Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret a desemnat cei mai valoroşi sportivi din Prahova

Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Prahova a anunţat, ieri, lista cu sportivii din Prahova care s-au evidenţiat în competiţii internaţionale oficiale în anul 2020. Din cauza pandemiei, instituţia care reprezintă Ministerul Tineretului şi Sportului în Prahova nu a mai organizat o festivitate de premiere, ca în fiecare an, de această dată sportivii urmând să primească premiile în… contul bancar.
S-au acordat câte 2000 de lei pentru cei doi sportivi care au câştigat medaliile de aur la monobob în cadrul Jocurilor Olimpice de Tineret, din luna februarie, Georgeta Popescu şi Robert Andrei Nica, ambii de la CSO Sinaia. Ceilalţi sportivi au fost premiaţi cu câte 1000 de lei.

Lista celor mai valoroşi sportivi prahoveni în 2020 este următoarea:

GEORGETA POPESCU – Bob – C.S.O. Sinaia
– CAMPIOANĂ OLIMPICĂ DE TINERET– monobob – Lausanne (Elveţia)
– antrenor – Cezar Popescu

ANDREI NICA – Bob – C.S.O.Sinaia
– CAMPION OLIMPIC DE TINERET– monobob – Lausanne (Elveţia)
– antrenor – Cezar Popescu

CORINA BUZĂŢOIU – sanie – C.S.O. Sinaia
– loc V– sanie echipe mixte – Jocurile Olimpice de Tineret – Lausanne (Elveţia)
– loc VI– sanie simplu -Jocurile Olimpice de Tineret – Lausanne (Elveţia)
-loc III – Campionat European de juniori – Winterberg (Germania)
-loc III – Cupa Mondială de juniori – Winterberg (Germania)
– antrenori–Corina Drăgan, Alexandru Comşa, Liviu Turea

RĂZVAN TUREA– sanie – C.S.O. Sinaia
– loc V– sanie echipe mixte – Jocurile Olimpice de Tineret – Lausanne (Elveţia)
-loc III – echipe -Campionat European de juniori – Winterberg (Germania)
-loc III – echipe -Cupa Mondială de juniori – Winterberg (Germania)
– antrenori– Corina Drăgan, Alexandru Comşa, Liviu Turea

MOTZCA SEBASTIAN– sanie – C.S.O. Sinaia
– loc V– sanie echipe mixte – Jocurile Olimpice de Tineret – Lausanne (Elveţia)
-loc III – echipe- Campionat European de juniori – Winterberg (Germania)
-loc III – echipe -Cupa Mondială de juniori – Winterberg (Germania)
– antrenori–Corina Drăgan, Alexandru Comşa, Liviu Turea

ŞERBAN DARIUS – sanie – C.S.O. Sinaia
loc V– sanie echipe mixte – Jocurile Olimpice de Tineret – Lausanne (Elveţia)
-loc III – echipe -Campionat European de juniori – Winterberg (Germania)
-loc III – echipe- Cupa Mondială de juniori – Winterberg (Germania)
– antrenori–Corina Drăgan, Alexandru Comşa, Liviu Turea

MARIA BOTICĂ – Box – C.S. Municipal Ploieşti – cat. +81 kg
-loc I Campionatele Europene de juniori – Sofia (Bulgaria )
-antrenori – Titi Tudor, Adrian Pîrlogea

GHEORGHE GHINOIU – Box – C.S. Municipal Ploieşti – cat. 49 kg
-loc V Campionatele Europene de tineret – Budva (Muntenegru)
-antrenori – Titi Tudor, Adrian Pîrlogea

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*