Giarmata a reuşit să întoarcă rezultatul după pauză, câştigând la două goluri diferenţă. Sportivul meciului a fost Cristian Obreja, cu patru reuşite.

AS Petroman – Olimpia Răuţi 6-1 (1-0)

Au marcat: Dănuţ Rus (min. 18, 50 şi 61), Marco Vlaicov (min. 65 şi 72) şi Nicolae Buhai (min. 82), respectiv Daniel Nedan (min. 55). Duelul noilor promovate a revenit gazdelor cu un ”set la unu”. Vioara întâi a meciului a fost cel nou transferat în această săptămână de la Dragșina, tânărul Dănuţ Rus, care a reuşit un hat-trick.

AS Camaro Fibiş – ACS Rapid Săcălaz 1-4 (0-1)

Au marcat: Raul Mutaşcu (min. 75), respectiv pentru învingători George Plisneac (min. 82, 85), Arinel Trif (min. 21 şi 79) şi Attila Bokor (min. 90). Cu această victorie în deplasare cei de la Săcălaz au urcat pe locul secund, la trei puncte de ocupanta primului loc.

Seria a III-a

Trupa pregătită de Valentin Miculescu, AS Dudeştii Noi, este lider detaşat după 12 etape, cu un avans de 13 puncte faţă de ocupanta locului secund, din Topolovăţu Mare, şi Bacova fiind pe podium, la egalitate de puncte, 23, despărţite fiind de diferența de golaveraj.

AS Pindul Dudeştii Noi – AS Tormac 8-2 (2-2)

Au marcat: Alin Gîrz – 3, Bogdan Steop – 3, Răzvan Trandu şi Alexandru Florea – câte un gol, respectiv Alex Vlădulescu şi Daniel Făndel. Alex Vlădulescu, de la vizitatori, a fost eliminat pentru lovirea unui adversar în minutul 85 iar Răzvan Trandu (min. 90) pentru două cartonaşe galbene.

Gloria Moşniţa Nouă – Autoliv Lugoj  5-0 (1-0)

Victorie clară pentru trupa lui Cristian Anghel în faţa unei echipe care şi-a pierdut cumpătul în mitanul secund, încasând patru goluri. Gloria a deschis scorul printr-un autogol în minutul 32 și s-a distanțat prin reușitele lui Andrei Şerban (min. 63 şi 79), Gabi Olărean (min. 74) şi Iulian David (min. 82). Oaspeţii au suportat handicapul eliminării a doi jucători de către arbitrul Daniel Vărzan, în minutul 41 Petru Miculaiciuc văzând cartonașul roșu pentru acumularea celor galbene iar portarul echipei, Marian Popa, în minutul 80, pentru injurii aduse centralului.

AS Boldur – Foresta Mănăştiur 1-1 (0-0)

Au marcat: Alexandru Constândana (min. 65), respectiv Silviu Buhai (min. 74). În minutul 90+2, arbitrul Virgil Luca a eliminat câte un jucător de la fiecare echipă, pentru lovire reciprocă, și anume pe Alexandru Tripan de la gazde respectiv Ludovic Raynicz.

Viitorul Sacoşu Turcesc – Olimpia Darova 4-2 (4-0)

Au marcat: Severin Emilian (min. 18), Lucian Tătaru (min. 22), Raul Peţiu (min. 28) şi Darius Petric (min. 33), cei de la Olimpia reducând din diferenţă în minutele 47 şi 52. În minutul 55, arbitrul Ionuţ Lefter i-a arătat cartonaşul roşu lui Alexandru Străin, pentru proteste, după ce a văzut al doilea cartonaş galben. Trupa lui Tristan Koller şi-a asigurat victoria în prima repriză, dar în final a tremurat, chiar dacă avea un avans de două goluri , căci după ce au redus din diferenţă, oaspeții au mai ratat alte situaţii clare de gol.

AS Buziaş 2013 – Atletic Gavojdia 4-1 (1-1)

Au marcat: Claudiu Groza (min. 10 şi 69), Alexandru Pîscu (min. 62) şi Rareş Mircovici (min. 89), respectiv Andrei Cut (min. 20). Din minutul 21, oaspeţii au evoluat în zece jucători, Alexandru Manea fiind eliminat de arbitrul Eugen Gheorgheoiu pentru injuriile pe care i le-a adresat.

The post Campionatul Judeţean Timiş: etapa a XII-a appeared first on sporttim.ro.