Călcată în picioare de FCSB în runda anterioară, ACS Poli a obținut o palidă consolare la mijlocul săptămânii, când a trecut în 16-imile Cupei României de concitadina ASU Politehnica. Pentru a stopa decăderea continuă din ierarhia ligii întâi, avea nevoie de o victorie contra celor de la Astra Giurgiu, o altă grupare care nu traversează un sezon prea strălucit, după ce în acest an și-a vândut aproape toate vedetele tocmai la gruparea care le-a administrat timișorenilor cea mai drastică înfrângere din istorie. Prin succesul cu 2-1, timișorenii au luat o gură de oxigen, punând capăt unei perioade de 47 de zile fără succes în campionat.

Trei modificări a efectuat Ionuț Popa în primul „11”, față de cel care a obținut calificarea în optimile Cupei României și care a bifat prima victorie după patru înfrângeri și două remize în meciurile oficiale. Astfel, în poartă a revenit Curileac, cel care lipsise și în campionat la duelul de tristă amintire de pe Arena Națională. În locul căpitanului Artean, suspendat, Soljic a făcut pereche la mijlocul terenului cu Vașvari, croatul revenind după ce și-a ispășit în jocul cu ASU suspendarea primită din cauza „roșului” cu FCSB. O altă schimbare a fost reintroducerea în echipa de start a lui Mailat, fiind rândul lui Bîrnoi să ia loc pe banca de rezervă, tânărul mijlocaș având să devină eroul jocului.

Sub privirile a doar câtorva spectatori, audiența fiind din nou demnă de partidele din categoriile inferioare, jucătorii celor două formații au oferit în prima repriză un fotbal sărac în ocazii de poartă. Chiar dacă a deținut mai mult inițiativa, echipa pregătită de Edi Iordănescu nu a fost capabilă să creeze pericol la poarta lui Curileac. Mai mult, cel care ar fi trebuit să facă acest lucru, atacantul Abang le-a făcut viața mai ușoară amfitrionilor, pe parcursul a numai nouă minute încasând două cartonașe galbene: primul în urma unei tentative, eșuată, de a relua balonul pe spate, iar al doilea pentru o intervenție la Croitoru, care nici nu a mai putut continua, fiind înlocuit de Curjuric.

Bănățenii au mai beneficiat de avantaj numeric în deplasarea de la Voluntari, dar atunci nu au știu să speculeze acest lucru, fiind chiar învinși printr-un gol încasat în minutele de prelungire. În schimb, sâmbătă seara, elevii lui Ionuț Popa au profitat rapid de avantajul omului în plus, Munteanu reluând în plasă balonul respins de portarul Iliev la incursiunea togolezului Abraw.

A fost cea de a 4-a reușită pentru Munteanu din acest sezon, devenind principalul marcator al echipei. Și celelalte reușite ale mijlocașului timișorean au fost realizate tot pe teren propriu și tot în victorii ale celor de la ACS, contra lui Juventus București și CFR Cluj, cu gruparea ardeleană înscriind chiar de două ori. Totodată, golul lui Alex Munteanu a venit după 307 minute în care trupa de pe Bega nu a fost capabilă să perforeze porțile adversarilor din Liga 1.

Giurgiuvenii au rămas înaintea pauzei și fără antrenorul Edi Iordănescu, trimis în tribune de arbitrul Colțescu, din cauza protestelor prin care solicita acordarea unui al doilea avertisment lui Crețu. Partida a riscat să nu mai continue, tehnicianul vizitatorilor fiind convins cu greu să părăsească banca de rezerve. Din precauție, Ionuț Popa și-a lăsat fundașul dreapta la vestiare, începând repriza secundă cu Ciucur, cel care, reamintim, evoluase în ultimele partide în banda stângă.

După ce, la la capătul unei acțiuni pe dreapta, croatul Curjuric nu a găsit plasa porții singur-singurel de la 14 metri central, reluarea sa cu latul fiind deturnată de portar, oaspeții au restabilit echilibrul prin Balaure, un produs al fotbalului timișorean, scăpat din marcaj de Mailat.

Același Mailat avea să-și spele păcatele, realizând un gol de senzație, la concurență cu prima reușită a lui Munteanu din duelul cu CFR Cluj pentru cel mai frumos gol al sezonului. Șutul său de la 30 metri a lovit atât bara transversală, cât și ceafa portarului Iliev înainte de a scutura plasa. Mailat mai marcase o singură dată în acest sezon, în victoria cu Juventus București, de pe 4 august. Așadar, ca și pe 4 august, și sâmbătă seara reușitele timișorenilor au purtat semnătura lui Muntean și Mailat, înregistrându-se, de asemenea, același rezultat.

Prin acest succes, ACS Poli și-a luat revanșa în fața fostei campioane a României pentru înfrângerea la scor de neprezentare din tur, de pe 31 iulie, dar și pentru eliminarea din semifinalelei ediției anterioare a Cupei României. A fost a doua victorie în fața Astrei pe stadionul Dan Păltinișanu, precedenta consemnându-se  pe 27 noiembrie 2016, când golurile lui Șeroni și Pedro Henrique mențineau vii speranțele de salvare de la retrogradare.

Înaintea ultimei întreruperi a campionatului din cauza partidelor la nivel de selecționate, Poli se va deplasa la Ploiești pentru duelul cu Juventus București, cea mai slabă formație din acest sezon, care și-a trecut în cont o singură victorie, în fața unei alte nou-promovate, Sepsi Sfântu Gheorghe.

ACS Poli Timișoara – Astra Giurgiu 2-1 (1-0)

Stadion ” Dan Păltinișanu”, sâmbătă 28 octombrie, ora 20:45.

Au marcat: 1-0 Munteanu (min. 37), scăpat singur cu portarul, Abraw a fost blocat în momentul în care se pregătea să reia spre poartă, însă mingea a fost respinsă doar până la Munteanu, care, din 10 m a trimis-o în poarta goală; 1-1 Balaure (min. 58), scăpat din marcajul lui Mailat, a rămas singur cu Curileac, învingându-l cu un șut pe jos, de la 12 m, lateral dreapta, la rădăcina barei din partea opusă; 2-1 Mailat (min. 70), șut de senzație, de la 30 m, central, mingea lovind transversala și ceafa lui Iliev înainte de a intra în poartă.

ACS Poli: Curileac – Crețu (Ciucur, 46), Bocșan, Melinte (c), Țigănașu – Soljic, Vașvari – Munteanu (Doman, 72), Croitoru (Curjuric, 34), Mailat – Abraw.

Pe bancă: Smaranda – Haruț, Bîrnoi, Bianconi.

Antrenor: Ionuț Popa.

Astra: Iliev – Belu-Iordache, Polczak, Erico, Stan (c) – Seto – Balaure (Radunovic, 78), Moise, Ioniță (Marquinhos, 56), Nyuiadzi (V. Gheorghe, 70) – Abang.

Pe bancă: Lazăr – Le Tallec, Biceanu, Dandea.

Antrenor: Edward Iordănescu.

Cartonașe galbene: Crețu (26), Melinte (77), Soljic (87) – Abang (24, 33), Nyuiadzi (28), Iliev (38), Polczak (90+3).

Cartonaș roșu: Abang (33).

Arbitri: Sebastian Colțescu (Craiova) – Adrian Radu Ghinguleac (București), Ciprian Florin Danșa (Satu Mare).

The post Eurogolul lui Mailat pune capăt seriei negre a lui ACS Poli în campionat: 2-1 cu Astra Giurgiu appeared first on sporttim.ro.