Universitatea Cluj a câştigat la scor primul amical al anului, 5-0 cu Sticla Arieşul Turda.

Diferenţa de valoare s-a văzut pe întreaga durată a partidei, jucătorii lui Bogdan Lobonţ controlând meciul din Parcul „Iuliu Haţiegan”.

Chiar dacă şi turdenii au avut şansele lor, în special prin Bria, care a ratat şi singur cu portarul, „studenţii” şi-au creat un meci fără prea multe emoţii. Goga, Gavra şi Abrudan au făcut ca scorul să arate 3-0 după primele 45 de minute, Lobonţ introducând altă echipă pe teren în repriza secundă.

Floreşcu şi Marius Coman au stabilit scorul final în partea a doua a meciului, atât pentru „U”, cât şi pentru Turda acest meci fiind primul amical al anului. Partida a fost urmărită şi de aproximativ 300 de suporteri ai lui „U”, care au avut şi un banner afişat pe toată durata jocului. „În anul acesta de glorie, promovaţi şi faceţi istorie!” era mesajul galeriei pentru jucători, la începutul unui an în care „U” Cluj va sărbători Centenarul.

„E bine că am câştigat, deşi am jucat împotriva unei echipe de liga a treia. E important să câştigăm fiecare meci pentru că asta ne dă încredere. Eu cred că am fost favoriţi la promovare încă de la începutul sezonului şi trebuie să ne menţinem această poziţie. Sunt convins că în retur Universitatea va arăta total diferit şi nu vom da nicio şansă adversarilor noştri, nici măcar să spere la un loc de promovare în locul nostru”, a spus după meci George Florescu, unul dintre marcatorii lui „U” Cluj de astăzi.

Clujenii vor pleca luni dimineaţă în Antalya, acolo unde vor sta 10 zile.

„U” Cluj: Dinu – Telcean, Abrudan, Prodan – A. Coman, Văsălie, Giurgiu, Hordouan – Goga – Hațiegan, Gavra. Au mai intrat în repriza secundă: Gorcea, Dur-Bozoancă, Kofi, Ursu, Berci, Căpușă, Greu, Florescu, Taub, Pârvulescu, Ene, M. Coman.

Sticla Turda: Pop R.-Chiş, Ionescu, Cocoară, Marcu-Paleoca, Savu-Bria, Varodi, Salcău-Lemnaru