Derby-ul dintre CFR Cluj şi FCSB a avut loc în această seară în Gruia şi s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, acesta fiind al treilea egal consecutiv între cele două echipe.

În minutul 5 al partidei, Budescu a executat o lovitură liberă, mingea a fost respinsă la marginea careului, iar Culio i-a ,,suflat” balonul din faţă lui Alibec.  Culio (13) a şutat la poartă, dar Bălgrădean a reţinut fără emoţii, iar două minute mai târziu Ţucudean (15) a ratat din trei metri. ,,Roş-albaştrii” au fost aproape de a deschide scorul, dar lovitura de cap din careu a lui Găman (33) a fost respinsă de Mureşan.

CFR Cluj a obţinut penalty după ce mingea a căzut pe mâna lui Benzar, iar Culio (38) a transformat lovitura de la 11 metri, 1-0. Egalitatea putea să reapară pe tabelă, dar mingea trimisă de Budescu (42) a lovit transversala, a revenit în teren, apoi Găman a trimis din nou spre poartă printr-o lovitură de cap, dar Arlauskis a respins. Astfel, ,,feroviarii” au intrat la vestiare în avantaj, 1-0.

Arlauskis a fost pus la încercare din nou de Budescu (52), dar portarul CFR-ului a respins în corner mingea trimisă din lovitură liberă de jucătorul oaspete. Asaltul la poarta CFR-ului a continuat, iar Fl. Tănase (53) şi Dennis Man (55) nu au putut să finalizeze. Din minutul 64, clujenii au rămas în 10 deoarece Peteleu a primit al doilea cartonaş galben, după un fault asupra lui Man. Egalitatea numerică din teren s-a restabilit în minutul 72 când căpitanul FCSB-ului, Mihai Pintilii, a fost eliminat pentru o intervenţie la Hoban.

În minutul 80, Ciprian Deac putea să mărească avantajul echipei sale, dar mingea trimisă de el s-a dus peste poarta lui Bălgrădean. Replica oaspeţilor a venit cinci minute mai târziu prin Budescu, care a trimis la colţul lung, dar mingea s-a dus puţin pe lângă poartă. Planic a recentrat în faţa porţii, după o centrare din partea stângă de la J. Morais, iar Gnohere (90+1) a egalat, 1-1. Astfel, derby-ul primelor două clasate s-a încheiat 1-1, iar CFR Cluj rămâne liderul clasamentului şi o menţine pe FCSB la două puncte distanţă.