(FOTO) Popești-Leordeni, la un pas să împiedice Petrolul

SC Popești-Leordeni a disputat sâmbătă, pe teren propriu, ultimul meci al acestui tur de campionat al Ligii a III-a, împotriva formației Petrolul Ploiești.

Fotbaliștii celor două formații au intrat pe „câmpul de luptă” și au avut de înfruntat un teren greu, pe care mingea nu prea sărea din cauza bălților lăsate de ploaia măruntă ce a căzut pe tot parcursul meciului.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 14, prin reușita fostului jucător de la CS Balotești, Paul Antoche, care și-a dus echipa în avantaj la vestiare.

petrolul ploiesti gol paul antoche

În partea secundă a jocului, elevii lui Viorel Dinu au reușit să echilibreze balanța prin golul lui Angelo Anghelini, din minutul 61, reușită ce le-a dat aripi ilfovenilor și au încercat să forțeze victoria, dar oaspeții i-au surprins în minutul 79 și Adrian Vintilă și-a readus echipa în avantaj pe tabelă.

popesti leordeni petrolul anghelini

Popeștiul nu a reușit să scoată un punct din această partidă, iar Petrolul încheie turul seriei a III-a în postura de lider, având 32 de puncte, cu două mai multe decât Alexandriam echipa de pe locul secund.

petrolul ploiesti popescu nini popesti leordeni viorel dinu halmaghe

Ilfovenii rămân pe locul 9 în clasament, având 12 puncte adunate după cele 13 etape disputate în acest tur de campionat.

popesti-leordeni primul 11

SC Popești-Leordeni – Petrolul Ploiești 1-2 (Anghelini 61 / Antoche 14, Vintilă 79)

Popești: Duțu – Anghel (Ciotoianu 88), Anghelini, Gheorghe, Zamfir, Dinu, Dumitru (Mustață 27), Halmaghe (Moldoveanu 82), Stancu (Paraschiv 46), Romanescu, Militaru
Rezerve: Angelescu, Ciotoianu, Jamal, Krouma, Moldoveanu, Mustață, Paraschiv
Antrenor: Viorel Dinu

Petrolul: Bolboașă – Olaru, Prunescu, Frîncu, Velisar, Chindriș, Ciocâlteu (Catană 88), Antoche, Popescu (Vintilă 65), Saim (Lambru 76), Arnăutu (Puchea 90)
Rezerve: Marinică, Catană, Lambru, Stănescu, Nițescu, Puchea, Vintilă
Antrenor: Octavian Grigore