Cermeiul e a doua echipă arădeană, după UTA, ce „atacă” competițiile federale: „Sămădăii” joacă în Cupă, la Timișoara!

Departamentul Competiții a realizat împerecherea echipelor pe baza criteriului geografic în turul 1 al fazei naționale a Cupei României, ediția 2020-2021. Aradul va avea doar cinci reprezentante și asta pentru că la nivel de județ nu a existat nicio câștigătoare în urma „înghețării” competiției KO la faza sferturilor de finală.

Vorbim despre UTA, care va intra în joc în turul 5, respectiv Șoimii Lipova, Crișul Chișineu Criș, Progresul Pecica și Gloria Lunca Teuz Cermei. Dintre acestea din urmă, doar cermeianii au treabă în turul inaugural, ca urmare a clasării mai modeste (9) față de colegele sale arădene în ediția precedentă de campionat.

Miercuri, 9 septembrie, de la ora 16,30, „sămădăii” se vor deplasa la Timișioara, pentru duelul cu fosta prim divizionară, ACS Poli. Cel mai probabil, toate echipele participante vor avea obligația să se testeze pentru coronavirus înainte de a intra pe teren și asta pentru că e greu de crezut că regulamentul se va schimba înainte de data de 15 septembrie, când s-ar putea ieși din starea de alertă.

Tabloul întreg al turului întâi al Cupei României este următorul:

  • ACS Minerul Costeşti – CS Viitorul Dăeşti
  • CS Jiul Rovinari 2016 – ACSO Filiaşi
  • CSM Jiul Petroşani – CS Gilortul Târgu Cărbuneşti
  • Club Sportiv Municipal Deva – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii
  • ACS Pobeda Stár Bisnov – ACS Fortuna Becicherecu Mic
  • ACS Poli Timişoara – CS Gloria Lunca-Teuz Cermei
  • CS Sportul 2007 Şimleu Silvaniei – SCM Zalău
  • CS Universitatea Alba Iulia – AFC Unirea 1924
  • CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca – FC Unirea Dej
  • CS Arieşul Mihai Viteazu – ACS Industria Galda
  • CS Unirea Ungheni 2018 – ACS Sticla Arieşul Turda
  • AFC Odorheiu Secuiesc – CSM Avântul Reghin
  • ACS KSE Târgu Secuiesc – ACS SR Municipal Braşov
  • ASC Olimpic Zărneşti – ACS Olimpic Cetate Râşnov
  • AS Gloria 2015 Corneşti – AS FC Pucioasa
  • SCM Dunărea 2020 Giurgiu – CS Sporting Roşiori 2008
  • CSA Steaua Bucureşti – CS Baloteşti
  • ACSM Olteniţa – AS FC Agricola Borcea
  • AS Înfrăţirea Jilavele – ACS Recolta Gheorghe Doja
  • CSM Râmnicu Sărat – AFC Metalul Buzău
  • CS Victoria Cumpăna – CS Poseidon Limanu-2 Mai
  • CS Medgidia – CSA Axiopolis Sport Cernavodă
  • Flacăra Mihail Kogălniceanu – ACS Dacia Unirea Brăila
  • ACS Victoria Traian – CS Făurei
  • CSM FC Vaslui – ACS Hușana Huși
  • CSL Victoria Gugeşti – CS Sporting Lieşti
  • AFCS Viitorul Curiţa – CSM Bacău
  • CSM Paşcani – FC Ozana Târgu Neamț
  • CS Dante Botoşani – ACS Şomuz Fălticeni
  • SC Olimpia MCMXXI Satu Mare – CSM Sighetu Marmaţiei

Al doilea tur al Cupei României este programat să se dispute în data de 23 septembrie 2020.

0
0

Articolul Cermeiul e a doua echipă arădeană, după UTA, ce „atacă” competițiile federale: „Sămădăii” joacă în Cupă, la Timișoara! apare prima dată în sportarad.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*