De neoprit! Alexandra Mazilu din nou campioană naţională de seniori, la judo

Lugojeanca Alexandra Mazilu (19 ani) a cucerit un nou titlu de campioană națională la seniori, la judo, după cel cucerit anul trecut. Performanța a fost obținută sâmbătă, 24 martie, la categoria 78 kg, în cadrul finalei Campionatului Național Individual de Seniori (masculin+feminin) ce a fost găzduită la sfârșitul săptămânii trecute în sala “Horia Damian” din Cluj. Sportiva, formată la Clubul Sportiv Școlar Lugoj, în prezent componentă a lotului național de juniori de la Cluj, s-a impus pe prima poziție și în cadrul concursului de Open, desfășurat în a doua zi a evenimentului, duminică, 25 martie. În lupta pentru aurul național Mazilu a câștigat, în finală, în fața unei adversare din Deva, iar la Open le-a învins pe toate cele trei adversare din concurs. “Sunt foarte bucuros și mândru de rezultatele obținute de fata mea. Este al doilea titlu din carieră obținut la seniori, ea fiind încă la juniori, ultimul an. Practic Alexandra a repetat performanțele de anul trecut când a luat primul titlu național de seniori și aurul la Open. În următoarele săptămâni are un program foarte încărcat și sper să cucerească noi medalii, o să-i țin pumnii la toate cele trei competiții, care sunt programate până la mijlocul lunii [...]