CSA Steaua şi-a asigurat matematic participarea la primul baraj pentru promovare

După succesul de vineri, cu Chiajna 2, echipa antrenată de Daniel Opriţa a făcut pasul spre primul baraj, iar FCSB 2 o poate urma după meciurile de sâmbătă

Liderul la zi al seriei a patra a avut un meci uşor cu penultima clasată, Concordia Chiajna 2, pe terenul echipei ilfovene, unde s-a impus cu 5-0. Cu 14 puncte mai mult decât ocupanta locului al treilea, echipa bucureşteană s-a calificat pentru prima dublă de baraj, în care va întâlni una dintre ocupantele primelor două locuri din seria a treia.

Problema celei de-a doua echipe calificate matematic la baraj din seria a patra se poate lămuri sâmbătă, când FCSB 2 îşi poate asigura participarea la barajul mai sus amintit

La baraj s-au calificat şi ilfovenii de la CS Afumaţi, care nu mai pot termina matematic sezonul mai jos de locul secund. Mai rămâne de văzut în această serie ordinea finală în clasament, în condiţiile în care Mostiştea Ulmu e aproape calificată la baraj, dar mai are şanse de a termina sezonul regular pe locul 1.

Un pas mare spre baraj au făcut cei de la CSO Cugir, cu victoria de vineri trecând pe locul 1 în seria a noua. Pentru a fi siguri de baraj încă din această rundă, cugirenilor le trebuie un eşec sau un meci egal al Ungheniului la Ocna Mureş, în meciurile programate sâmbătă.

Iată rezultatele şi marcatorii de vineri:

SERIA 2

ACS Dacia Unirea Brăila – CS Sporting Lieşti 4-0 (3-0)
Raphael Stănescu (11, 47), Narcis Ioniță (34), George Apostol (38)

SERIA 4

CS Baloteşti – SC FC Voluntari SA 2 0-1 (0-1)
Alexandru Munteanu (36)

Fotbal Club Rapid 2 – SC Dinamo 1948 SA 2 1-0 (0-0)
Emmanuel Ernest (85)

CS Concordia Chiajna 2 – CSA Steaua Bucureşti 0-5 (0-2)
Alexandru Zaharia (10), Remus Chipirliu (24, 60), Florin Răsdan (89), Emilian Pacionel (90+2)

SERIA 5

AFC Odorheiu Secuiesc – CSM Corona Braşov 1-1 (0-0)
Raul Rusu (59 – aut.) / Marian Cristescu (52)

SERIA 6

ACS Vediţa Coloneşti M.S. – ACS Unirea Bascov 2-2 (1-1)
Mădălin Coman (22), Robert Stancu (58) / Alin Călin (36), Andrei Linte (63)

CSM Flacăra Moreni – CS Sporting Roşiori 2008 0-0

CSM Alexandria – CSO Petrolul Potcoava 0-0

SERIA 7

ACS Viitorul Şelimbăr – AFC Hermannstadt 2 1-0 (0-0)
Ciprian Natea (87)

CSM Deva – CS Gaz Metan Mediaş 2 3-1 (1-1)
Andrei Şulea (14, 49 – penalty), Petrişor Traşcă (63) / Raul Hăjmăşan (31)

SERIA 8

ACS Fortuna Becicherecu Mic – CS Gloria Lunca-Teuz Cermei 1-2 (1-1)
Mihai Jorza (34) / Radu Popa (21), Luca Bodri (77)

CSC Dumbrăviţa – ACS Progresul Pecica 2-1 (0-1)
Andrei Făgărăşanu (64), Răzvan Rus (72) / Alexandru Capătă (42)

SERIA 9

ACS Sticla Arieşul Turda – CSO Cugir 0-1 (0-0)
Marius Lupu (87)

CSM Avântul Reghin – AFC Unirea 1924 0-0

 

Rezultatele şi marcatorii etapelor disputate în noul sezon: ETAPA 1 | ETAPA 2 | ETAPA 3 | ETAPA 4 | ETAPA 5 | ETAPA 6 | ETAPA 7 | ETAPA 8 | ETAPA 9 | ETAPA 10 | ETAPA 11 | ETAPA 12 | ETAPA 13 | ETAPA 14

Articol scris de Mihai ANDRIEŞ

 

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*