Debut cu dreptul pentru Bărcăuan: set la zero în derby-ul sateliţilor

Vineri s-au disputat primele partide din cadrul etapei cu numărul 9 a eşalonului al treilea, în care s-au consemnat doar trei rezultate de egalitate. Scorul zilei s-a consemnat la Strejnic, în duelul dintre două echipe satelit ale unor cluburi din Liga I, Astra şi FC Voluntari.

Oaspeţii s-au impus cu un categoric 6-0, la primul meci pe banca tehnică al lui Cosmin Bărcăuan (foto), noul tehnician al satelitului ilfovean. Proaspăt absolvent al cursurilor pentru obţinerea Licenţei Pro, Bărcăuan l-a înlocuit pe banca celor de la Voluntari 2 pe Tibi Bălan şi a avut parte de un debut cu dreptul, echipa sa înscriind de câte trei ori în fiecare repriză.

Alte două echipe satelit au obţinut victorii la scor, AFC Botoşani 2 trecând cu 6-1 de Sănătatea Darabani, iar AFC Hermannstadt 2 cu 5-0 de Viitorul Domneşti. În plus, CFR 2 s-a impus cu 2-1 în duelul cu AFC Hărman şi a urcat temporar pe ultima treaptă a podiumului, la un punct în spatele liderului

Csikszereda a bifat primul egal, Făureiul primul succes afară

Pentru că am amintit de seria a cincea, liderul AFK Csikszereda a mai făcut un pas greşit, remizând alb la Târgu Mureş, acolo unde a întâlnit-o pe nou promovata ACS MSE. Pentru ciucani a fost primul egal din acest sezon şi al doilea meci consecutiv fără gol marcat, iar dacă băimărenii de la Comuna Recea şi CS Minaur îşi câştigă meciurile de azi, atunci Csikszereda va coborî pe ultima treaptă a podiumului.

O altă premieră a fost consemnată în seria a doua, acolo unde CS Făurei a învins-o pe Înainte Modelu, pe terenul călărăşenilor. Brăilenii s-au impus la limită, scor 2-1, reuşind primul succes în deplasare din acest sezon, toate cele trei goluri fiind marcate în prima repriză.

Tot vineri, în seria a patra, ACS Dumbrăviţa a reuşit să egaleze la puncte liderul Şoimii Lipova, după victoria de la Lugoj, însă arădenii nu pot pierde primul loc până după runda viitoare, având avantajul unui golaveraj net superior.

Iată rezultatele, marcatorii şi programul celor cinci serii:

SERIA I – CLASAMENT

19 octombrie, ora 15:00
AFC Botoşani 2 – Sănătatea Darabani 6-1 (3-1)
Răzvan Andronic (1, 15, 67), Robert Bălan (32), Rareş Oprea (76), Alexandru Piftor (90+1) / Răzvan Cărăbuş (33)

CSM Roman – Sporting Lieşti 1-5 (0-2)
Ionuţ Huţanu (50) / George Bîrlădeanu (22 – pen.), Claudiu Maftei (38), Andrei Mihu (58), Cristian Bahnaşu (64), Robert Ţicămucă (73)

20 octombrie, ora 15:00
SCM Gloria Buzău – CSM Râmnicu Sărat
Bucovina Rădăuţi – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ
Şomuz Fălticeni – CSM Paşcani
CSM Focşani 2007 – Ştiinţa Miroslava
Foresta Suceava – Suporter Club Oţelul Galaţi
KSE Târgu Secuiesc – Metalul Buzău

SERIA A II-A – CLASAMENT

19 octombrie, ora 15:00
Înainte Modelu – CS Făurei 1-2 (1-2)
Daniel Gheorghe (26) / Andrei Puşcaşu (36), Alexandru Drezaliu (39)

20 octombrie, ora 13:00
Progresul 1944 Spartac – FC FCSB 2

13 octombrie, ora 15:00
Agricola Borcea – ACSM Olteniţa
Fotbal Club Rapid – CS Afumaţi
Unirea 04 Slobozia – CS Medgidia
Axiopolis Sport Cernavodă – Sportul Chiscani
SC Popeşti-Leordeni – Delta Dobrogea Tulcea

CS Tunari stă

SERIA A III-A – CLASAMENT

19 octombrie, ora 15:00
CSM Alexandria – FC Pucioasa 2-0 (0-0)
Sabin Moldovan (85), Mihai Vintilă (88)

AFC Astra 2 – FC Voluntari 2 0-6 (0-3)
Viorel Brocea (18), Omar Kassabji (30), Cezar Trandafirescu (45+1), Mario Dumitru (59), Valentin Ioniţă (87), Florin Bălan (90+2 – pen.)

ACSO Filiaşi – ACS SR Municipal Braşov 2-4 (2-2)
Claudiu Ghighilicea (20), Daniel Unguru (30) / Alexandru Avram (17, 42), Răzvan Damian (75), Horia Popa (83)

AFC Hermannstadt 2 – Viitorul Domneşti 5-0 (2-0)
Bogdan Popescu (12), Cătălin Tineiu (17, 54), Robert Bratu (65), Andrei Pop (90+1)

20 octombrie, ora 15:00
Flacăra Horezu – Turris-Oltul Turnu Măgurele
Sporting Roşiori – Flacăra Moreni

20 octombrie, ora 16:00
Unirea Bascov – U Craiova 1948 SA

21 octombrie, ora 15:00
U Craiova 1948 SA CS 2 – Atletic Bradu

SERIA A IV-A – CLASAMENT

19 octombrie, ora 15:00
CSM Lugoj – ACS Dumbrăviţa 1-2 (0-0)
Dacian Bîrză (70) / Deian Pecarov (78), Cristian Gălan (90+3)

Millenium Giarmata – CS Ocna Mureş 4-1 (2-1)
George Beloescu (3, 29), Raul Cochinţu (52), Sinişa Sporin (90+4) / Marcel Domşa (21)

AFC Unirea 1924 – Naţional Sebiş 2-2 (1-0)
Andrei David (19), Ciprian Selagea (81 – pen.) / Nicolae Ruţă (61), Charles Ankomah (76)

Metalurgistul Cugir – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 4-2 (2-0)
Tudor Şaucă (15, 81), Denis Hotca (23 – aut.), Andrei Făgărăşanu (86) / Alexandru Baranyi (51, 65)

20 octombrie, ora 15:00
Gloria Lunca-Teuz Cermei – Colegiul Naţional Sportiv Cetate
Crişul Chişineu Criş – Industria Galda
CS Hunedoara – Şoimii Lipova
CSM Şcolar Reşita – FC Avrig

SERIA A V-A – CLASAMENT

19 octombrie, ora 15:00
MSE Târgu Mureş – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 0-0

ACS Unu Fotbal Gloria – Sticla Arieşul Turda 1-2 (1-0)
Sebastian Rus (3) / Valentin Lemnaru (62), Răzvan Ititesc (90+4)

Unirea Dej – Avântul Reghin 1-1 (1-0)
Florin Blaj (32) / Paul Luca (58)

AFC Odorheiu Secuiesc – Olimpic Cetate Râşnov 0-1 (0-0)
Nicolae Mariean (87)

CFR Cluj 2 – AFC Hărman 2-1 (1-0)
Adrian Pop (33), George Ganea (79) / Ovidiu Covaciu (73)

20 octombrie, ora 15:00
Minaur Baia Mare – Sănătatea Cluj
CS Iernut – Unirea Tăşnad
ACS Fotbal Comuna Recea – Gaz Metan Mediaş 2

REZULTATELE ŞI MARCATORII ETAPELOR PRECEDENTE

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*