CSO Sinaia se pregăteşte de startul sezonului de iarnă, după o vară plină cu medalii

Petre Apostol

Una dintre structurile sportive cu renume chiar şi pe plan internaţional în disciplinele sporturilor de iarnă este Clubul Sportiv Orăşenesc Sinaia. Condus de directorul Liviu Turea, fost sportiv în lotul naţional de sanie, clubul din Sinaia a continuat, în sezonul anterior, să scrie o istorie frumoasă pe plan internaţional, iar acum reprezentanţii grupării prahovene se pregătesc pentru startul competiţiilor oficiale pe gheaţă în anul olimpic.
Se poate spune că sportivii clubului din Sinaia sunt pregătiţi pentru noul sezon, având în vedere rezultatele înregistrate la competiţiile desfăşurate pe role, în această toamnă, la cele trei discipline sportive de bază: sanie, bob şi skeleton. Reprezentanţii secţiei de sanie au adunat cele mai multe medalii la Campionatele Naţionale, desfăşurate la Vatra Dornei, elevii antrenorilor Alexandru Comşa, Corina Drăgan şi Liviu Turea urcând de 25 de ori pe podiumul de premiere.

CSO Sinaia 1

CSO Sinaia 2

CSO Sinaia 3
Iar CSO Sinaia a reuşit performanţa de a obţine medalii atât la seniori, cât şi la tineret, prin sportivii juniori, care la categoria lor de vârstă au dominat competiţia.
Rezultatele clubului de pe Valea Prahovei au fost următoarele:
Seniori
Medalie de aur: proba de echipe, în componenţa Carmen Manolescu, Andrei Turea (la simplu), Marian Gîtlan, Flavius Crăciun (la dublu);
Medalii de argint: Marian Gîtlan (simplu masculin), Carmen Manolescu (simplu feminin), Marian Gîtlan, Flavius Crăciun (dublu);
Medalie de bronz: Andrei Turea (simplu masculin).
Tineret
Medalii de aur: Marian Gîtlan (simplu masculin), Carmen Manolescu (simplu feminin), Marian Gîtlan, Flavius Crăciun (dublu);
Medalie de argint: Andrei Turea (simplu masculin).
Juniori I
Medalii de aur: Marian Gîtlan (simplu masculin), Carmen Manolescu (simplu feminin), Marian Gîtlan, Flavius Crăciun (dublu), proba de echipe, în componenţa Carmen Manolescu, Andrei Turea (la simplu), Marian Gîtlan, Flavius Crăciun (la dublu);
Medalie de argint: Andrei Turea (simplu masculin);
Medalie de bronz: Anabela Manea (simplu feminin).
Juniori II A
Medalii de argint: Anabela Manea (simplu feminin), Răzvan Turea, Sebastian Motzca (dublu masculin);
Medalii de bronz: Răzvan Turea (simplu masculin), Darius Şerban, Gabriel Carzol (dublu masculin), proba de echipe, în componenţa Anabela Manea (simplu feminin), Darius Şerban (simplu masculin), Răzvan Turea, Sebastian Motzca (dublu masculin).
Juniori II B
Medalii de aur: Răzvan Turea (simplu masculin), Anabela Manea (simplu feminin), Răzvan Turea, Sebastian Motzca (dublu masculin);
Medalie de argint: Darius Şerban, Gabriel Carzol (dublu masculin);
Medalie de bronz: Darius Şerban (simplu masculin).
De menţionat că sportivii clubului din Sinaia s-au remarcat şi la Cupa României, la care au adunat, în total, opt medalii, Andrei Turea câştigând atât la seniori, cât şi la juniori I, la simplu, fiind urmat de către colegul său, Marian Gîtlan. De asemenea, Carmen Manolescu s-a impus la junioare I şi a obţinut medalia de argint la senioare, performanţe similare obţinute de echipajul de dublu, format din Marian Gîtlan şi Flavius Crăciun.
Alături de performanţele obţinute de secţia de sanie, pentru CSO Sinaia au punctat şi reprezentanţii secţiilor de bob şi de skeleton, care au adunat câte 11 medalii fiecare la Campionatele Naţionale, disputate la Câmpulung Muscel.
La bob, sportivii pregătiţi de antrenorii Paul Neagu şi Cezar Popescu au bifat următoarele rezultate:
Seniori
Medalie de aur: Andreea Grecu, Florentina Iusco (bob 2 persoane feminin);
Medalie de argint: Maria Constantin, Beatrice Puiu (bob 2 persoane feminin).
Tineret
Medalie de aur: Andreea Grecu, Florentina Iusco (bob 2 persoane feminin);
Medalie de bronz: Georgeta Popescu, Georgiana Bumbar (bob 2 persoane feminin).
Juniori I
Medalii de aur: Teodora Vlad (piloţi, feminin), Georgeta Popescu (monobob), Andrei Ichim (monobob);
Medalii de argint: Florentina Iusco (piloţi, feminin), Georgeta Popescu, Georgiana Bumbar (bob 2 persoane feminin), Georgeta Popescu, Georgiana Bumbar, Roxana Filote, Andrei Ichim (bob 4 persoane);
Medalie de bronz: Georgeta Popescu (piloţi, feminin).
Ar mai fi de adăugat şi faptul că la Cupa României CSO Sinaia a obţinut două medalii, la seniori, prin echipajele de la bob 2 persoane feminin: Andreea Grecu, Georgiana Lupu (aur) şi Georgeta Popescu, Georgiana Bumbar (bronz).
La skeleton, elevii antrenorului Marius Ene au înregistrat următoarele rezultate:
Seniori
Medalie de aur: Sebastian Enache (masculin);
Medalii de bronz: Andrei Deliu (masculin), Alexia Dancea (feminin).
Tineret
Medalie de aur: Sebastian Enache (masculin);
Medalii de bronz: Adrian Radu (masculin), Alexia Dancea (feminin).
Juniori I
Medalie de aur: Sebastian Enache (masculin);
Medalie de argint: Alexia Dancea (feminin);
Medalii de bronz: Adrian Radu (masculin), Bianca Uţă (feminin).
Juniori II
Medalie de aur: Adrian Radu (masculin).
Şi sportivii de la skeleton au obţinut performanţe notabile nu doar la Campionatele Naţionale, ci şi la Cupa României, Sebastian Enache câştigând medalia de argint la seniori, în vreme ce Bogdan Dobre şi Alexia Dancea au ocupat a treia treaptă a podiumului, tot la seniori.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*