Convocări preliminare pentru primele două meciuri din Liga Națiunilor

Vineri, 14 august, selecționerul Mirel Rădoi a anunțat convocările preliminare ale jucătorilor care evoluează în străinătate.

Lista cuprinde 26 de tricolori care s-ar putea regăsi în lotul final, cel care va conține și numele jucătorilor din campionatul intern și care va fi anunțat ulterior.

România va debuta în Liga Națiunilor vineri, 4 septembrie, pe teren propriu, în fața Irlandei de Nord. Partida urmează să se dispute pe Arena Națională, cu începere de la ora 21:45. Apoi, pe 7 septembrie e programat meciul din Austria.

Partidele vor fi transmise în direct de PRO TV și Radio România Actualități.

Portari: Ciprian Tătărușanu (Lyon/Franța, 67/0), Florin Niță (Sparta Praga/Cehia, 2/0), Ionuț Radu (Inter/Italia, 0/0), Silviu Lung (Kayserispor/Turcia, 3/0);

Fundași: Romario Benzar (Lecce/Italia, 19/0), Vasile Mogoș (Cremonese/Italia, 1/0), Bogdan Țîru (Jagiellonia/Polonia, 2/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa/Rusia, 9/0), Dragoș Grigore (Ludogoreț/Bulgaria, 37/0), Alin Toșca (Gaziantep F.K./Turcia, 18/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo/Italia, 57/0), Cornel Râpă (KS Cracovia/Polonia, 5/0), Cristi Ganea (2/0), Adrian Rus (Mol Vidi/Ungaria, 5/0);

Mijlocași: Sergiu Hanca (KS Cracovia/Polonia, 4/0), Răzvan Marin (Ajax/Țările de Jos, 21/1), Alexandru Crețu (NK Maribor/Slovenia, 0/0), Dorin Rotariu (FC Astana/Kazahstan, 10/1), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 37/10), Ianis Hagi (Rangers FC/Scoția, 10/0), Alexandru Mitriță (New York City FC/SUA, 11/2), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia, 37/3), Alexandru Băluță (Akademia Puskas/Ungaria, 5/1), Tudor Băluță (Brighton/Anglia, 7/0);

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogoreț/Bulgaria, 37/13), George Pușcaș (Reading/Anglia, 14/6).

Tot vineri, selecționerul reprezentativei U21, Adrian Mutu, a anunțat și el lista provizorie a stranierilor pentru partidele din Finlanda, 4 septembrie, și Malta, 8 septembrie.

Programul complet din Liga Națiunilor:

Vineri, 4 septembrie: Norvegia – Austria, România – Irlanda de Nord (21:45)

Luni, 7 septembrie: Austria – România, Irlanda de Nord – Norvegia (21:45)

Duminică, 11 octombrie: Norvegia – România (19:00), Irlanda de Nord – Austria (21:45)

Miercuri, 14 octombrie: Norvegia – Irlanda de Nord, România – Austria (21:45)

Duminică, 15 noiembrie: Austria – Irlanda de Nord, România – Norvegia (21:45)

Miercuri, 18 noiembrie: Irlanda de Nord – România, Austria – Norvegia (21:45)

Sponsorii Echipei Naționale: Telekom, Timișoreana, Fortuna, Autoklass, Romstal, Penny și Joma.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*