Sticla Arieşul Turda şi Ardealul Cluj s-au întâlnit, sâmbătă dimineaţă, în primul meci amical din 2018 pentru ambele formaţii.

Jocul a avut loc la baza „Ardealul” din Cluj-Napoca şi a avut o desfăşurare spectaculoasă mai ales în a doua repriză, turdenii câştigând cu 3-2.

Aceştia au început mai bine meciul, iar golul lui David a venit după câteva minute de presiune în jumătatea gazdelor. Odată cu trecerea minutelor, Ardealul a echilibrat partida şi a început să apară tot mai des în careul lui Ursu, turdenii având şi noroc la o ocazie a lui Pop, mingea lobată de acesta lovind bara transversală.

La pauză, antrenorul liderului Ligii a IV-a, Artur Podar, a schimbat aproape toată echipa, doar fundaşul dreapta Mercean rămânând pe teren, mai puţine schimbări în formula de start făcând Călin Moldovan.

Turdenii şi-au mărit avantajul după golul lui Porumb, însă Ardealul a revenit complet în meci şi a egalat prin golurile lui Vaida şi Şoimaru. Sticla a reuşit să plece victorioasă, totuşi, de la Cluj datorită lui Mărginean, care a adus primul succes al anului pentru echipa sa.

Atât Ardealul, cât şi Sticla Arieşul Turda au încheiat prima săptămână de antrenamente, ambele urmând să reia campionatele în care sunt angrenate în 10 martie.

Ardealul: Chindriş-Pop, Porumb, Cioargă, Mîcîială-Creţ, Ilie H., Şoimaru, Gheorghe-Andronic, Gavrilă. Au mai jucat Muresan, DeceanNertan, Mih, Sandor, Harfas, Farcaş, Vaida

Turda: Ursu-Mercean, Ionescu, Cocoară, Marcu-Dan Fl., Paleoca, Savu, Silaghi, David-Chişu. Au mai jucat: Litean-Nicoară, Moldovan, Bituleanu, Porumb, Tothăzan, Czuli, Mărie, Rus Ade., Mărginean