CSM Lugoj a rezistat aproape două ore în această după-amiază imbatabilei CS Dinamo București, pe care a egalat-o la seturi în condiții de deplasare, fără însă a și întrerupe seria victoriilor roșu-albelor cu maximum de puncte în clasamentul Diviziei A1 de volei feminin. Formația din capitală a fructificat cu 3:1 avantajul terenului propriu în duelul de podium de la mijlocul turului, detronându-le pe bănățence din fotoliul de lider pe care îl preluau în premieră săptămâna trecută.

CS Dinamo a încheiat pe treapta imediat inferioară lugojencelor ultimele două ediții de campionat, pe locul 7 în 2018, când voleibalistele din București nu se calificau în play-off, pe când CSM încheia pe 6, ultima în grupa I valorică, respectiv pe poziția a șasea anul acesta, când bănățencele prindeau cupele europene de pe locul 5, însă clubul din capitală a întărit semnificativ peste vară efectivul la fileul feminin, ceea ce s-a reflectat în rezultatele roșu-albelor din prima jumătate a turului.

Mai exact, numai și numai victorii cu maxim de puncte în clasament, cu 3:0 în duelurile facile din primele etape, acasă cu Rapid respectiv la CSO Voluntari 2005, ambele ca nou-promovate, și cu 3:1 împotriva unor formații din ”careul de ași” al ultimelor ediții, pe teren propriu cu CS Știința Bacău dar și sâmbăta trecută la Târgoviște, duel televizat în care Dinamo a dat măsura forței sale actuale. În Dâmbovița, bucureștencele s-au impus cu 28:30, 25:18, 25:27 și 23:25, păstrându-și procentajul maxim de puncte și abordând etapa a VI-a de pe locul 3, cu un punct în urma lugojencelor, care aveau un meci mai mult disputat. Alb-roșiile n-au sperat în ultimele două campionate la victorii de 3 puncte împotriva celor din Bacău și Târgoviște, conturate în noul sezon, semn al revenirii bucureștencelor după ceva ani în cursa pentru podium.

CSM Lugoj se alinia în capitală după 3 victorii cu 3:1, inclusiv în deplasare la nou-promovata din Medgidia, și un succes cu 3:0, dar și o înfrângere cu 3:2 tocmai la alb-vișiniile nou-promovate de la CS Rapid București, elevele lui Ugljesa Segrt fiind astăzi de la ora 16:30 la startul primului examen cu adevărat dificil al noii campanii.

Iar CS Dinamo a fost din nou egalată la seturi, precum la Târgoviște, însă s-a redresat pentru al treilea triumf consecutiv cu 3:1, trecând în clasament cu două puncte peste învinsele sale. Bănățencele au opus o dârză rezistență, de-a lungul a 184 de puncte disputate, cedând abia după o oră și 50 de minute de la începerea partidei, respectiv după 101 minute de joc efectiv: 25:19, 23:25, 25:21, 25:21.

Comparativ, dinamovistele nu cedau la fel de multe puncte acasă și în urmă cu două săptămâni în duelul televizat cu CS Știința Bacău, 81 față de cele 86 pierdute astăzi cu CSM Lugoj, bănățencele intrând din capitală în seria partidelor dificile, și pe teren propriu cu moldavele iar peste două săptămâni la Târgoviște.

Prima minge a partidei au câștigat-o lugojencele, care egalau apoi de 4 ori, întâia ușoară desprindere în setul inaugural reușind-o elevele lui Stevan Ljubicic, Milos Gavrilovic și Alidei Cioroianu, la 8:5. Vizitatoarele au recuperat puțin iar Segrt a solicitat apoi timp de odihnă la 11:9, lugojencele izbutind ulterior să se mențină în plasa gazdelor, de la 13:10 la 13:12 și de la 15:12, cu un nou timeout, la 15:14 și 16:15. Moment al celei de-a doua desprinderi dinamoviste, decisivă, până la 20:15, avantaj conservat și majorat de puțin până la final: 25:19 în setul I, după 25 de minute de joc efectiv. Pîrv era principala realizatoare a bucureștencelor, cu 5 puncte, completată de Burazer și Silva Martins cu câte 4, pe când Roman și Kocic punctau de câte 4 ori pentru bănățence.

Triumfătoare în schimb în setul secund, reușită pe terenul bucureștencelor cu jumătate dintre componentele de pe convocator de peste hotare, 23:25 tot în 25 de minute de joc efectiv, ceea ce egala situația la seturi: 1-1.

Setul al treilea a fost cât se poate de echilibrat, cu alternanță la conducere, de la 0:1 la 3:1 și 3:3, de la 5:4, 6:5, 7:6 și 9:6 la 9:10. Se consemnau mai multe scoruri de egalitate, 12:12 și 15:15, pe o revenire dinamovistă de 3 puncte la rând, de la 12:15. Gazdele chiar răsturnau situația, 17:15, fără a mai ceda apoi conducerea… 17:16, 19:17, 22:18. O ultimă revenire lugojeană la 22:20 însă deznodământ implacabil, 25:21, tot după 25 de minute de joc efectiv.

CSM a început bine setul al patrulea, 0:2, însă l-a continuat catastrofal, 10:2 și pe blocaje ale dinamovistelor, desprindere și în ciuda a două solicitări de timeout din tabăra lugojeană. Deficit la care a reintrat trăgătoarea Nina Kocic iar bănățencele au început cursa de urmărire, purtată cu succes până la un punct. Au recuperat din aproape în aproape, de la 10:3 la 11:5, de la 12:7 la 13:9, de la 14:11 la 15:14 și 16:15. Reacție bucureșteană, 18:15, 19:16, 23:19 și 24:19, așadar cu mai multe mingi de meci la dispoziție. Prima era irosită pe atacul lui Pîrv, trecută și prin voleiul timișean, următoarea era salvată de oaspete pe blocajul lui Roman: 24:21. Care obținuse 17 puncte pentru vizitatoare, dintre care 10 din blocaj, cele mai multe pe atac înregistrându-le Nina Kocic, 15. Tot atâtea și în contul lui Burazer, de la învingătoare, pentru care au mai punctat în special Silva Martins, 13 puncte, căpitanul Karakasheva, 12 puncte, Pîrv și Savic câte 10, atacul lui Pîrv aducând victoria cu 3:1… 25:21 după 26 de minute de joc efectiv.

Și în celălalt meci al zilei inaugurale din etapa a VI-a s-a consemnat aceeași secvență a scorului pe seturi, CS ”U” NTT Data Cluj – FC Argeș 3:1. Runda continuă sâmbătă. Programul etapelor 6-7 și clasamentul Diviziei A1, pe coloana dreaptă a secțiunii Volei.

The post CSM Lugoj egalează la seturi și ripostează dârz invincibilei Dinamo dar nu ia nici un punct din capitală, cedând fotoliul de lider appeared first on sporttim.ro.