Festivitatea de deschidere la Jocurile Olimpice are loc acum!

Ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Tokyo a început astăzi pe Stadionul Olimpic din capitala Japoniei, la ora locală 20:00 (14:00, în România).

Purtătorii de drapel ai celor 206 delegaţii la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de la Tokyo, care are loc vineri, pe Stadionul Olimpic din Tokyo, în ordinea defilării lor:

Grecia: Anna Korakaki (tir sportiv)/Eleftherios Petrounias (gimnastică artistică)
Echipa olimpică a refugiaţilor: Yusra Mardini (nataţie)/Tachlowini Gabriyesos (athletism)
Islanda: Snaefridur Sol Jorunnardottir (nataţie)/Anton McKee (nataţie)
Irlanda: Kellie Anne Harrington (box)/Brendan Irvine (box)
Azerbaidjan: Farida Azizova (taekwondo)/Rustam Orujov (judo)
Afghanistan: Kimia Yousofi (atletism)/Farzad Mansouri (taekwondo)
Emiratele Arabe Unite: Yousuf Almatrooshi (nataţie)
Algeria: Amel Melih (nataţie)/Mohamed Flissi (box)
Argentina: Cecilia Carranza Saroli (yachting)/Santiago Raul Lange (yachting)
Aruba: Allyson Ponson (nataţie)/Mikel Schreuders (nataţie)
Albania: Luiza Gega (atletism)/Briken Calja (haltere)
Armenia: Varsenik Manucearian (nataţie)/Hovhanes Bacikov (box)
Angola: Natalia Santos (handbal)/Matias Montinho (yachting)
Antigua şi Barbuda: Samantha Roberts (nataţie)/Cejhae Greene (atletism)
Andorra: Monica Doria Vilarrubla (canoe slalom)/Pol Moya (atletism)
Yemen: Yasameen Al-Raimi (tir)/Ahmed Ayash (judo)
Israel: Hanna Minenko (atletism)/Yakov Toumarkin (nataţie)
Italia: Jessica Rossi (tir)/Elia Viviani (ciclism)
Irak: Abbas Waheeb Al-Kaabi (tir)/Mohammed Al-Khafaji (canotaj)
Iran: Haniyeh Rostamiyan (tir)/Mohammadsamad Nik Khahbahrami (baschet)
India: Chungneijang Mery Kom Hmangte (box)/Manpreet Singh (hochei pe iarbă)
Indonezia: Nurul Akmal (haltere)/Rio Waida (surfing)
Uganda: Kirabo Namutebi (nataţie)/Shadiri Bwogi (box)
Ucraina: Olena Kostevici (tir)/Bogdan Nikişin (scrimă)
Uzbekistan: Nigora Tursunkulova (taekwondo)/Bakhodir Jarolov (box)
Uruguay: Deborah Rodriguez (atletism)/Bruno Cetraro Berriolo (canotaj)
Marea Britanie: Hannah Mills (yachting)/Mohamed Sbihi (canotaj)
Insulele Virgine Britanice: Elinah Phillip (nataţie)/Kyron McMaster (atletism)
Ecuador: Maria Alexandra Escobar Guerrero (haltere)/Julio Cesar Castillo Torres (box)
Egipt: Hedaya Wahba (taekwondo)/Alaaeldin Abouelkassem (scrimă)
Estonia: Dina Ellermann (echitaţie)/Tonu Endrekson (canotaj)
Eswatini: Robyn Young (nataţie)/Thabiso Dlamini (box)
Etiopia: Abdelmalik Muktar (nataţie)
Eritreea: Nazret Weldu (atletism)/Ghirmai Efrem (nataţie)
El Salvador: Celina Marquez (nataţie)/Enrique Jose Arathoon Pacas (yachting)
Australia: Cate Campbell (nataţie)/Patty Mills (baschet)
Austria: Tanja Frank (yachting)/Thomas Zajac (yachting)
Oman: Issa Samir Hamed Al Adawi (nataţie)
Olanda: Keet Oldenbeuving (skateboard)/Churandy Martina (atletism)
Ghana: Nadia Eke (atletism)/Sulemanu Tetteh (box)
Insulele Capului Verde: Jayla Pina (nataţie)/Jordin Andrade (atletism)
Guyana: Chelsea Edghill (tenis de masă)/Andrew Fowler (nataţie)
Kazahstan: Olga Rîpakova (atletism)/Kamşîbek Kunkabaev (box)
Qatar: Tala Abujbara (canotaj)/Mohammed Al Rumaihi (tir)
Canada: Miranda Ayim (baschet)/Nathan Hirayama (rugby în VII)
Gabon: Aya Girard de Langlade Mpali (nataţie)/Anthony Mylann Obame (taekwondo)
Camerun: Joseph Emilienne Essombe Tiako (lupte)/Albert Mengue Ayissi (box)
Gambia: Gina Bass (atletism)/Ebrima Camara (atletism)
Cambodgia: Bunpichmorakat Kheun (nataţie)/Sokong Pen (atletism)
Macedonia de Nord: Arbresha Rexhepi (judo)/ Dejan Georgievski (taekwondo)
Guineea: nu a comunicat
Guineea-Bissau: Taciana Cesar Judo Augusto Midana (lupte)
Cipru: Andri Eleftheriou (tir)/Milan Trajkovic (atletism)
Cuba: Yaime Perez (atletism)/Mijain Lopez Nunez (lupte)
Kiribati: Kinaua Biribo (judo)/Ruben Katoatau (haltere)
Kîrgîzstan: Kanîkei Kubanîşbekova (tir)/Denis Petraşov (nataţie)
Guatemala: Isabella Maegli (yachting)/Juan Maegli (yachting)
Guam: Regine Kate Tugade (atletism)/Joshter Andrew (judo)
Kuweit: Lara Dashti (nataţie)/Talal Alrashidi (tir)
Insulele Cook: Kirsten Andrea Fisher-Marsters (nataţie)/Wesley Tikiariki Roberts (nataţie)
Grenada: Kimberly Ince (nataţie)/Delron Felix (nataţie)
Croaţia: Sandra Perkovic (atletism)/Josip Glasnovic (tir)
Insulele Cayman: Jillian Crooks (nataţie)/Brett Fraser (nataţie)
Kenya: Mercy Moim (volei)/Andrew Amonde (rugby în VII)
Cote d’Ivoire: Marie-Josee Ta Lou (atletism)/Cheick Sallah Cisse (taekwondo)
Costa Rica: Andrea Carolina Vargas (atletism)/Ian Sancho Chinchila (judo)
Kosovo: Majlinda Kelmendi (judo)/ Akil Gjakova (judo)
Insulele Comore: Amed Elna (atletism)/Fadane Hamadi (atletism)
Columbia: Caterine Ibarguen (atletism)/Yuberjen Herney Martinez Rivas (box)
Congo: Natacha Ngoye Akamabi (atletism)
RD Congo: Marcelat Sakobi Matshu (box)/David Tshama Mwenekabwe (box)
Arabia Saudită: Tahani Alqahtani (judo)/ Husein Alireza (canotaj)
Samoa: Alex Rose (atletism)
Sao Tomé şi Principe: D’Jamila Tavares (atletism)/Buly da Conceicao Triste (canoe sprint)
Zambia: Tilka Paljk (nataţie)/Everisto Mulenga (box)
San Marino: Arianna Valloni (nataţie)/Myles Nazem Amine (lupte)
ROC (Comitetul Olimpic Rus): Sofia Velikaia (scrime)/Maxim Mihailov (volei)
Sierra Leone: Maggie Barrie (atletism)/Frederick Harris (judo)
Djibouti: Aden-Alexandre Houssein (judo)
Jamaica: Shelly-Ann Fraser-Pryce (atletism)/Ricardo Brown (box)
Georgia: Nino Salukvadze (tir)/Laşa Talahadze (haltere)
Siria: Hend Zaza (tenis de masă)/Ahmad Saber Hamcho (echitaţie)
Singapore: Mengyu (tenis de masă)/Kean Yew Loh (badminton)
Zimbabwe: Donata Katai (nataţie)/Peter Purcell-Gilpin (canotaj)
Elveţia: Mujinga Kambundji (atletism)/Max Heinzer (scrimă)
Suedia: Sara Algotsson Astholt (echitaţie)/Max Salminen (yachting)
Sudan: Esraa Mohamed Ahmed Mohamed (canotaj)/Abobakr Abass (nataţie)
Spania: Mireia Belmonte (nataţie)/Saul Craviotto (canoe sprint)
Surinam: Renzo Tjon-A-Joe (nataţie)
Sri Lanka: Milka Gehani Elpitiya Badaldge Dona (gimnastică)/Chamara Repiyallage (judo)
Slovacia: Zuzana Rehak Stefecekova (tir)/Matej Benus (canoe slalom)
Slovenia: Eva Tercelj (canoe slalom)/Bojan Tokic (tenis de masă)
Seychelles: Felicity Passon (nataţie)/Rodney Govinden (yachting)
Guineea Ecuatorială: Alba Mbo Nchama (atltism)/Benjamin Enzema (atletism)
Senegal: Jeanne Boutbien (nataţie)/Mbagnick Ndiaye (judo)
Serbia: Sonja Vasic (baschet)/Filip Filipovic (polo pe apă)
Saint Kitts şi Nevis: Amya Clarke (atletism)/Jason Rogers (atletism)
Saint Vincent şi Grenadine: Shafiqua Maloney (atletism)
Santa Lucia: Levern Spencer (atletism)/Jean-Luc Zephir (nataţie)
Somalia: Ramla Said Ahmed Ali (box)/Ali Idow Hassan (atletism)
Insulele Solomon: Sharon Firisua (atletism)/Edgar Richardson Iro (nataţie)
Thailanda: Naphaswan Yangpaiboon (tir)/Savate Sresthaporn (tir)
Coreea de Sud: Yeon Koung Kim (volei)/Sunwoo Hwang (nataţie)
Taiwan: Hsing-Chun Kuo (haltere)/Yen-Hsun Lu (tenis)
Tadjikistan: Temur Rahimov (judo)
Tanzania: nu a comunicat
Cehia: Petra Kvitova (tenis)/Tomas Satoransky (baschet)
Ciad: Demos Memneloum (judo)/Bachir Ahmat Mahamat (judo)
Republica Centrafricană: Chloé Sauvourel (nataţie)/Francky Mbotto (atletism)
China: Zhu Ting (volei)/Zhao Shuai (taekwondo)
Tunisia: Ines Boubakri (scrimă)/Mehdi Ben Cheikh (volei)
Chile: Francisca Crovetto Chadid (tir)/Marco Grimalt (volei pe plajă)
Tuvalu: Matie Stanley (atletism)/Karalo Hepoiteloto Maibuca (atletism)
Danemarca: Sara Slott Petersen (atletism)/Jonas Warrer (yachting)
Germania: Laura Ludwig (volei pe plajă)/Patrick Hausding (sărituri în apă)
Togo: Claire Ayivon (canotaj)/Dodji Fanny (tenis de masă)
Dominica: Thea Lafond (atletism)/Dennick Luke (atletism)
Republica Dominicană: Prisilla Rivera Brens (volei)/Rodrigo Marte de la Rosa (box)
Trinidad-Tobago: Kelly-Ann Baptiste (atletism)
Turkmenistan: Gulbadam Babamuratova (judo)/Merdan Ataev (nataţie)
Turcia: Merve Tuncel (nataţie)/Berke Saka (nataţie)
Tonga: Malia Paseka (taekwondo)/Pita Taufatofua (taekwondo)
Nigeria: Odunayo Folasade Adekuoroye (lupte)/Quadri Aruna (tenis de masă)
Nauru: Nancy Genzel Abouke (haltere)/Jonah Harris (atletism)
Namibia: Maike Diekmann (canotaj)/Jonas Jonas (box)
Nicaragua: Sema Nancy Ludrick Rivas (haltere)/Edwin Orlando Barberena Mercado (tir)
Niger: Roukaya Moussa Mahamane (nataţie)/Abdoul Razak Issoufou Alfaga (taekwondo)
Noua Zeelandă: Sarah Hirini (rugby în VII)/Hamish Bond (canotaj)
Nepal: Gaurika Singh (nataţie)/Alexander Shah (nataţie)
Norvegia: Anne Tuxen (sărituri în apă)/Tomoe Hvas (nataţie)
Bahrain: Noor Yusuf Abdulla (nataţie)/Husain Alsayyad (handbal)
Haiti: Sabiana Anestor (judo)/Darrelle Valsaint Jr (box)
Pakistan: Mahoor Shahzad (badminton)/Muhammad Khalil Akhtar (tir)
Panama: Atheyna Bylon (box)/Alonso Edward (atletism)
Vanuatu: Riilio Rii (canotaj)
Bahamas: Joanna Evans (nataţie)/Donald Thomas (atletism)
Papua-Noua Guinee: Loa Dika Toua (haltere)/Morea Baru (haltere)
Bermude: Dara Alizadeh (canotaj)
Palau: Osisang Chilton (canotaj)/Adrian Justin Jimena Ililau (atletism)
Paraguay: Veronica Cepede Royg (tenis)/Fabrizio Zanotti (golf)
Barbados: Danielle Titus (nataţie)/Alex Sobers (nataţie)
Palestina: Dania Nour (nataţie)/Mohammed Hamada (haltere)
Ungaria: Aida Gabriella Mohamed (scrimă)/Laszlo Cseh (nataţie)
Bangladesh: Ariful Islam (nataţie)
Timor de Est: Imelda Ximenes Belo (nataţie)/Felisberto de Deus (atletism)
Fiji: Rusila Nagasau (rugby în VII)/Jerry Tuwai (rugby în VII)
Filipine: Kiyomi Watanabe (judo)/Eumir Marcial (box)
Finlanda: Satu Makela-Nummela (tir)/Ari-Pekka Liukkonen (nataţie)
Bhutan: Karma Karma (tir cu arcul)/Sangay Tenzin (nataţie)
Porto Rico: Adriana Diaz (tenis de masă)/Brian Afanador (tenis de masă)
Brazilia: Ketleyn Quadros (judo)/Bruno Rezende (volei)
Bulgaria: Maria Grozdeva (tir)/Iosif Miladinov (nataţie)
Burkina Faso: Angelika Ouedraogo (nataţie)/Hugues Fabrice Zango (atletism)
Brunei: Muhammad Isa Ahmad (nataţie)
Burundi: Ornella Havyarimana (box)/Belly-Cresus Ganira (nataţie)
Samoa: Tilali Scanlan (nataţie)/Tanumafili Malietoa Jungblut (haltere)
Insulele Virgine: Natalia Jean Kuipers (nataţie)/Adriel Sanes (nataţie)
Vietnam: Thi Lan Quach (atletism)/Huy Hoang Nguyen (nataţie)
Benin: Nafissath Radji (nataţie)/Privel Hinkati (canotaj)
Venezuela: Karen Leon (judo)/Antonio Jose Diaz Fernandez (karate)
Belarus: nu a comunicat
Belize: Samantha Dirks (atletism)/Shaun Gill (atletism)
Peru: Daniella Rosas (surfing)/Lucca Mesinas (surfing)
Belgia: Nafissatou Thiam (atletism)/Felix Véronique Denayer (hochei pe iarbă)
Polonia: Maja Wloszczowska (ciclism cros country)/Pawel Korzeniowski (nataţie)
Bosnia-Herţegovina: Larisa Ceric (judo)/Amel Tuka (atletism)
Botswana: Amantle Montsho (atletism)/Rajab Otukile Mahommed (box)
Bolivia: Karen Torrez (nataţie)/Gabriel Castillo (nataţie)
Portugalia: Telma Monteiro (judo)/Nelson Evora (atletism)
Hong Kong: Ying Suet Tse (badminton)/Ka Long Cheung (scrimă)
Honduras: Keyla Paola Avila Ramirez (taekwondo)/Julio Horrego (nataţie)
Insulele Marshall: Colleen Furgeson (nataţie)/Phillip Kinono (nataţie)
Madagascar: Damiella Nomenjanahary (judo)/Eric Herman Andriantsitohainia (haltere)
Malawi: Jessica Makwenda (nataţie)/Areneo David (tir cu arcul)
Mali: Seydou Fofana (taekwondo)
Malta: Eleanor Bezzina (tir)/Andrew Chetcuti (nataţie)
Malaezia: Liu Ying Goh (badminton)/Zii Jia Lee (badminton)
Micronezia: Taeyanna Adams (nataţie)/Scott James Fiti (atletism)
Africa de Sud: Phumelela Luphumlo Mbande (judo)/Chad Le Clos (nataţie)
Sudanul de Sud: Lucia Moris (atletism)/Abraham Guem (atletism)
Myanmar: Thet Htar Thuzar (badminton)/Ye Tun Naung (tir)
Mexic: Gabriela Lopez (golf)/ Rommel Pacheco Marrufo (sărituri în apă)
Mauritius: Marie Hanitra Roilya Ranaivosoa (haltere)/Louis Richarno Colin (box)
Mauritania: Houleye Ba (atletism)/Abidine Abidine (atletism)
Mozambic: Rady Adosinda Gramane (box)/Kevin Loforte (judo)
Monaco: Xiaoxin Yang (tenis de masă)/Quentin Antognelli (canotaj)
Maldive: Abdul Razzaq Fathimath Nabaaha (badminton)/Mubal Azzam Ibrahim (nataţie)
Republica Moldova: Alexandra Mircă (tir cu arcul)/Dan Olaru (tir cu arcul)
Maroc: Oumayma Bel Ahbib (box)/Ramzi Boukhiam (surfing)
Mongolia: Khulan Onolbaatar (baschet 3×3)/Duurenbayar Ulziibayar (judo)
Muntenegru: Jovanka Radicevic (handbal)/Drasko Brguljan (polo pe apă)
Iordania: Julyana Al-Sadeq (taekwondo)/Zeyad Eishaih Hussein Eashash (box)
Laos: Silina Pha Aphay (atletism)/Santisouk Inthavong (nataţie)
Letonia: Jelena Ostapenko (tenis)/Agnis Cavars (baschet 3×3)
Lituania: Sandra Jablonskyte (judo)/Giedrius Titenis (nataţie)
Libiae: Alhussein Ghambour (canotaj)
Liechtenstein: Julia Hassler (nataţie)/Raphael Schwendinger (judo)
Liberia: Ebony Morrison (atletism)/Joseph Fahnbulleh (atletism)
România: Simona Radiş (canotaj)/Robert Glinţă (nataţie)
Luxemburg: Christine Majerus (ciclism)/Raphael Stacchiotti (nataţie)
Rwanda: Alphonsine Agahozo (nataţie)/John Hakizimana (atletism)
Lesotho: nu a comunicat
Liban: Ray Bassil (tir)/Nacif Elias (judo)
Statele Unite ale Americii: Sue Bird (baschet)/Eddy Alvares (baseball)
Franţa: Clarisse Agbegnenou (judo)/Samir Ait Said (gimnastică)
Japon: Yui Susaki (lupte)/Rui Hachimura (baschet)

Articolul Festivitatea de deschidere la Jocurile Olimpice are loc acum! apare prima dată în Sport Total FM.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*