CSM Școlar Reșița a făcut un prim pas pe calea doritei reabilitări, câștigând din postura de mare favorită meciul jucat astăzi de la ora 14 pe teren propriu cu antepenultima clasată în Seria a IV-a din Liga 3, CS Millenium Giarmata, rămasă astfel și în continuare fără nici un punct cucerit în deplasare.

Divizionarii C cărășeni aveau nevoie ca de aer de un rezultat cât mai convingător la intrarea în ultima treime a sezonului de toamnă, după ce pierdeau în etapele anterioare cu 1-2 atât acasă cu CNS Cetate Deva cât și la Petroșani cu liderul ACS Șirineasa, care în runda încheiată astăzi a stat, iar elevii lui Daniel Oprița au rotunjit în cele din urmă scorul la 4-1, după un avantaj minim la mijlocul întâlnirii.

Depășită cu regularitate în celelalte deplasări din acest campionat, cu 3-1, 2-0, 4-0 și din nou 3-1, formația timișeană nu și-a putut reveni tocmai la Reșița din șocul risipirii săptămâna trecută acasă a avantajului de 2-0 în disputa cu nou-promovații din Ghiroda, fiind înfrântă tot cu 4 goluri primite și în Valea Domanului: CSM Școlar Reşiţa – CS Millenium Giarmata 4-1 (1-0).

Punând la socoteală și mai dificilele partide eliminatorii din Cupa României cu formații din eșaloane superioare, una adjudecată la lovituri de departajare cu 7-5 contra gorjenei CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu iar cea mai recentă pierdută cu 2-4 cu campioana națională FC Viitorul Constanța, CSM Școlar Reșița acumulase nu mai puțin de 4 apariții consecutive acasă fără victorie în cele 90 de minute, dat fiind și punctele risipite în același șir defavorabil din C4 printr-un 1-1 cu CS Național Sebiș, așa încât cărășenii au semnat astăzi abia întâiul triumf acasă din 23 septembrie încoace, 2-0 atunci cu Gloria Cermei.

Și totuși, un mai mult decât necesar nou punct de plecare pentru Daniel Oprița și elevii săi, semnatari ai succesului fiind prin câte două goluri fiecare Alin Liuba, în minutul 15, când deschidea scorul, şi în minutul 90 din lovitură de la 11 metri, respectiv Cosmin Negoescu, în doar câteva minute, 57 şi 62, desprinzând gazdele la 2-0 și 3-1, în cel de-al doilea caz după ce Claudiu Ghighilicea punea latul la balonul respins de portarul amfitrionilor în minutul 62, în urma centrării lui Stoica.

Răzvan Leucă, antrenor al antepenultimei clasate CS Millenium, a spus că ”a fost un joc destul de bun și am avut şanse de a marca, însă din păcate tinerii noştri jucători nu au experienţa necesară să fructifice ocaziile pe care le au”.

CS Millenium: Miklos – Sporin, Buzdugan, Rus, Cherecheş, Stoica, Domşa, Codrea, Ghighilicea, Ştefănescu, Anagor.

Au mai jucat: Brănişteanu, Pricop, Copoeru şi Viţ.

Cei din Giarmata vor sta în weekend-ul viitor, după care, pe încheierea turului, vor întâlni doar alte formații timișene, mai întâi în două dueluri ale subsolului, la Jimbolia și acasă cu Centrul Național de Pregătire, iar ulterior la Lugoj, pe CSM.

The post ”Dublele” lui Liuba și Negoescu redresează Reșița, Millenium mereu învinsă în deplasare appeared first on sporttim.ro.