Două serii şi-au schimbat liderul: Flacăra Horezu şi Comuna Recea au trecut pe locul 1

Ziua de sâmbătă a adus modificări în ceea ce priveşte şefia a două serii din eşalonul al treilea, a treia şi a cincea. În prima dintre ele, Flacăra Horezu a dat lovitura în propriul fief şi a câştigat la limită duelul cu fostul lider, Turris-Oltul Turnu Măgurele.

Promovată în această vară, gruparea vâlceană a avut nevoie de un singur gol, reuşit de Radu Georgescu în minutul 26, pentru a câştiga toate cele trei puncte puse în joc şi a urca de pe ultima treaptă a podiumului pe prima, făcând schimb de locuri cu învinsa de sâmbătă.

Maramureşul a trimis liderul pe trei

Seria a cincea a suferit o schimbare pe podium, după ce AFK Csikszereda a remizat vineri cu MSE Târgu Mureş, iar sâmbătă principalele urmăritoare au profitat de această sincopă. Astfel, Comuna Recea a învins cu 3-0 echipa satelit a celor de la Gaz Metan Mediaş, în timp ce Minaur Baia Mare a trecut la limită de Sănătatea Cluj, scor 2-1.

În urma acestor victorii, cele două reprezentante ale judeţului Maramureş au depăşit-o pe AFK Csikszereda, ambele având câte 21 de puncte. Echipa din Recea a trecut pe primul loc, ca urmare a diferenţei de golaveraj superioare faţă de cea din Baia Mare.

Lipova a suferit primul eşec şi a fost egalată în clasament

Dacă în seria a doua, Unirea Slobozia a profitat de egalul din derby-ul Fotbal Club Rapid – CS Afumaţi şi s-a distanţat la cinci puncte de cele două, în schimb în prima şi în a patra serie liderul a fost egalat.

SCM Gloria Buzău a profitat de egalul de la Suceava al celor de la SC Oţelul Galaţi şi acum cele două se află la egalitate de puncte, cu un plus la golaveraj pentru gălăţeni. O situaţie identică s-a consemnat şi în cealaltă serie în discuţie, acolo unde Dumbrăviţa a egalat-o pe Şoimii Lipova.

Arădenii au suferit primul lor eşec din acest sezon, scor 2-3 cu CS Hunedoara, dar şi-au păstrat locul întâi tot la golaveraj, +20 faţă de doar +9 al timişenilor.

Iată rezultatele şi marcatorii meciurilor din runda a noua:

SERIA I – CLASAMENT

19 octombrie, ora 15:00
AFC Botoşani 2 – Sănătatea Darabani 6-1 (3-1)
Răzvan Andronic (1, 15, 67), Robert Bălan (32), Rareş Oprea (76), Alexandru Piftor (90+1) / Răzvan Cărăbuş (33)

CSM Roman – Sporting Lieşti 1-5 (0-2)
Ionuţ Huţanu (50) / George Bîrlădeanu (22 – pen.), Claudiu Maftei (38), Andrei Mihu (58), Cristian Bahnaşu (64), Robert Ţicămucă (73)

20 octombrie, ora 15:00
SCM Gloria Buzău – CSM Râmnicu Sărat 4-2 (3-2)
Ciprian Petre (3, 30), Dragoş Ceauşel (36), Răzvan Catană (71) / Ştefan Creţu (13), Adrian Vintilă (41 – pen.)

Bucovina Rădăuţi – ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ 0-0

Şomuz Fălticeni – CSM Paşcani 2-1 (1-0)
Vasile Padovei (13), Dumitru Mircescu (78) / Andrei Stan (51)

CSM Focşani 2007 – Ştiinţa Miroslava 1-2 (0-0)
Mădălin Predoiu (77) / Cosmin Nemţanu (53), Bogdan Panaite (64 – aut.)

Foresta Suceava – Suporter Club Oţelul Galaţi 0-0

KSE Târgu Secuiesc – Metalul Buzău 1-1 (1-0)
Botond Veress (45) / Alin Iacob (74)

SERIA A II-A – CLASAMENT

19 octombrie, ora 15:00
Înainte Modelu – CS Făurei 1-2 (1-2)
Daniel Gheorghe (26) / Andrei Puşcaşu (36), Alexandru Drezaliu (39)

20 octombrie, ora 13:00
Progresul 1944 Spartac – FC FCSB 2 2-1 (0-0)
Victor Militaru (54, 80) / Daniel Benzar (53)

13 octombrie, ora 15:00
Agricola Borcea – ACSM Olteniţa 1-2 (0-1)

Andrei Moise (49) / Gabriel Turbatu (20), Răducu Bădiţă (69)

Fotbal Club Rapid – CS Afumaţi 0-0

Unirea 04 Slobozia – CS Medgidia 2-0 (2-0)
Gabriel Teodorescu (2), Constantin Toma (5)

Axiopolis Sport Cernavodă – Sportul Chiscani 1-3 (0-1)
Alexandru Vieru (89) / Alin Radu (29), Claudiu Zaharia (75 – pen.), Marin Iordache (90+4)

SC Popeşti-Leordeni – Delta Dobrogea Tulcea
Echipa oaspete nu a putut prezenta minim şapte carnete de joc

CS Tunari stă

SERIA A III-A – CLASAMENT

19 octombrie, ora 15:00
CSM Alexandria – FC Pucioasa 2-0 (0-0)
Sabin Moldovan (85), Mihai Vintilă (88)

AFC Astra 2 – FC Voluntari 2 0-6 (0-3)
Viorel Brocea (18), Omar Kassabji (30), Cezar Trandafirescu (45+1), Mario Dumitru (59), Valentin Ioniţă (87), Florin Bălan (90+2 – pen.)

ACSO Filiaşi – ACS SR Municipal Braşov 2-4 (2-2)
Claudiu Ghighilicea (20), Daniel Unguru (30) / Alexandru Avram (17, 42), Răzvan Damian (75), Horia Popa (83)

AFC Hermannstadt 2 – Viitorul Domneşti 5-0 (2-0)
Bogdan Popescu (12), Cătălin Tineiu (17, 54), Robert Bratu (65), Andrei Pop (90+1)

20 octombrie, ora 15:00
Flacăra Horezu – Turris-Oltul Turnu Măgurele 1-0 (1-0) (foto)
Radu Georgescu (26)

Sporting Roşiori 2008 – Flacăra Moreni 1-0 (0-0)
Alexandru Scumpu (80)

20 octombrie, ora 16:00
Unirea Bascov – U Craiova 1948 SA 0-2 (0-2)
Claudiu Bălan (17), Chihiro Ezaki (37)

21 octombrie, ora 15:00
U Craiova 1948 SA CS 2 – Atletic Bradu 0-1 (0-1)
Costinel Tănase (2)

SERIA A IV-A – CLASAMENT

19 octombrie, ora 15:00
CSM Lugoj – ACS Dumbrăviţa 1-2 (0-0)
Dacian Bîrză (70) / Deian Pecarov (78), Cristian Gălan (90+3)

Millenium Giarmata – CS Ocna Mureş 4-1 (2-1)
George Beloescu (3, 29), Raul Cochinţu (52), Sinişa Sporin (90+4) / Marcel Domşa (21)

AFC Unirea 1924 – Naţional Sebiş 2-2 (1-0)
Andrei David (19), Ciprian Selagea (81 – pen.) / Nicolae Ruţă (61), Charles Ankomah (76)

Metalurgistul Cugir – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 4-2 (2-0)
Tudor Şaucă (15, 81), Denis Hotca (23 – aut.), Andrei Făgărăşanu (86) / Alexandru Baranyi (51, 65)

20 octombrie, ora 15:00
Gloria Lunca-Teuz Cermei – Colegiul Naţional Sportiv Cetate 2-0 (2-0)
Andrei Şoit (25 – aut.), Ovidiu Vezan (37)

Crişul Chişineu Criş – Industria Galda 1-0 (1-0)
Alin Ciornei (24)

CS Hunedoara – Şoimii Lipova 3-2 (1-2)
Iulian Tecsi (27 – pen., 73 – pen.), Alexandru Marcu (83) / Kevin Trabalka (24), Andrei Sulea (44)

CSM Şcolar Reşita – FC Avrig 0-0

SERIA A V-A – CLASAMENT

19 octombrie, ora 15:00
MSE Târgu Mureş – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 0-0

ACS Unu Fotbal Gloria – Sticla Arieşul Turda 1-2 (1-0)
Sebastian Rus (3) / Valentin Lemnaru (62), Răzvan Ititesc (90+4)

Unirea Dej – Avântul Reghin 1-1 (1-0)
Florin Blaj (32) / Paul Luca (58)

AFC Odorheiu Secuiesc – Olimpic Cetate Râşnov 0-1 (0-0)
Nicolae Mariean (87)

CFR Cluj 2 – AFC Hărman 2-1 (1-0)
Adrian Pop (33), George Ganea (79) / Ovidiu Covaciu (73)

20 octombrie, ora 15:00
Minaur Baia Mare – Sănătatea Cluj 2-1 (2-0)
Mihai Roşca (16 – pen.), Cătălin Tutuţa (40) / Adrian Lupu (90+2)

CS Iernut – Unirea Tăşnad 6-2 (3-1)
Istvan Fekete (10, 39), Arnold Szilagyi (12), Adrian Pop Solovăstru (53), Marius Pastor (68), Ionuţ Cheţan (90+4) / Dávid Vincze (32), Angelo Cocian (81)

ACS Fotbal Comuna Recea – Gaz Metan Mediaş 2 3-0 (3-0)
Sergiu Ciocan (12), Daniel Mih (28), Viorel Chinde (45)

REZULTATELE ŞI MARCATORII ETAPELOR PRECEDENTE

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*