Cu Darius Buia și Roberto Bodea în prim-plan: UTA – CS Afumați 2-1 (1-1)

Au fost două momente cheie în partida de azi de la Șiria, și anume lovitura de la 11 metri parată de portarul Bodea, când rezultatul le era favorabil oaspeților, și golul egalizator al lui Buia, din ultimul minut al primei reprize.

Până atunci echipa oaspete s-a dovedit o nucă greu de spart, având în componență jucători rapizi cu o bună tehnică, dominând jocul. În consecință au și deschis scorul și au risipit o lovitură de pedeapsă.

După ce au reușit egalarea, arădenii au intrat hotărâți să obțină mai mult. Așa s-a și întâmplat, deoarece Darius Buia, în zi fastă, a reușit al doilea gol al său, golul victoriei. UTA a luptat exemplar, mai ales că oaspeții nu au renunțat la gândul egalării, dar au ratat nepermis de mult.

Cu această victorie gazdele au reușit să acumuleze cinci puncte în trei partide, ceea ce le face să le privească cu mai mult optimism pe cele viitoare. Printre invectivele și înjurăturile adresate, Ionuț Popa își urmează imperturbabil drumul ales, și chiar cu succes: UTA – CS Afumați 2-1 (1-1).

Săptămâna viitoare se vor disputa două etape în liga a doua: etapa restantă și etapa a XXVII-a. Dacă Ripensia va câștiga trei puncte fără joc în fața retrasei ASA Târgu Mureș iar apoi se deplasează la Metaloglobus, în schimb ASU Politehnica se va deplasa la Metaloglobus și Balotești, iar UTA va disputa pe teren advers partidele cu CS Mioveni și Dunărea Călărași.

*

Cristian Todea: ˮChiar dacă prima repriză a aparținut oaspeților, după cum am evoluat după pauză, am meritat victoria.ˮ

Vasile Neagu: ˮAșa se întâmplă de obicei când o echipă își dorește mult victoria, mă refer la UTA, în timp ce noi, la adăpostul punctelor acumulate, am tratat partida cu superficialitate.ˮ

*

Au marcat: 0-1 Șt. Vasile (min. 10) cu un șut din marginea careului mare, profitând de o greșeală a defensivei arădene; 1-1 Buia (min. 45) care a reluat în poartă o centrare a lui Stahl; 2-1 Buia (min. 55) după o acțiune personală a șutat din unghi în stânga lui Marinescu.

Duminică, 25 Martie 2018; stadion Otto Greffner Șiria; teren moale, îmbibat cu apă; spectatori: 700

UTA: Bodea – R. Iuga, Manea (cpt.), Roșca, Dinculescu (min. 46 Prună) – Stahl, Petra (min. 72 Jorza), Tănase, Hlistei – Buia, Popa (min. 46 Curtuiuș)

Antrenor: Cristian Todea.

Pe bancă: Barna, A. Iuga, Markovici, Toma.

C.S. Afumați: Marinescu – Onea, Robicek, Patriche (cpt.), Perju – R. Avram, Olariu (min. 78 Mitu), Tudorache, Șt. Vasile (min. 89 Burlacu) – Buudroi (min. 63 Zaharia), Dedu

Antrenor: Vasile Neagu.

Pe bancă: Mișa, Buzea, Novacek, Manole.

Cartonașe galbene: Manea, Petra, Bodea, Onea, Mutu.

Arbitri: Denis Haidiner (Hunedoara) – Marian Truță, Alexandru Mihăilă (Rm. Vâlcea). Rezervă: Kovacs Szabolcs (Carei). Observatori: Radu Bîtea (Oradea), Ioan Mureșan (Timișoara).

The post Cu Darius Buia și Roberto Bodea în prim-plan: UTA – CS Afumați 2-1 (1-1) appeared first on sporttim.ro.