Etapa gazdelor în Liga a IV-a. Scor greu de imaginat la Floreşti, iar Mihai Viteazu, Triteniul şi Gilăul au învins fără mari probleme

Etapa a 22-a a programat, sâmbătă dimineaţa, patru meciuri, toate câştigate de formaţiile gazdă.

Un scor la care nu se aştepta nimeni a fost la Floreşti, acolo unde liderul a cîştigat cu 12-0 în faţa echipei de pe locul patru, CSM Câmpia Turzii.

Favorită înaintea acestei partide, trupa lui Călin Budişan a avut, însă, un meci extrem de uşor. Roş-albaştrii au zburdat pe teren, mai ales în repriza secundă, atunci când au marcat de nouă ori.

După 3-0 la pauză, „sârmarii” au căzut mai ales psihic în partea secundă odată cu golurile marcate de floreşteni, care şi-au betonat şi golaverajul. Dîrjan şi Kilin au reuşit câte un hattrick, Svichi o dublă, iar Pintea, Văidean, Frătean şi Timoc au conturat o victorie categorică, la care nu se aştepta prea multă lume înaintea etapei. Totuşi, acest 12-0 nu reprezintă scorul campionatului. În etapa a 16-a, Vulturul Mintiu-Gherlii a învins cu 13-1 pe CS Supporter.

Apropo de „suporteri”, aceştia au pierdut pe terenu Someşului Gilău, cu 1-4. Cea mai tânără echipă din Liga a IV-a nu a avut nicio şansă în faţa jucătorilor mult mai experimentaţi ai gilăuanilor, Someşul având emoţii doar atunci când oaspeţii au marcat pentru 2-1. Dubla lui Fertea şi golurile lui Chiorean şi Mateş au adus o victorie clară însă, care urcă două locuri în clasament echipa gilăuană, până pe poziţia a noua, la două puncte peste CS Supporter.

Dacă la Floreşti s-au marcat 12 goluri şi la Gilău cinci, la Triteni s-a înscris de patru ori şi s-au acordat două cartonaşe roşii. Unirea a învins-o pe Unirea Dej 2 cu 3-1, după un meci decis în partea secundă. A fost 1-1 la pauză, după golurile lui Luduşan şi Gherghel, însă Triteniul s-a desprins în partea secundă, chiar dacă, iniţial, a rămas în 10 oameni. Ceclan a fost eliminat după un fault dur chiar asupra lui Gherghel, jucătorul dejenilor ajungând la spital.

În inferioritate numerică, gazdele au mai înscris o dată, iar după restabilirea egalităţii pe teren, Mihai Mureşan fiind eliminat de la oaspeţi, a fost stabilit scorul final. Luduşan şi Petrea au mai marcat în repriza secundă, pentru un bilanţ pozitiv al Triteniului, care are nouă victorii şi opt înfrângeri în acest campionat. Dejenii, deşi au un joc care de multe ori nu reflectă poziţia a 12-a din clasament, rămân pe acest loc, la şapte puncte în spatele poziţiei a 11-a.

Cele mai puţine goluri s-au dat între Arieşul Mihai Viteazu şi Viitorul Soporu de Câmpie, scor 1-0. Cătălin Crişan, dintr-un penalty transformat la jumătatea primei reprize, a fost singurul marcator al meciului în care antrenorul oaspeţilor, Lucian Roşu, şi-a întâlnit fosta echipă de la care a plecat cu scandal în iarnă. Arieşul lui Artur Podar a mai ratat câteva ocazii bune, dar şi Soporul a avut şansa ei la un moment dat, însă cele trei puncte au rămas la Mihai Viteazu, care are patru victorii la rând şi un singur gol primit în 2019.

De altfel, în urma rezultatelor de astăzi, Arieşul a urcat pe locul patru în clasament, peste CSM Câmpia Turzii.