Selecţionatele de fotbal Under 21 ale României şi Georgiei au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), marţi seara, pe Stadionul ”Anghel Iordănescu” din Voluntari, într-un meci amical. „Tricolorii” au deschis scorul prin Ianis Stoica (16), fotbalistul care a salvat-o pe FCSB de înfrângere la Arad, dar oaspeţii au reuşit egalarea după pauză, prin Ghiorghi Guliaşvili (73). Utistul David Miculescu, marcator în testul din weekend cu Buzăul, a fost titular, fiind înlocuit în minutul 81 de „faristul” Alexi Pitu.

România şi Georgia vor organiza împreună turneul final al Campionatului European Under-21 din 2023, prin urmare vor evolua în preliminarii. România trebuia să mai susţină o partidă amicală, vineri, pe Stadionul Steaua, contra Angliei, dar meciul nu s-a mai disputat din cauza faptului că în lotul britanicilor au fost înregistrate câteva cazuri de Covid-19. În locul acesteia, echipa antrenată de Florin Bratu a jucat un meci de verificare cu formaţia de ligă secundă FC Buzău, pe care a învins-o cu 2-1.

Marko Vukcevic nu a jucat pentru Muntenegru

Un alt utist, Marko Vukcevic, nu a a evoluat aseară, în preliminariile Cupei Mondiale 2022, în remiza dintre Muntenegru şi Letonia, scor 0-0. Pe teren a intrat, în schimb, un alt Vukcevic, Nikola, fotbalistul celor de la Levante. Fundaşul de bandă dreaptă al UTA-ei este aşteptat astăzi la Arad şi în mod normal e luat în calcul pentru un tricou de titular vineri seara, cu Rapidul.

0
0

Articolul David Miculescu – 81 de minute pe teren pentru „tricolorii mici” contra Georgiei, Vukcevic – „odihnit” pentru Rapid! apare prima dată în Sportarad.