Arădeanul Marius Copil (224 ATP) nu și-a vaolrificat statutul de favorit semifinala turneului Challenger de la Sankt Petersburg și a cedat în două seturi, 6-7(4), 2-6, în fața rusului Evgenii Tiurnev (403 ATP).

În momentul în care lăsa impresia că și-a reintrat în formă, obținând trei succese consecutive până în „careul de ași” al turneului din Rusia (lucru ce nu se mai întâmplase din octombrie 2019), „Tunarul din Carpați” a fost surprins de un tenisman mai slab cotat cu 179 de locuri.

Probabil, soarta meciului ce a durat o oră și 29 de minute de joc ar fi fost alta dacă Copil fructifica una dintre cele două mingi de set pe care le-a avut la 5-4, însă Tiurnev a împins actul într-un tie-break pe care și l-a adjudecat la 4. În setul al doilea, serviciul arădeanului nu a mai funcționat deloc, iar rusul a reușit două break-uri la 7-6, 3-2, respectiv, 7-6, 5-2, impunându-se relativ lejer, scor final 7-6(4), 6-2!

Marius va rămâne cu 2.510 dolari și 29 de puncte ATP după concursul din Rusia, făcând și un salt de 7 locuri în clasament, până pe poziția 217 ATP! Dar dezamăgirea este mare, în condițiile în care arădeanul izbutise o victorie importantă în sferturi, cu Cristopher Eubanks (SUA, 242 ATP). În total, Marius Copil a reușit în această săptămână trei victorii la rând, 6-3, 6-1 în prima rundă cu Michael Vrbensky (Cehia, 315 ATP), 5-7, 6-3, 6-1 cu Alexey Vatutin (Rusia, 261 ATP), în optimi, și 7-6(1), 7-5 cu Cristopher Eubanks (SUA, 242 ATP) în sferturile de finală.