CFR Cluj, victorie cu Sepsi. ,,Feroviarii” s-au distanţat la cinci puncte de FCSB

CFR Cluj şi ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe au închis etapa a 19-a din Liga 1. Meciul dintre cele două echipe s-a disputat azi, 27 noiembrie, în Gruia şi s-a terminat cu victoria CFR-ului, 2-0.

Prima ocazie a meciului a venit abia în minutul 23 când Fulop a deviat cu capul spre poarta lui Arlauskis, dar acesta a prins fără probleme. Omrani (36) a deschis scorul cu un şut din careul mic, dar golul său a stârnit reacţii în tabăra adversă deoarece asistentul lui Andrei Chivulete a semnalizat că portarul Niczuly a prins mingea după linia porţii, 1-0. Deac (39) putea să mărească avantajul echipei sale, dar mingea trimisă de el s-a dus peste transversală. Astfel, la pauză CFR a fost în avantaj, 1-0.

În primele minute ale reprizei secunde, Petre (56) a semnat o nouă ocazie a oaspeţilor, iar trei minute mai târziu Omrani a şutat spre poarta lui Niczuly, care a respins din interiorul careului. Nou-intratul Mureşan (77) a adus liniştea în tabăra ,,alb-vişinie” cu o lovitură de cap, după o centrare din lovitură liberă primită de la Deac, 2-0. Astfel, victoria din această seară o distanţează pe CFR la cinci puncte de ocupanta locului doi, FCSB.