Toate meciurile din această rundă au ajuns la bun sfârșit, în ciuda timpului nefavorabil, chiar dacă nu mai puţin de cinci partide au fost întrerupte temporar, dat fiind intemperiile atmosferice care au măturat și ciufulit din nou Timișul duminică după-amiază. Iar într-un caz limită, jocul Hitiaş – Sacoşu Turcesc 2-1 a fost pe punctul de a nu se mai disputa, dar în cele din urmă totuși s-a desfășurat. În altă ordine de idei, liderii celor trei serii îşi păstrează primul loc şi după această etapă a XI-a, reuşind victorii pe linie în deplasare, Becicherecu Mic cu 0-4 la Cenad, Parţa cu 0-1 la Liebling iar Dudeştii Noi cu 1-3 la Găvojdia. Dar iată câteva amănunte în plus…

Seria I

Portarul Culda, în verde, de la Fortuna Becicherecu Mic, încă fără gol primit

În această serie liderul Fortuna Becicherecu Mic rămâne şi după această etapă cu maximum de puncte, 33 şi fără gol primit în cele 11 runde scurse până în prezent. Un veritabil record.

Voinţa Valcani – Unirea Grabaţ 3-1 (2-1). Au marcat: Dragoş Buicu (min. 1), Alexandru Ienovan (min. 33) şi Radu Şuştreanu (min. 85), respectiv Vasile Crişan (min. 12). De menţionat debutul juniorului de 16 ani Radu Şuştreanu la echipa de seniori cu un gol marcat pentru echipa sa.

Tricoul 1 Iunie – Plavii Delia Sâmpetru Mare 0-0

Ioan Neamţu (antrenor Tricoul): ”Am fost tot meciul peste ei, am ratat foarte mult, dar astăzi chiar am avut ghinion, nu am avut de mult un asemenea ghinion! Am avut şi două bare în repriza secundă prin Bogdan Preda în minutul 59 şi Răzvan Baciu în minutul 83. Iar cei de la Sâmpetru au avut numai un şut la poartă tot meciul”.

Voinţa Şandra – Unirea II Sânnicolau Mare 4-1 (2-0). Au marcat: Petrică Bodnar (min. 13), Răzvan Banu (min. 25 şi 40) şi Alexandru Nechiforel (min. 65), respectiv Tomas Cozma (min. 81 din lovitură de la 11 metri). În minutul 18 oaspeţii au nimerit stâlpul porţii prin Claudiu Grigoraş.

AS United Bencecu de Sus – Mureşul Igriş 6-1 (2-0). Au marcat: Marius Maricec (min. 15), Eduard Boroş (min. 17), Sergiu Draia (min. 60), Ghiţă Paraschiv (min. 75 şi 90) şi Ilie Bodnar (min. 81), respectiv Dan Munteanu (min. 82).

Seria II-a

Atletico Liebling – Flacăra Parţa 0-1 (0-1). Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 21 de Bogdan Andriucă cu un şut de la circa 22 de metri. Partea secundă a meciului a început cu o întârziere de circa 18 minute din cauza timpului nefavorabil. Cu această victorie, trupa lui Daniel Drăgan păstrează poziţia de lider cu 28 de puncte, ocupanta locului secund, FC Jebel, deținând un punct mai puţin.

Timişul Urseni – AS Corneşti 6-3 (3-1). Au marcat: Daniel Jurcuţ (min. 10), Răzvan Legradi (min. 29), Daniel Zaharia (min. 60 şi 71), Cristian Chevereşan (min. 75) şi Valentin Cruceriu (min. 85), respectiv Alin Stanciu (min. 42), Cosmin Ivănescu (min. 64) şi Ionuţ Bordanc (min. 79).

Gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 68 prin Daniel Jurcuţ. În sfârşit, etapa a XI-a a adus prima victorie pentru trupa lui Dan Peteri şi Daniel Jurcuţ în actualul campionat.

Millenium II Giarmata – AS Gloria Uivar 7-2 (2-0). Cele şapte goluri pentru trupa lui Răzvan Leucă au fost marcate de Sebastian Stoica – 2, Laurenţiu Copoeru – 2, Andrei Brăniştianu, Andrei Rus şi Fabian Moga – fiecare câte un gol.

Rapid Săcălaz – AS Utvin 1-0 (1-0). După ce meciul a fost întrerupt în minutul 20 din cauza intemperiilor, ploaie, furtună, jocul a fost reluat peste circa 20 de minute. Gazdele s-au dovedit a fi mai puternice după ”dușul rece”, reuşind unicul gol al meciului la 9 minute de la reluarea sa, prin Andrei Trif.

Seria a III-a

Atletic Găvojdia – AS Dudeştii Noi 1-3 (0-0). Au marcat: Marius Mlădescu (min. 58), respectiv pentru învingători Răzvan Trandu (min. 55), Alin Gîrz (min. 75) şi Bogdan Steop (min. 80 din lovitură de la 11 metri). Cu această victorie, trupa lui Valentin Miculescu rămâne neînvinsă şi după această etapă, având punctaj maxim, 33 de puncte.

Autoliv Lugoj – Olimpia Darova 3-2 (3-1). Cele trei goluri pentru lugojenii pregătiţi de antrenorul-jucător Florin Grozoni au fost marcate în ultimul sfert de oră din prima repriză prin Cristian Sîrbu (min. 31), Ciprian Mihăescu (min. 35) şi Cristian Căplescu (min. 41).

AS Tormac – Gloria Moşniţa Nouă 0-2 (0-2). În sfârşit, după cinci insuccese la rând, trupa lui Cristian Anghel a reuşit o victorie în deplasare, la rivala sa din Tormac, prin golurile reuşite în prima repriză de Andrei Ştefan (min. 17) şi Claudiu Mariş (min. 32).

The post Campionatul Judeţean Timiş: mai multe jocuri din etapa a XI-a, întrerupte temporar de furtună appeared first on sporttim.ro.