Echipa naţională de Fed Cup a României a câştigat meciul jucat la Cluj, împotriva Canadei, din primul tur al Grupei Mondiale II.

Irina Begu (37, WTA) nu a avut mari probleme în faţa unei jucătoare de 19 ani, aflată pe locul 319 în lume.

Românca s-a impus cu 6-2, 6-4 în meciul disputat împotiva lui Catherine Sebov, înlocuitoarea lui Carol Zhao, după un prim set pe care Begu l-a controlat autoritar. Două break-uri au fost de ajuns pentru ca românca să câştige prima manşă, iar în al doilea a condus cu 3-1.

Canadianca şi-a luat înapoi break-ul şi a egalat scorul la 3, însă Irina şi-a recăpătat concentrarea şi nu a mai cedat decât un game până la final. Begu s-a impus cu 6-2, 6-4 după o oră şi 24 de minute, iar România va juca, în luna aprilie, meciul de baraj pentru revenirea în Grupa Mondială.

Al patrulea meci de simplu nu se va mai juca, confruntarea dintre România şi Canada urmând să se încheie direct cu jocul de dublu.