Formația de juniori B îndrumată de Cristian Petcu şi Ionuţ Vucea a spulberat visul oltenilor de a merge mai departe în Cupa României rezervată categoriei sub 17 ani, în urma victoriei la scor obţinută de junii timișoreni foarte bine instruiţi la toate capitolele. Astăzi de la ora 12, pe terenul LPS Banatul, gazdele au făcut scor: 4-0 (2-0) cu U Craiova 1948 Club Sportiv S.A  4-0 (2-0).

După o jumătate de oră de oarecare tatonare, gazdele au reuşit deschiderea scorului în minutul 33 al meciului eliminatoriu, prin reuşita lui Zoran Mitrov, care a triblat trei adversari iar de la 8 metri a şutat pe jos în stânga portarului, chiar lângă bara din stânga: 1-0.

Iar cu trei minute înainte de pauză junii lui Pecu şi-a mărit avantajul, la un schimb de pase în careu între Mitrov şi Vasluian, ultimul imitându-l prin a înscrie de la 10 metri: 2-0 la pauză.

LPS Banatul era deja pe drumul cel bun spre semifinalele Cupei României U17, în care, tot de pe teren propriu, s-au mai calificat ACS FC Ardealul Cluj, printr-un 6-3 cu FCSB, și FC Voluntari, 2-0 cu CFR Cluj, ”pepiniere” ale primelor două clasate în Liga 1 părăsind așadar această cursă.

Pe ”Banatul” s-au întâlnit în schimb primele două clasate în Seria de Vest a Ligii Elitelor, iar liderul neînvins timișorean și-a dublat avantajul în partea secundă.

Așadar, la reluare, acelaşi curs al meciului. Amfitrionii în galben au zburdat pe teren şi au mai reuşit două goluri, mai întâi prin acelaşi Mitrov, care a semnat ”dubla” în minutul 65, când a scăpat singur spre poartă, şutând din careu la colţul lung… 3-0.

Echipa gazdă a evoluat din minutul 68 în 10 jucători, deoarece Benea a fost eliminat, foarte uşor, pentru două cartonașe galbene primite în urma unor faulturi de joc.

După şutul în bară al lui Derbac, din minutul 70, a venit şi prima ocazie mai concludentă pentru olteni, autor Tudor Negrea, din 6 metri, cu poarta goală. A trimis puţin pe lângă stâlpul din stânga, pe jos…

Ultimul gol a fost marcat de Vasluian cu şapte minute înainte de final, cu un şut la colţul lung, din careul mare.

*

LPS Banatul Timișoara: 12. Mario Cassian Ștefan – 2. Mădălin Florin Sturzu (2003), 4. Alex Constantin Benea, 6. Cosmin Ștefan Gladun, 7. Adrian Ionuț Ilie, 13. Gheorghiță Bostan, 8. Marius Lucian Simedru, 14. Ioan Derbac, 16. Ion Vasluian, 10. Zoran Mitrov – (cpt), 9. Denis Florin Giurgiu.

Antrenori: Cristian Petcu şi Ionuţ Vucea.

Au mai jucat: 11. Giovani Nikolic, 16. Claudiu Nicolae Ciobănică, 18. Eduard Alex Tismonar, 17. Denis Tymoș, 5. Marjan Maric.

Rezerve: 1. Alex Sebastian Dogaru, 3. Baralisnav Rajlic.

U Craiova 1948 Club Sportiv SA: 49. Cătălin Pauşescu – 2. Andrei Iana, 46. Sebastian Velea, 4. Ionuţ Mitran, 20. Paul Florea, 5. Denis Guţă (cpt), 23. Tudor Negrea, 37. Dragoş Popa, 7. Marian Danciu, 16. Ştefan Baiaram, 24. Călin Segău.

Antrenor: Nelu Petrişor. Au mai jucat: 52. David Poenaru, 22. Mădălin Ruican, 19. Teodor Drăghici, 6. Ştefan Moldoveanu.

Rezerve: 18. Gabriel Viespe, 14. Robert Geru, 53. Raul Popescu.

Au arbitrat: Rareş Vidican – Radu Pascu şi Rareş Lăcatuş (toţi trei din Satu Mare).

La cald:

Cristi Petcu (antrenor LPS Banatul): ”Sunt bucuros că ne-am calificat mai departe, am făcut un meci bun. S-a văzut calitatea noastră şi am demonstrat că avem copii de calitate şi foarte buni. Eu personal îi felicit şi mă bucur pentru ei, sper să convingă şi în continuare, să demonstreze că pot să ajungă la un nivel ridicat de performanţă”.

Nelu Petrişor (antrenor Craiova): ”Nu am ce să mai comentez, scorul spune totul. Am avut câţiva jucători accidentaţi dar asta nu scuză acest rezultat, care este prea mare după aspectul jocului”.

Fotografii de Iosif Canea…

Zoran Mitrov: două goluri
Încă un pas: LPS Banatul, calificată în semifinalele Cupei României U17

The post Cupa României U 17, sferturi de finală: FOTO + declarații. LPS Banatul Timişoara – U Craiova 1948 Club Sportiv S.A 4-0 (2-0) appeared first on sporttim.ro.