Victorie a alb-violeților din Liga 2 în meciul amical jucat marți după-amiază în compania unei grupări timișene din Liga 3: ASU Politehnica – Fortuna Becicherecu Mic 5-2 (1-0).

Meciul de pregătire pe care ASU Politehnica Timişoara îl avea în program miercuri a fost devansat pentru astăzi de la ora 16, pe terenul sintetic de la Baza 2 – UPT, cu nou-promovații Fortumei pe post de oponenți.

Pe un timp ploios, cu vânt, neprielnic fotbalului, echipele au depus eforturi considerabile pentru a încheia cele 90 de minute fără accidentări, obiectiv atins. Iar pentru ”violeți”, o victorie la scor.

Raul Daniel Pintea / foto: ASU Politehnica

Au marcat: Mircea Axente (min. 8), Alin Manea (min. 52), Ionuţ Coadă (min. 58), Alexandru Pop (min. 68) şi juniorul Raul Daniel Pintea – la primul său gol marcat la seniori, în minutul 89, respectiv Bogdan Ferţu (min. 71) şi Joseph Anagor (min. 73).

Au lipsit Radu Motreanu şi Alexandru Cherecheş – ambii acidentaţi, în vreme ce Navas s-a întors în Spania iar Gaşpar şi Bot nu au fost convocaţi.

Următorul meci amical pentru alb-violeți, sâmbătă cu CSC Dumbrăviţa, probabil tot pe terenul sintetic de la Baza 2 – UPT.

ASU Politehnica: Murariu (min. 30, Borbei; min. 65, Contra) – Sofran, Mera, Scutaru, Dros – Manea, Săulescu, Ignea – Vasile, Trip – Axente.

Antrenori: Octavian Benga (principal) şi Antonio Foale (secund).

În repriza a II-a au jucat: Jurj, Vidrăsan, Coadă, Codrea, Denis Radu, Munteanu, Ralf Kuhn, Alexandru Pop şi Raul Daniel Pintea.

Fortuna Becicherecu Mic: Ciută (min. 35, Costoaie; min. 70, Culda) – Oneţ, Soare, Hodiş, Leucian, Zurbagiu, Oancia, Gălăţan, Radu, Bârză, Silaghi.

Antrenor Vasile Luţă.

În repriza a doua au intrat: Centea, Roşie, Cluci, Anagor, Ferţu, Stănilă, Bostan, Keskeş, Tunduc.

Au arbitrat: Claudiu Gaitin – Alimpe Velcotă şi Patrik Sandu.

The post Festival de goluri pe ploaie și vânt: ASU Politehnica – Fortuna Becicherecu Mic 5-2 (1-0) appeared first on sporttim.ro.