Finaliștii Cupei Tymbark Junior vor lupta pentru marele trofeu în perioada 23-26 mai

A treia ediție a celei mai importante competiții din România pentru elevii cu vârsta între 6 și 12 ani își va desemna câștigătorii la finalul lunii mai. În perioada 29 martie – 20 aprilie, s-au disputat fazele regionale ale Cupei Tymbark Junior, competiție împărțită pe trei categorii de vârstă, U8, U10 și U12, băieți și fete.

Pentru cei mai mici dintre participanți, această fază a fost și cea finală. Elevii mai mari, în schimb, vor lupta pentru titlul de campioni în perioada 23–26 mai, la recent inauguratul Complex Sportiv „Centenar 2018” din Cumpăna, județul Constanța.

La turneul final vor participa câte 8 echipe din fiecare categorie de vârstă, băieți și fete, împărțite în două grupe de câte 4. Învingătoarele din fiecare grupă vor juca marea finală, rezultând cele 4 mari câștigătoare ale Cupei Tymbark Junior.

Finalistele Cupei Tymbark Junior, ediția 2018-2019, sunt următoarele:

Zona 1 (Roman): Bacău, Botoșani, Iași, Neamț, Suceava, Vaslui

U10 fete: Școala Gimnazială „Elena Cuza” Vaslui
U10 băieți: Școala Gimnazială „B. P. Hașdeu” Iași
U12 fete: Școala Gimnazială „Miron Costin” Suceava
U12 băieți: Școala Generală „Spiru Haret” Dorohoi / Botoșani

Zona 2 (Focșani): Brăila, Buzău, Constanța, Tulcea, Vrancea

U10 fete: Școala Gimnazială Tichilești / Brăila
U10 băieți: Școala Gimnazială Nr. 39 „Nicolae Tonitza” Constanța
U12 fete: Școala Generală „Gheorghe Banea” Măcin / Tulcea
U12 băieți: Școala Gimnazială „Anghel Saligny” Focșani / Vrancea

Zona 3 (Chitila): Dâmbovița, Giurgiu, Ialomița, Ilfov, Prahova, Teleorman

U10 fete: Școala Gimnazială Năsturelu / Teleorman
U10 băieți: Școala Gimnazială Nr. 3 Zimnicea / Teleorman
U12 fete: Școala Gimnazială Nr. 1 Mârzănești / Teleorman
U12 băieți: Școala Generală „Ion Vișoiu” Chitila / Ilfov

Zona 4 (Ișalnița): Argeș, Dolj, Gorj, Olt, Vâlcea

U10 fete: Școala Generală Măgura, Mihăiești / Vâlcea
U10 băieți: Școala Gimnazială „Virgil Calotescu” Bascov / Argeș
U12 fete: Școala Gimnazială „Tudor Vladimirescu” / Argeș
U12 băieți: Școala Gimnazială Traian, Pitești / Argeș

Zona 5 (Reșița): Alba, Arad, Caraș-Severin, Hunedoara, Mehedinți, Timiș

U10 fete: Școala Gimnazială Câmpeni / Alba
U10 băieți: Școala Gimnazială Nr. 27 Timișoara / Timiș
U12 fete: Școala Gimnazială Nr. 6 Drobeta-Turnu Severin / Mehedinți
U12 băieți: LPS Banatul / Timiș

Zona 6 (Cluj-Napoca): Brașov, Cluj, Covasna, Harghita, Mureș

U10 fete: Liceul Teoretic „Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca / Cluj
U10 băieți: Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca / Cluj
U12 fete: Școala Gimnazială „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca / Cluj
U12 băieți: Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Cluj-Napoca / Cluj

Zona 7 (Sighetu Marmației): Bihor, Bistrița-Năsăud, Maramureș, Satu Mare, Sălaj

U10 fete: Școala Gimnazială Nr. 18 Baia Mare / Maramureș
U10 băieți: Colegiul Național „Octavian Goga” Marghita / Bihor
U12 fete: Liceul Tehnologic „Anghel Saligny” Turț / Satu Mare
U12 băieți: Școala Generală „Zelk Zoltan” Valea lui Mihai / Bihor

Zona 8 – București

U10 fete: Școala Gimnazială Nr. 113 / sector 4
U10 băieți: Școala Gimnazială Nr. 280 / sector 5
U12 fete: Școala Gimnazială Nr. 113 / sector 4
U12 băieți: Școala Gimnazială Nr. 280 / sector 5

Cupa Tymbark Junior este organizată de Federația Română de Fotbal în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale și Maspex Romania prin brandul Tymbark. La actuala ediție s-a înregistrat un număr record de elevi, fiind cu 5% mai mulți participanți față de sezonul 2017-2018. Întrecerea vizează atât descoperirea de talente, cât și încurajarea practicării sportului de către copii.

131.580 de elevi

s-au înscris la actuala ediție a Cupei Tymbark Junior

„Îi felicit pe toți finaliștii, le urez mult succes în meciurile decisive și îi voi încuraja și susține pentru a-și urma pasiunea pentru fotbal”, a spus Miodrag Belodedici, ambasadorul Cupei Tymbark Junior.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*