Doctorul Gruiescu, la cinci puncte de primul loc la Openul de la Kikinda

Preşedintele clubului lugojean de tir cu arcul “Archery”, medicul stomatolog, Cosmin Gruiescu (42 de ani) a urcat pe treapta a doua a podiumului de premiere stabilit la Cupa Kikinda organizată de clubul sârbesc local Strelicarski. Competiţia s-a des­fă­şurat duminică, 28 ianuarie, în sala Centrului Sportiv “Lacul”. Performanţa a fost obţinută la categoria arc compus-seniori masculin (19-50 de ani), Cosmin Gruiescu cedând primul loc unui campion sârb (din Belgrad), pentru doar 5 puncte. La această categorie Lugojul a mai avut un reprezentant, pe Cristian Kelemen, care s-a clasat al şa­selea. Concursul s-a des­fă­şurat pe etape, prima fiind o întrecere de calificare la care au luat parte nouă arcaşi, cei mai bine clasaţi mergând apoi în sferturi, semifinală şi finală. “A fost un concurs foarte strâns, nivelul parti­ci­pan­ţilor fiind destul de înalt. S-a tras la distanţă fixă de 18 metri, dar dificultatea a con­stat în dimensiunea redusă a ţintei, unde tehnica de precizie şi concentrarea au făcut diferenţa. Au fost două runde de câte 30 de săgeţi, fiecare, punctajul calculându-se cumulat. Pentru trăgători a fost în acelaşi timp o bună sesiune de antrenament în vederea participării la europenele de arc tradiţional de la Budapesta, eveniment programat în 14-18 februarie. Această com­petiţie are [...]