Final de sezon cu bronz pentru U-BT Cluj. Ardelenii au câştigat meciul doi de la Craiova şi au intrat în vacanţă

U-Banca Transilvania Cluj a terminat al doilea sezon consecutiv cu medaliile de bronz.

„Studenţii” s-au impus cu 92-79 (21-20, 19-16, 26-18, 26-25) la Craiova, în meciul doi al finalei mici, asta după ce au câştigat primul joc de la Cluj.

Jucătorii lui Dorin Pintea şi Branko Cuic au luat, astfel, medaliile de bronz, din nou o palidă consolare într-un sezon în care a fost ratat titlul, obiectivul principal.

După o primă repriză oarecum echilibrată în Bănie, clujenii au trecut la controlul total al partidei în a doua jumătate. Chiar dacă nu au fost în zi foarte bună de la trei puncte, oaspeţii au compensat cu pătrunderile de sub panou şi jocul perfect cu pivoţii.

Pe acest fond, U-BT avea 23 de puncte avans cu cinci minute înainte de final. Relaxarea instalată inevitabil a mai strâns scorul pe final, dar U-BT s-a impus cu 92-79 şi a primit medaliile şi cupa aferente ocupantei poziţiei a treia în Liga Naţională.

Calnicenco, autor a 19 puncte, a fost cel mai bun marcator, în timp ce Rasic, la ultimul său meci din carieră, a înscris 11 puncte.