Cupa Banatul – Gala Prieteniei: zeci de partide internaționale

Copii, cadeți și juniori, dar și practicanți ai boxului de la categoriile tineret și seniori și-au încrucișat mânușile vineri după-amiază și sâmbătă în reuniunile celei de-a V-a ediții a întrecerii internaționale ”Cupa Banatul – Gala Prieteniei”, competiție pugilistică aducând în ring circa 70 de sportivi și propunând câteva zeci de meciuri. Iată perechile care s-au înfruntat în sala de jocuri sportive ”Profesor Mircea Albu” din zona Circumvalațiunii și verdictele…

Pugilism cu veleități pe 29 și 30 septembrie în sala grupării CSȘ Bega din zona Circumvalațiunii, gala internațională ”Cupa Banatul” având primul gong vineri la ora 17 iar sâmbătă dimineață continuând cu reuniunea finală, cu începere de la ora 10,30, totul în organizarea Asociației Județene de Box Timiș în colaborare cu Primăria Timișoara și grupările locale LPS Banatul și Clubul Sportiv Municipal.

Pe lângă sportivii gazdă, de la mai multe grupări timișorene, în weekend s-au duelat pe Bega și boxeri de la alte cluburi din țară, de exemplu bănățene, din Lugoj și Reșița, dar și din Arad, Oradea sau Râmnicu Vâlcea, precum și pugiliști din Serbia, Slovenia, Ungaria dar și Germania.

Iată partidele desfășurate în reuniunea de vineri, pe categorii de vârstă și de greutate, primii fiind câștigători:

Copii

48 de kilograme… Peter Kundakovic (Dinamo Pancevo) – Eperl Urh (Slovenia), sârbul triumfând la puncte;

70 kg… David Teodorescu (CSM Râmnicu Vâlcea) b.p. Nikola Kovacev (Dinamo Pancevo)

Cadeți

50 kg… Nedeljko Sreckov (Box Club Novi Sad) w.o. Andrei Mihai (CSM Timișoara)

(50kg) Filip Mladenovic (Dinamo Pancevo) b.p. Georgio Nuhanovic (TSV Freiburg)

Juniori

50 kg… Costel Ruță (CSM Reșița) b.p. Nemanja Dimcenski (Dinamo Pancevo)

52 kg… Florian Albu (LPS Banatul Timișoara) b.p. Damjan Dimcenski (Dinamo Pancevo)

(52kg) Narcis Ionescu (CSM Reșița) – Stefan Markovic (Novi Sad)

57 kg… Salih Plava (Slovenia) – Kajcza Alexandru (Gym Mar Strong Oradea)

60 kg… Flavius Gomoescu (CSM Lugoj) – Daniel Busik (TSV Freiburg)

66 kg… Bogdan Zînza (Gym Mar Strong) – Cătălin Smarandache (CSM Reșița)

70 kg… Darius Vițelariu (LPS Banatul) – Cristian Pater (CSM Timișoara)

(70kg) Sebastian Vidican (CS Banatul) – Ianis Butnariu (Gym Mar Strong Oradea)

Tineret

60 kg… Elviton Krasnic (Slovenia) – Paul Stana (TSV Freiburg)

64 kg… Laurențiu Apetrei (CS Banatul) – Damjan Perencevic (Dinamo Pancevo)

Seniori

57 kg… Andrea Brankovic (Novi Sad) – Joane Vedder (TSV Freiburg)

60 Andrei Udubașa (CSM Râmnicu Vâlcea) – David Vințan (CSM Timișoara)

81 kg… Brian Jovanovic (Novi Sad) – Daniel Maiercorn (TSV Freiburg)

(81kg) Flavius Chirilă (CS Banatul) – Fran Firer (Slovenia)

91 kg… Doru Livădaru (CSM Timișoara) – Marius Tătaru (Motorul Arad).

Iată și partidele desfășurate în reuniunea de sâmbătă de la 10,30, pe categorii de vârstă și de greutate, primii fiind câștigători:

Copii

70 kg… Alex Năstruț (CSM Timișoara) – David Teodosescu David (CSȘ Râmnicu Vâlcea)

Cadeți

50 kg… Georgio Nuhanovic (TSV Freiburg) – Peter Kundakovic (Dinamo Pancevo)

(50kg) Nedeljko Sreckov (Novi Sad) – Filip Mladenovic (Dinamo Pancevo)

Juniori

46 kg… Robert Pater (CSM Timișoara) – Alexa Petrovic (Dinamo)

50 kg… Costel Ruță (CSM Reșița) – Stefan Markovic (Novi), prin abandon în repriza I

52 kg… Florian Albu (LPS Banatul) – Narcis Ionescu (CSM Reșița)

57 kg… Kajcza Alexandru (Gym Mar Strong Oradea) – Beniamnin Muller (CS Banatul)

60 kg… Fernando Doda (CSM Timișoara) – Daniel Busik (TSV Freiburg) prin abandon în repriza I

64 kg… Gerhard Lehmer (CSM Reșița) – Ianis Butnariu (Gym Mar Strong Oradea)

(64kg) Sebastian Vidican (CS Banatul) – Damian Perencevic (Dinamo)

66 kg… Bogdan Zînza (Oradea) – Mihai Nicolescu (LPS Banatul)

Tineret

69 kg… Arvit Zekjiri (Slovenia) – Radu Dragalina (CSM Timișoara)

75 kg… Andrei Secrieru (LPS Banatul) –  Elton Drava (Slovenia)

Seniori

57 kg… Szucz Andrea (CS Banatul) – Joane Vedder (Freiburg)

60 kg… Andrei Udubașa (CSM Râmnicu Vâlcea) – Elviton Krasnik (Slovenia) prin abandon în repriza I

75 kg… Samuel Cînța (CSM Timișoara) – David Cornmaier (TSV Freiburg).

Oficiali ai concursului au fost în calitate de supervizor Mihai Ion, purtător al ecusonului AIBA International și diriguitor al Asociației Județene de Box Timiș, organizatoare în parteneriat cu administrații și grupări locale, respectiv ca arbitri judecători Ramona Cobzac, Orlando Ispas, Valer Pocovnicu, Aurel Mercea, Fabian Dușu și Katarina Purkov (Serbia).

Această a V-a ediție a reuniunii internaționale ”Cupa Banatul – Gala Prieteniei” prefațează o toamnă în care mânușile vor mai fi încrucișate în ring pe plan local și la sfârșitul lunii octombrie, cu ocazia înfățișării din acest an a ”Cupei Timișoara”, precum și la începutul lui decembrie, când va urca în scenă tradiționala ”Cupa Revoluției”. În plus, nădejdi pentru prezența unor exponenți și la Campionatul European de Tineret din Turcia.

The post Cupa Banatul – Gala Prieteniei: zeci de partide internaționale appeared first on sporttim.ro.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*