U-Banca Transilvania Cluj şi BC SCM Timişoara s-au întâlnit a doua oară în opt zile în Sala Sporturilor ,,Horia Demian”.

Partida din această seară a fost câştigată de elevii lui Mihai Silvăşan cu 98-89 (27-21, 22-25, 24-16, 25-27).

Kromah a deschis scorul, 2-0, iar apoi clujenii s-au distanţat treptat, scorul după 10 minute fiind 27-21 pentru U-BT. La câteva minute după startul sfertului secund, Timişoara a preluat conducerea partidei, 30-29, în urma aruncării de trei a lui Gheorghe.

,,Studenţii” au preluat din nou conducerea, dar Timişoara a reuşit să egaleze de două ori, 33-33 şi 44-44. Scorul pauzei mari a fost în favoarea gazdelor, 49-46.

“U” a controlat în totalitate sfertul trei, cea mai mare diferenţă pe tabelă fiind de 11 puncte, 73-62. În sfertul patru, atacul clujenilor a fost la fel de perspicace, iar timişorenii nu au reuşit să se apropie la mai mult de patru puncte, 88-84. U-BT s-a impus cu 98-89, atmosfera din ,,Horia Demian” contribuind şi ea la victorie .

Watson a reuşit să adune cele mai multe puncte în acest meci, 25, fiind urmat de Sakic cu 21. De la echipa oaspete s-a remarcat Jeremic cu 19 puncte, urmat de Diaz cu 16 puncte.