CFR Cluj s-a calificat, cu scorul general de 6-2, în finala Cupei României la U19.

Alb-vişiniii au câştigat cu 5-2 returul cu Petrosport Ploieşti, disputat marţi la prânz în Gruia, după ce s-au impus şi în turul de săptămâna trecută, cu 1-0.

Clujenii au avut, însă, emoţii mari în prima repriză. Prahovenii erau calificaţi la pauză, atunci când conduceau cu 2-1. Stancu şi Dumitru au înscris pentru oaspeţi, în timp ce din ocaziile create de CFR-işti doar Joca a reuşit să marcheze.

În partea secundă, însă, jucătorii lui Mugurel Dan nu le-au mai dat nicio şansă adversarilor. CFR-ul a dominat ultimele 45 de minute, iar golurile au curs în poarta prahovenilor. Petrila, Nistor, Dat şi Cazan au marcat după pauză, clujenii ratând şi alte câteva şanse importante. Cele cinci goluri au fost, însă, mai mult decât suficiente pentru o calificare în finala Cupei, acolo unde micii CFR-iştii speră să ajungă şi colegii lor din Liga 1.

Meciul va fi în 25 mai, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploieşti, în deschiderea mari finale de la seniori. Adversarul micilor CFR-işti va fi aflat mâine, după ce returul dintre Sport Team Bucureşti şi Viitorul, clubul lui Hagi câştigând, însă, manşa tur cu 4-0, aşa că o finală CFR Cluj-Viitorul e cea mai probabilă.