S-a încheiat și etapa a XIII-a în Campionatul Județean Timiș, antepenultima a turului, sâmbătă disputându-se şase meciuri, iar duminică grosul rundei, alte 18 partide. Poate cea mai liniștită reuniune a toamnei în cele trei serii din liga a V-a, care mai programează două etape în această lună.

Toate meciurile s-au jucat pe teren, cu excepţia unei partide întrerupte după numai 13 minute. S-au marcat nu mai puțin de 116 de goluri, gazdele având în acest weekend cel mai slab randament din întregul tur, cu 57 de goluri înscrise şi numai 10 victorii, pe când oaspeţii, record de la începutul campionatului, 11 succese şi două rezultate de egalitate, cu un număr de 59 de goluri marcate în deplasare.

Dar ca o paranteză, ultimele sancţiuni dictate de Comisia de Disciplină conform celor petrecute în două etape din liga a cincea, a şasea şi la juniori.

Comisia de Disciplină a AJF Timiș a sancţionat 20 de jucători pentru cumul de cartonaşe galbene, urmate de cel roşu, unii dedându-se la gesturi nesportive, la scuiparea şi chiar lovirea arbitrului. Ionuţ Pruteanu a fost suspendat 12 etape şi amendat cu suma de 800 de lei, iar Alin Balabasciuc 8 etape şi amendat cu 300 de lei. Miloş Muntean (Steaua Roşie Variaş) a fost suspendat 6 etape şi amendat cu 150 de lei, Sorin Sala (Timişul Jabăr) 4 etape şi 400 de lei amendă, Petru Miculaiciuc (Bega Belinţ), Ionuţ Chelmuş (AS Chinejana Chinezul Satchinez) și Costel Gospei (Timişul Jabăr) câte 3 etape şi 400 de lei fiecare, Emanuel Peter (Bega Belinţ) – două etape şi 400 de lei, Ionuţ Vişan (AS Tormac) două etape şi 200 de lei, iar Nicolae Dobromirescu (Camaro Fibiş) și Florin Bulz (Steaua Roşie Variaş) vor sta o etapă pe margine.

Alte sancţiuni şi în Liga a VI-a ”Promoţie” respectiv în Campionatul Municipal Timișoara. Darius Jorj (AS Berini) a fost suspendat 20 de etape şi amendat cu 1.000 de lei pentru lovirea arbitrului, Silviu Staicu (AS Berini) pe 4 etape şi ”ars” cu 200 de lei, Ioan Doboşan (ASFC Srbianca Giuchici) pe 5 etape şi 500 de lei, Ruben Cifor (ASFC Chişoda) pe 4 etape şi 100 de lei. Iar alţi patru jucători au primit câte o etapă de suspendare: Horaţiu Mitre (AS FC Chişoda), Raul Gălan (AS Tolvădia), Alexandru Madler (AS Stamora Germană) şi Ioan Claudiu Damian (AS Crvena Zvezda Stanciova).

La copii şi juniori, nu mai puţin de 7 meciuri au fost omologate cu 3-0 pentru folosirea de jucători mai mari ca vârstă decât cea la care trebuiau să joace: CS Unirea Sânnicolau Mare – Juventus Timişoara 3-0, CS Sânandrei – CS Giroc Chişoda 0-3 şi 50 de lei penalizare, CS Cocoşul Orţişoara – FC Auto Timişoara 3-0 şi 50 de lei, CSC Ghiroda – Auto Timişoara 3-0, CS Periam – Săcălaz 0-3, Pişchia – Recaş 0-3 și Ripensia Timişoara – Juventus Timişoara 3-0. Pe când în cazul altor două meciuri au fost menținute rezultatele de pe teren, contestaţiile fiind nefondate la CSȘ Lugoj – ACS Poli Timişoara 4-0 şi Meget Remetea Mare – Periam 0-6. Jucătorul Fabian Arcan (ACS Poli Timişoara) a fost sancţionat cu 6 etape şi emandat 100 de lei, iar Patrik Vela (CS Phoenix Buziaş) pe două etape şi 200 de lei penalizare.

Dar ce-a fost în ”Județ” în acest weekend?

Seria I

Lider rămâne CS Comloşu Mare, cu 37 de puncte și un avans de 11 puncte, urmat de Voinţa Şandra și AS Gelu, fiecare cu câte 26 de puncte, despărţite la golaveraj.

AS Tricoul 1 Iunie Timişoara – ACS Voinţa Valcani 3-2 (0-1).

Au marcat: Ionuţ Prodan (min. 36, din lovitură de la 11 metri), Răzvan Baciu (min. 68) şi Pavel Schneider (min. 90+4), respectiv Alexandru Ienovan (min. 16) şi Emanuel Michi (min. 70).

Gazdele au nimerit transversala de două ori prin Calomirescu (min. 23) şi Baciu (min. 80).

Au jucat următoarele formaţii:

Tricoul 1 Iunie: Nicolae Jurcuţ – Bogdan Preda, Ovidiu Preda, Daniel Hărpăilă, Jamel Walled, Alexandru Hartapuc (min. 83, Daniel Obeşterescu), Alexandru Cosman (min. 46, Mihai Ebenuc), Lucian Gheorghevici (min. 84, Pavel Schneider), Ionuţ Prodan (min. 83, Radu Manzur), Valentin Calomirescu.

Antrenor: Ioan Neamţu. Manager Gheorghe Potra.

Pe bancă: Cristian Crişan, Mihai Mateică, Sebastian Popescu.

Valcani: Denis Busturean – Ionuţ Alexandru (înlocuit în minutul 86), Cristian Bojin, Adrian Bar, Laurenţiu Daju, Emanuel Michi, Denis Brânduşe, Alexandru Ienovan (min. 61, Daniel Bartha), Cristian Trăistaru, Ioan Petruş, Vasile Moşneag.

Antrenor: Doru Siminiceanu. Manager: Aurel Marta.

Pe bancă: Ioan Drăgoi, Denis Coiov, Daniel Pîşu, Dragoş Buicu.

Au arbitrat: Cosmin Ripan – Virgil Pascu şi Adrian Marga (toţi trei din Lugoj).

FC ACS Dacia Cărpiniş – AS Plavii Delia Sâmpetru Mare 0-1 (0-0). Unicul gol al meciului a fost marcat de Alexandru Prelipceanu în minutul 76.

AS Bobda – AS Sînandrei 2-1 (0-0): Loredan Marcov (min. 18) și Ciprian Manolache (min. 66), respectiv Alin Spanciu (min. 58).

Unirea Jimbolia – CS Comloşu Mare 0-1 (0-1). Unicul gol pentru liderul Seriei I a fost marcat de Călin Florin în minutul 17. Ambele echipe au rămas în inferioritate numerică din minutul 78, când Angelo Cănuci respectiv Sergiu Diac au fost eliminaţi de pe teren pentru că s-au bruscat.

Voinţa Şandra – Şoimii Pesac 2-1 (1-1): Răzvan Banu (min. 35) şi Dorian Bărbulescu (min. 60), respectiv Cristian Petri (min. 10, din lovitură de la 11 metri). George Varga, de la oaspeţi, a fost eliminat în minutul 56 pentru proteste.

Mureşul Igriş – Unirea Sânnicolau Mare II 6-3 (3-0). Iulian Laslău şi Alin Olariu au reuşit câte un hat-trick, respectiv Marius Sitaru – două goluri şi Călin Crăciun. O gură de oxigen pentru trupa lui Ionel Micşa în faţa rivalei de la Unirea.

AS Chinejana Chinezul Satchinez – AS Gelu 2-7 (1-4).

Alin Oarşa, un junior de 16 ani, a marcat cel mai frumos gol al meciului, cu un şut de la 16 metri direct în vinclu. Daniel Niculescu a marcat și el pentru gazde, iar pentru învingători Cristian Berbece și Bogdan Epure – câte două goluri fiecare, Vasile Palkovacs, Cosmin Ivănescu şi Alexandru Aldea.

Cu acest succes clar în deplasare, trupa lui Bogdan Lupu a urcat pe podium. Cu o menţiune, că este vorba despre prima victorie într-un meci oficial pentru echipa din Gelu pe terenul celor din Satchinez de la înfiinţarea clubului, fiind totodată surpriza seriei, în calitate de nou-promovată.

+

Seria a II-a

CS Progresul Gătaia rămâne lider, cu 39 puncte, urmat pe locul secund de Flacăra Parţa, cu 34 de puncte.

AS Avântul Jamu Mare – CS Progresul Gătaia a fost întrerupt în minutul 13 la scorul de 0-1, golul fiind marcat de Nicu Făgeţan. Arbitrul a pus capăt jocului întrucât gazdele au rămas în 6 jucători. Cei de la Jamu Mare s-au prezentat la teren cu numai 7 jucători, unul aruncând prosopul. Cel mai probabil, rezultatul se va omologa cu 0-3 pentru Progresul Gătaia.

AS Meget Remetea Mare – Flacăra Parţa 1-9 (0-7). Au marcat: Nelu Calancea pentru gazde, respectiv Adrian Butura – 3 goluri, Bogdan Andriucă – două goluri, Flavius Ion, Claudiu Mincu, Adrian Belu şi Daniel Alexin.

Ocupanta locului secund a reuşit o nouă victorie la scor, în dauna ”lanternei roşii” din această serie, care rămâne singura echipă fără victorie şi cu un singur punct după 13 etape.

AS United Bencecu de Sus – AS Utvin 1-2. Marian Maricec (min. 6) direct din corner, respectiv pentru învingători Cosmin Horaniţ (min. 75) şi Marius Gulan (min. 94, din lovitură de la 11 metri). Arbitrul a eliminat de la fiecare echipă câte un jucător.

Prima victorie în deplasare pentru trupa lui Mircea Gogoaşă, care nu a putut să onoreze cu prezenţa din cauza alegerilor, dar şi-a trimis băieţii, 11 mari şi laţi. Dar trebuie amintit că ”a fost adus un portar de clasă”, după cum a spus antrenorul echipei.

Camaro Fibiş – Unirea Cerneteaz 2-4 (1-1): Laurenţiu Ignea (min. 20) și Flavius Glişa (min. 71), respectiv pentru învingători Ştefan Toc (min. 40, 66), Laurenţiu Stein (min. 49) şi Adrian Jivan (min. 88).

Gazdele au ratat două lovituri de la 11 metri prin Laurenţiu Ignea (min. 69) şi Flavius Glişa (min. 90+2), ambele fiind apărate de portarul Gheorghe Marincu.

ASO Deta II – ACS Galaxy Electrometal Timişoara 2-3 (1-1): Florin Cârnu (min. 37) şi Adrian Sturz (min. 70), respectiv Florin Roşu (min. 47) şi Adrian Rus (min. 16 şi 90, din lovitură de la 11 metri). Ocupanta locului trei a izbutit o victorie în deplasare în absența a cinci titulari, mai exact cei patru suspendaţi, Bălace, Ionilă, Ilie şi Indic, plus golgheterul la zi al campionatului, Robert Foldi.

+

Seria a III-a

Lider este Avântului Topolovăţu Mare, cu 35 puncte, urmat pe podium de AS Olimpia Darova şi CSO Făget, la egalitate de puncte, 28, despărţite la golaveraj.

AS Gloria Moşniţa Nouă – AS Bacova 1-1 (1-0).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 40 prin Ruben Vlaschi, iar gazdele au egalat prin Andrei Ştefan cu 15 minute înainte de final. Un meci foarte aspru, intervenţia observatorului fiind decisivă prin intrarea pe terenul de joc de 11 ori, pentru a calma spiritele, foarte aprinse mai ales în minutul 66. Dar foarte interesant, partida nu s-a soldat cu cartonaşe roşii, ci doar ”galbene”, de ordinul numerelor, nu cifrelor.

AS Viitorul Sacoşu Turcesc – AS Recaş 3-0 (2-0).

Cele trei goluri pentru gazde au fost marcate de Eduard Tiţă (min. 22, 42) şi veteranul Cristian Todea (min. 74, din lovitură de la 11 metri). Întreaga echipă a dedicat victoria primarului localităţii, Gabriel Koller, de ziua onomastică.

AS Ohaba Forgaci – AS Avântul Topolovăţu Mare 4-4 (1-2): Răzvan Trandafir (min. 33), Ioan Gal (min. 65), Claudiu Todor (min. 80) și Cătălin Tătar (min. 88), respectiv Traian Ciobanu (min. 8), Mişi Bejera (min. 45) Andrei Tomici (min. 53) şi Vaska Dziţac (min. 78).

Liderul şi-a permis să rateze două lovituri de la 11 metri, prin Flavius Ciorei (min. 44) şi Laurenţiu Luca (min. 75). Pentru trupa lui Alin Muntea, lider al seriei, acest semieşec este al doilea de la începutul campionatului, dar rămâne în continuare fără înfrângere şi după această rundă cu numărul 13.

AS Viitorul Ştiuca – AS Bega Belinţ 1-2 (0-1): Renato Mitroi (min. 82, din lovitură de la 11 metri), respectiv pentru învingători Marian Micula (min. 15, 72). De la gazde a fost eliminat în minutul 77 Vasile Paşca, pentru cumul de cartonaşe galbene. Meciul s-a jucat pe terenul din oraşul Nădrag.

Timişul Hitiaş – AS Tormac 6-0 (3-0). Din nou victorie la un scor de… tenis de câmp pentru trupa lui Mircea Şchiopu, punctând Denis Golban (min. 16, 35, 50), Aurelian Salva (min. 10), Dan Dragotescu (min. 80) şi Ioan Jugan (min. 88). De remarcat că este singura echipă care nu a încasat nici un cartonaş roşu în cele 13 etape consumate până în prezent.

AS Olimpia Darova – ACS Electrica 1929 Timişoara 4-1 (2-0): Lado Vereş (min. 7 și 60), Alexandru Voicu (min. 30) şi Ionadan Lascu (min. 75), respectiv Denis Hădărugă (min. 51). Cu această victorie, cei de la Olimpia au trecut din nou pe locul secund, la egalitate de puncte cu cei din Făget, despărţiți la golaveraj.

AS FC Bazoşu Vechi – CSO Făget 1-4 (1-1). Gazdele au deschis scorul în minutul 25 prin Ciprian Militaru, ca apoi trupa lui Adrian Brazovan să întoarcă rezultatul, marcând de patru ori prin Arpad Laszko (min. 44, din lovitură de la 11 metri), Cristian Sîrbu (min. 56 și 85 – direct din corner) şi Victor Oprea (min. 80).

În Campionatul municipal Lugoj, lider și în continuare este CS Phoenix Buziaş II, cu 30 de puncte, reuşind o victorie lejeră acasă cu AS Dumbrava: 5-0. Urmat de trei echipe cu acelaşi punctaj, 27, despărţite la golaveraj: AS Tomeşti, Autoliv Lugoj şi Avântul Topolovăţu Mare II.

Rezultatele săptămânii în ligile a V-a și a VI-a, pe coloana clasamentelor.

The post Etapă a oaspeților în Campionatul Județean Timiș. Liderul Avântul ratează două penaltiuri la Ohaba Forgaci, Marincu apără două penaltiuri pentru Cerneteaz la Fibiș appeared first on sporttim.ro.